ولی

دوست، یار، سرپرست، از نام های پروردگار

جنسیت اسم ولی

پسر

ولی به انگلیسی

vali

تعداد ولی ها در ایران

213,612

تلفظ ولی به فارسی

وَلی

ریشه اسم ولی

عربی

تلفظ ولی به انگلیسی

/vali/

رنگ اسم ولی

قرمز

ابجد اسم ولی

46

ابجد وسیط اسم ولی

22

ابجد صغیر اسم ولی

10

درباره نام ولی

ولی یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم ولی را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم ولی، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 213,612 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم ولی

فردی بسیار جسور هستید. از هیچ چیز و هیچ کس ترسی ندارید ، آشکار به مبارزه ی جدی با مشکلات می پردازید و در این بین از جان مایه میگذارید. خونگرمی شما سبب شده است که با افراد بسیاری ارتباط داشته باشید، از این رو مراقب آنها باشید و از توانایی های والای خود در جهت های مثبت زندگی خود استفاده کنید.

اسم ولی و معنی اسم ولی

ریشه اسم ولی

همانطور که گفتیم ریشه اسم ولی عربی می باشد و تلفظ ولی در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " وَلی " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /vali/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم ولی بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم ولی در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم ولی در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم ولی در فرهنگ فارسی عمید:
پدر و مادر یا کفیل شخص. (فقه، حقوق) آن که اختیار کسی در دست اوست. آن که پس از پیامبر بالاترین مقام را دارد. [قدیمی] دوست. (تصوف) بندۀ مقرب درگاه خدا.

معنی اسم ولی در فرهنگ معین:
دوست، یار. نگهبان. کسی که عهده دار انجام کارهای کس دیگر باشد.

معنی اسم ولی در فرهنگ فارسی:
دوستدار، یار، مددکار، نگهبان، یاری دهنده.

معنی اسم ولی در لغت‌نامه دهخدا:
محب، صدیق. محب، دوستدار. معین، ناصر. نصیر. یاری دهنده. یار، مددکار. دوست.

معنی اسم ولی در ثبت احوال

۱- پدر يا مادر يا كفيل خرج كودك؛ ۲- (در فقه، در حقوق) آن كه بر طبق قانون اختيار تصميم گيري در مورد ديگري دارد؛ ۳- (در اديان) دارنده‌ي بالاترين مقام در دين پس از پیامبر اسلام(ص)؛ ۴- (در قديم) دوست؛ ۵- (در تصوف) آن كه در سلوك به نهايت رسيده است، عارف و اصل؛ ۶- (اَعلام) از القاب حضرت علي(ع).

حروف ابجد و طالع بینی نام ولی

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم ولی عدد " 46 " و ابجد وسیط " 22 " ، ابجد صغیر " 10 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “و” آغاز می‌شود، اغلب از خود برافراشته و مغرور به نظر می‌رسند. اما در صورتی که کسی به کمک آن‌ها نیاز داشته باشد، همواره آماده ارائه کمک خواهند بود. البته باید توجه داشت که این افراد ممکن است در حضور دیگران، به طور پنهانی درباره آنان بدگویی کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم ولی گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم ولی چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم ولی

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم ولی

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

ترکیب دو اسم محمد و قاسم (ستوده و تقسیم کننده)

آمرزنده دشمن، از پیش آمرزیده

ترکیب دو اسم امیر و هادی (فرمانروا و راهنما)

زیبا چون گل و پری، گل رويی چون فرشته

زیبا و گرانمایه مانند زر سرخ

گل سرخ، گل رز

نام رایج پادشاهان هندوستان

کوروش، نام نوعی ابر

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید