نصر

یاری، یاری کردن، نام صد و دهمین سوره قرآن مجید

جنسیت اسم نصر

پسر

نصر به انگلیسی

nasr

تعداد نصر ها در ایران

651

تلفظ نصر به فارسی

نَصر

ریشه اسم نصر

عربی

تلفظ نصر به انگلیسی

/nasr/

رنگ اسم نصر

صورتی

ابجد اسم نصر

340

ابجد وسیط اسم نصر

16

ابجد صغیر اسم نصر

7

درباره نام نصر

نصر یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم نصر را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم نصر، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 651 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم نصر

از نظر قوای بدی شگفت انگیز هستی که آن هم نشأت گرفته از اراده بالای شماست. نیروی اراده ی شما سبب شده است که رویاهایی که دارید را به راحتی بدست آورید. با چنین خصوصیاتی شما یک مدیر واقعی هستید و میتوانید مسئولیت های مختلفی را به عهده گرفته و با یاری به دیگران آن ها را نیز در مسیر درست قرار دهید. از دیدگاه عاطفی قدرت بالایی دارید ، به عمق روابط عاطفی می روید، در حالی که در سمت مقابل با هر کسی نیز صمیمی نمی شوید.

اسم نصر و معنی اسم نصر

ریشه اسم نصر

همانطور که گفتیم ریشه اسم نصر عربی می باشد و تلفظ نصر در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " نَصر " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /nasr/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم نصر بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم نصر در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم نصر در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم نصر در فرهنگ فارسی عمید:
یاری کردن. یاری. (صفت) یاری کننده. (اسم) صد ودهمین سورۀ قرآن کریم، مکی، دارای ۳ آیه.

معنی اسم نصر در فرهنگ معین:
یاری، کمک

معنی اسم نصر در لغت‌نامه دهخدا:
یاری کننده، یاری، مظاهرت، نصرت. یاری گری، فتح، اعانت مظلوم، اعانت کردن و تقویت کردن کسی را در مقابل دشمنش، عطا کردن و روزی دادن کسی را، نام سوره ٔ صد و دهمین است از قرآن مجید.

معنی اسم نصر در ثبت احوال

1- ياري، مدد؛ 2- پيروزي، ظفر؛ 3- (اَعلام) 1) سوره‌ي صدو دهم از قرآن كريم داراي سه آيه؛ 2) نام دو تن از امیران سلسله‌ي سامانی.
نصر اول: نخستین امیر سامانی ماوراءالنهر [250-279 قمری]، که از سوی خلیفه‌ي عباسی منصوب شد.
ب رادر امیر اسماعیل سامانی؛ نصر دوم: امیر سامانی [301-331 قمری]، که محمّدابن احمد جیهانی و پس از او ابوالفضل بلعمی را وزیر خود کرد.
بر اثر شورش سران سپاه ناچار به استعفا شد؛ 3) نصر ابن سیار لیثی: [46- 131 قمری] والی بلخ و امیر خراسان در زمان بنی امیه.

حروف ابجد و طالع بینی نام نصر

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم نصر عدد " 340 " و ابجد وسیط " 16 " ، ابجد صغیر " 7 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “ن” شروع می‌شود، از نظر اخلاقی ممکن است دارای کینه‌توزی و متغیر در برخورد با دیگران باشند. آنها توجهی به ظاهر خود دارند و حقوق خود را رعایت می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم نصر گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم نصر چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم نصر

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم نصر

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

منسوب به مهران، دارنده مهر، سرشار از مهر

ترکیب دو اسم محمد و ستار (ستوده و پوشنده)

ترکیب دو اسم مهر و جهان (محبت و عالم)

نور و روشنی دهنده‌، روشن و تابان، درخشان، (به مجاز) آراینده

پاک، بی‌گناه، از نام های پروردگار

پادشاه آتش

ترکیب دو اسم محمد و فراز (ستوده و اوج)

ترکیب دو اسم امیر و یزدان (فرمانروا و خداوند)

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید