هوشنگ

كسی كه خانه‌های خوب فراهم می‌کند، آگاه، خردمند، از شخصیت‌های شاهنامه

جنسیت اسم هوشنگ

پسر

هوشنگ به انگلیسی

hushang

تعداد هوشنگ ها در ایران

191,634

تلفظ هوشنگ به فارسی

هوشنگ

ریشه اسم هوشنگ

فارسی

تلفظ هوشنگ به انگلیسی

/hušang/

رنگ اسم هوشنگ

طلایی

ابجد اسم هوشنگ

381

ابجد وسیط اسم هوشنگ

21

ابجد صغیر اسم هوشنگ

21

درباره نام هوشنگ

هوشنگ یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم هوشنگ را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم هوشنگ، به خاطر ریشه فارسی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 191,634 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم هوشنگ

رنگ نام شما طلایی می باشد ، طلایی رنگ طلاست و شما همچون طلا در بین اطرافیانتان میدرخشید . کمال گرایی بالایی که دارید در کنار رفتار و کلام صحیح که برگرفته از فرهنگ بالای خانواده ی شما می باشد سبب شده است که در انتخاب دوستان و اطرافیانتان محتاطتر باشید و افرادی متناسب با شخصیت خودتان در کنارتان باشند. دید شما به زندگی می تواند شما را به یک آموزگار یا یک آموزش دهنده ی خبره تبدیل کند که دانش آموزان خود را در جهت رسیدن به بالاترین مقام ها تربیت خواهد کرد.

اسم هوشنگ و معنی اسم هوشنگ

ریشه اسم هوشنگ

همانطور که گفتیم ریشه اسم هوشنگ فارسی می باشد و تلفظ هوشنگ در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " هوشنگ " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /hušang/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم هوشنگ بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم هوشنگ در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم هوشنگ در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم هوشنگ در لغت‌نامه دهخدا :
به معنی امر اول باشد و هوش و آگاهی و عقل و خرد را نیز گویند. پسر سیامک. نام فرزند چهارم آدم علیه السلام است که یکی از سلاطین پیشدادی بود. گویند آت ش و آهن در زمان او به هم رسید وآلات زراعت کردن ساخت و جوی‌ها روان کرد و شهر و عمارت بنا نهاد و شیاطین را از مخالطت آدمیان دور گردانید. و بعضی گویند ارفخشدبن سام اوست و پیغمبر است و کتاب جاویدان خرد که به جاوید نام اشتهار دارد از او یادگار مانده است.

معنی اسم هوشنگ در فرهنگ فارسی :
به معنی امر اول باشد و هوش و آگاهی و عقل و خرد را نیز گویند.

هوشنگ (به اوستایی: haošyangha)، (به پهلوی: hōšang)؛ به معنای کسی که منازل خوب فراهم سازد، یا بخشندهٔ خانه‌های خوب، است. لقب او در اوستا پَرَ داتَ (Para-dāta)، به معنای مقدم و بر سر قرار گرفته است. این لقب در پهلوی پشداتَ و پیشداد (Pēš-dād) و در فارسی پیشداد شده است. وی نخستین شاهی بود که اهورامزدا آتش را به وی شناسانید. همچنین نخستین استخراجگر آهن، نخستین آهنگر و نخستین قربانی کننده است. بر پایهٔ گف ته‌های شاهنامه، وی نقش زیادی در یکجا نشینی مردم و گسترش شهرنشینی داشته است. هوشنگ در اوستا «هئوشینگه» آمده است که از دو واژهٔ هوش و هَنگ است.

معنی اسم هوشنگ در ثبت احوال

۱- به معني كسي كه منازل خوب فراهم سازد؛ ۲- (اَعلام) (در شاهنامه) دومین شاه پیشدادی، پسر سيامك.
یافتن آتش، برپا کردن جشن سده و استخراج آهن را یادگار او می‌دانند.

حروف ابجد و طالع بینی نام هوشنگ

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم هوشنگ عدد " 381 " و ابجد وسیط " 21 " ، ابجد صغیر " 21 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد دارای رفتار تندخو و آتشین مزاج هستند و به اطرافیان خود امر و نهی می کنند. آنها طبع گرمی دارند و زیبا هستند. آنها با شخصیت قوی و پرانرژی هستند و همواره برای رسیدن به هدف‌های خود تلاش می‌کنند. زیبایی در بیان صفاتشان نه فقط در ظاهر آنها مشهود است، بلکه در رفتار و اعمالشان نیز مشهود است. به دلیل رفتار تندخو و آتشینشان، آنها معمولاً در جمع اطرافیان خود توجه می‌کنند و نظرات خود را بیان می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم هوشنگ گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم هوشنگ چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم هوشنگ

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم هوشنگ

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

نام سی و ششمین سوره قرآن مجید، از اسامی حضرت رسول (ص)

ستاره، کوکب، کاروان، قافله

تهمورث

بنده پروردگار توانا

منسوب به آريا، آريايي، آزاده، نجيب

ترکیب دو اسم محمد و بهزاد (ستوده و نيك نژاد)

زیباروی دارای ناز و شکوه

آنچه از سوی خداوند يا از طرف شخصی بزرگ به كسی بخشيده شود، انعام، بخشش

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید

دیدگاه کاربران