نادر

کمیاب، بی‌همتا، بي‌نظير، عجیب، شگفت‌آور

جنسیت اسم نادر

پسر

نادر به انگلیسی

nader

تعداد نادر ها در ایران

317,403

تلفظ نادر به فارسی

نادر

ریشه اسم نادر

عربی

تلفظ نادر به انگلیسی

/nāder/

رنگ اسم نادر

قرمز

ابجد اسم نادر

255

ابجد وسیط اسم نادر

15

ابجد صغیر اسم نادر

12

درباره نام نادر

نادر یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم نادر را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم نادر، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 317,403 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم نادر

فردی بسیار جسور هستید. از هیچ چیز و هیچ کس ترسی ندارید ، آشکار به مبارزه ی جدی با مشکلات می پردازید و در این بین از جان مایه میگذارید. خونگرمی شما سبب شده است که با افراد بسیاری ارتباط داشته باشید، از این رو مراقب آنها باشید و از توانایی های والای خود در جهت های مثبت زندگی خود استفاده کنید.

اسم نادر و معنی اسم نادر

ریشه اسم نادر

همانطور که گفتیم ریشه اسم نادر عربی می باشد و تلفظ نادر در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " نادر " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /nāder/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم نادر بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم نادر در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم نادر در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم نادر در فرهنگ فارسی عمید :
کمیاب. (اسم، صفت) بی‌همتا. عجیب، شگفت. ویژگی چیزی که به ندرت اتفاق می‌افتد. (قید) به ندرت.

معنی اسم نادر در فرهنگ فارسی :
(اسم و صفت) آنچه کم بدست آید آنچه کم اتفاق افتد، کمیاب. بی‌مثل، بی‌مانند. عجیب، شگفت. چیزکم، شئ قلیل. گرانمایه، باقدر و قیمت.

معنی اسم نادر در ثبت احوال

۱- آنچه به ندرت يافت شود، كمياب؛ آن كه در نوع خود بي‌نظير باشد، بي‌همتا؛ عجيب، شگفت‌آور؛ ۲-(در حالت قيدي) به ندرت؛ ۳- (اَعلام) ۱) نادر شاه افشار: شاه ايران [۱۱۴۸-۱۱۶۰ قمری]، بنیانگذار سلسله‌ي افشار، ملقب به شهاب قلی خان.
نیروهای اشغالگر را از ایران بیرون کرد ، پادشاه هند را شکست داد و غنیمت زیادی به چنگ آورد.
سرانجام به دست سرداران خودش کشته شد؛ ۲) نادر نادرپور: [۱۳۰۸-۱۳۷۸ شمسی] شاعر ایرانی، که پس از انقلاب ایران به فرانسه و سپس به آمریکا رفت.
از او مجموعه‌هاي شعر چشمها و دستها، از آسمان تا ریسمان، گیاه و سنگ، نه آ تش، دختر جام، سرمه‌ي خورشید، شام بازپسین، شعر انگور، در ایران و سه مجموعه هم در آمریکا چاپ شده است؛ ۳) نادرشاه: شاه افغانستان [۱۹۲۹-۱۹۳۳ میلادی]؛ ۴) نادر میرزا: [قرن ۱۳ هجری] آخرین فرمانروای سلسله‌ي افشار، فرزند شاهرخ میرزای افشار، که در سال ۱۲۱۰ مشهد را تصرف ک رد و خود را شاه خواند.
در سال ۱۲۱۸ سپاهیان فتحعلی شاه شهر را تسخیر کردند.
نادر میرزا در تهران به فرمان فتحعلی شاه کشته شد؛ ۵) نادر میرزا: [۱۲۴۲-۱۳۰۳ قمری] نویسنده و مورخ ایرانی، از شاهزادگان قاجار، مؤلف تاریخ و جغرافیای دارالسلطنه‌ي تبریز.

حروف ابجد و طالع بینی نام نادر

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم نادر عدد " 255 " و ابجد وسیط " 15 " ، ابجد صغیر " 12 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “ن” شروع می‌شود، از نظر اخلاقی ممکن است دارای کینه‌توزی و متغیر در برخورد با دیگران باشند. آنها توجهی به ظاهر خود دارند و حقوق خود را رعایت می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم نادر گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم نادر چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم نادر

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم نادر

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

منسوب به ایل، (به مجاز) هم نژاد و هم خون

ترکیب دو اسم محمد و اشکان (ستوده و منسوب به اشک)

قاضي، داور، حاكم، پاداش دهنده، يكي از اسما الهي، فرمانده

کمین‌گاه، محل گذر

صدای جریان شدید آب

بازگشت به سوی خدا، نام یکی از پیامبران بنی اسرائیل

نام همسر حضرت یعقوب (ع)، خجسته و زیبارو

منسوب به عرفان

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید