نبی

پیغمبر، رسول، (به مجاز) حضرت محمد (ص)

جنسیت اسم نبی

پسر

نبی به انگلیسی

nabi

تعداد نبی ها در ایران

53,367

تلفظ نبی به فارسی

نَبی

ریشه اسم نبی

عربی

تلفظ نبی به انگلیسی

/nabi/

رنگ اسم نبی

قرمز

ابجد اسم نبی

62

ابجد وسیط اسم نبی

14

ابجد صغیر اسم نبی

8

درباره نام نبی

نبی یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم نبی را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم نبی، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 53,367 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم نبی

فردی بسیار جسور هستید. از هیچ چیز و هیچ کس ترسی ندارید ، آشکار به مبارزه ی جدی با مشکلات می پردازید و در این بین از جان مایه میگذارید. خونگرمی شما سبب شده است که با افراد بسیاری ارتباط داشته باشید، از این رو مراقب آنها باشید و از توانایی های والای خود در جهت های مثبت زندگی خود استفاده کنید.

اسم نبی و معنی اسم نبی

ریشه اسم نبی

همانطور که گفتیم ریشه اسم نبی عربی می باشد و تلفظ نبی در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " نَبی " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /nabi/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم نبی بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم نبی در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم نبی در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم نبی در لغت نامه دهخدا:
پیغمبر. رسول. آگاه کننده از خدا. پیغمبر. نذیر. آنکه از خدای خبر دهد. نبی، عام است خواه صاحب کتاب باشد یا نباشد، و رسول خاص است، آنکه صاحب کتاب باشد.

معنی اسم نبی در فرهنگ فارسی:
قرآن، مصحف، نپی ونوی هم گفته شده است، پیغمبر، خبردهنده ازغیب بالهام خداوندی
( اسم ) قران مجید: ...ولیکن به نبی اندرونست که همه خلق هلاک شدند جز نوح ...

معنی اسم نبی در فرهنگ فارسی عمید:
۱. پیغمبر.
۲. خبردهنده از غیب به الهام خداوند.

معنی اسم نبی در فرهنگ فارسی معین:
قرآن مجید.

معنی اسم نبی در ثبت احوال

۱- پيغمبر، رسول؛ ۲- (به مجاز) حضرت محمّد(ص)؛ ۳- (اَعلام) نبی تخلص ملا عبدالنبی فخرالزمانی: [قرن۱۰ هجری] شاعر و نویسنده‌ي ایرانی متخلص به عزتی و نبی، از نوادگان دختری خواجه عبدالله انصاری مدتی در هند سکونت کرد و در آنجا تذکره‌ي میخانه و نیز ساقینامه‌اي نوشت.
از دیگر آثار اوست: بحرالنوادر و دستورالفصحا.

حروف ابجد و طالع بینی نام نبی

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم نبی عدد " 62 " و ابجد وسیط " 14 " ، ابجد صغیر " 8 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “ن” شروع می‌شود، از نظر اخلاقی ممکن است دارای کینه‌توزی و متغیر در برخورد با دیگران باشند. آنها توجهی به ظاهر خود دارند و حقوق خود را رعایت می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم نبی گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم نبی چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم نبی

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم نبی

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

با وقار، بردبار

پادشاهان، بزرگان، سروران

مبارک، سعادتمند، نیک بخت، خوشبخت، فرخنده، همایون

بهروزی، خوشبختی، نیک بخت شدن

آرزومند، مشتاق، بخشاينده، بسيار مهربان، از نام‌های پروردگار

دارنده، ثروتمند، از نام‌های پروردگار، داریوش سوم از پادشاهان ایران

زيباروي با طراوت كه داراي اندام ظريف مثل پري است.

ترکیب دو اسم محمد و بهنام (ستوده و خوش نام)

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید