کیقباد

پادشاه محبوب و سرور گرامی

جنسیت اسم کیقباد

پسر

کیقباد به انگلیسی

key ghobad

تعداد کیقباد ها در ایران

1,578

تلفظ کیقباد به فارسی

کِيقباد

ریشه اسم کیقباد

فارسی

تلفظ کیقباد به انگلیسی

/key qobād/

رنگ اسم کیقباد

نارنجی

ابجد اسم کیقباد

137

ابجد وسیط اسم کیقباد

29

ابجد صغیر اسم کیقباد

11

درباره نام کیقباد

کیقباد یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم کیقباد را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم کیقباد، به خاطر ریشه فارسی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 1,578 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم کیقباد

شما در لحظه زندگی می کنید. زندگی خود را تلف نمیکنید و در کنار بهره بردن از توانایی های ناب خود در صدد خوشحال کردن دیگران نیز هستید . بسیاری به دلیل این خلق و خوی شما عاشق در کنار شما بودن هستند. عاشق این هستند که صحبت های جذاب شما را در مورد خود بشنوند و از این رو همواره شما را به عنوان فردی قابل اعتماد و خودمانی می شناسند.

اسم کیقباد و معنی اسم کیقباد

ریشه اسم کیقباد

همانطور که گفتیم ریشه اسم کیقباد فارسی می باشد و تلفظ کیقباد در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " کِيقباد " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /key qobād/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم کیقباد بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم کیقباد در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم کیقباد در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

از شخصیتهای شاهنامه، نام نخستین پادشاه کیانی ایران از نژاد فریدون

معنی اسم کیقباد در ثبت احوال

۱- به معني «كي محبوب و سرور گرامي»؛ ۲- (اَعلام) ۱) (= قباد) (در شاهنامه) شاه داستانی ایران، نخستین شاه از سلسله‌ي کیانیان و از تبار فریدون، که در البرز کوه به سر می برد.
زال پس از مرگ گرشاسپ، رستم را به جستجوی او فرستاد و او را به پادشاهی خواند.
او صد سال پا دشاهی کرد و پایتختش شهر استخر بود.
۲) کیقباد نام سه تن از شاهان سلجوقی روم.
علاءالدین کیقباد اول: شاه [۶۱۵-۶۳۴ قمری]، که به وسیله‌ي پسرش مسموم شد و درگذشت.
علاءالدین کیقباد دوم: شاه [حدود ۶۴۳-۶۵۵ قمری]، که چون خردسال بود، برادرانش با او در سلطنت سهیم شدند.
هنگا می که عازم دربار ایلخان مغول بود، در راه کشته شد.
علاءالدین کیقباد سوم: شاه [۶۸۳ ؛ ۶۹۲-۶۹۳ ؛ ۷۰۰-۷۰۲ ؛ ۷۰۴-۷۰۷ قمری]، که سلطنت میان او و عمویش مرتب دست به دست می‌شد.

حروف ابجد و طالع بینی نام کیقباد

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم کیقباد عدد " 137 " و ابجد وسیط " 29 " ، ابجد صغیر " 11 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “ک” آغاز می‌شود، دارای زیبایی خاصی هستند و برخوردی تند و تیز دارند که ممکن است به دیگران آسیب برساند. آنها هوشمند و متعهد هستند و همیشه به دنبال رسیدن به موفقیت هستند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم کیقباد گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم کیقباد چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم کیقباد

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم کیقباد

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

شادی و طرب، عيش و خوشی، سرود و نغمه، امن و آسودگی

دختر زیبا

چابك، تند و تيز، سريع

ترکیب دو اسم محمد و حکیم (ستوده و دانشمند)

گروه مسافرانی که باهم سفر می‌کنند، [مجاز] چیزی که اجزای آن به دنبال هم می‌آید

زیبا و تابان

آرامش دهنده

موجب پیروزی دین، یاور و مدد کار دین و آئین

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید