هرمز

اهورامزدا، نام دیگر سیاره مشتری، نام روز اول از هرماه خورشیدی

جنسیت اسم هرمز

پسر

هرمز به انگلیسی

hormoz

تعداد هرمز ها در ایران

24,087

تلفظ هرمز به فارسی

هرمز

ریشه اسم هرمز

فارسی

تلفظ هرمز به انگلیسی

/hormoz/

رنگ اسم هرمز

نارنجی

ابجد اسم هرمز

252

ابجد وسیط اسم هرمز

24

ابجد صغیر اسم هرمز

18

درباره نام هرمز

هرمز یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم هرمز پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم هرمز که در انگلیسی به صورت hormoz نوشته میشود و به دلیل ریشه فارسی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 24,087 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم هرمز

شما در لحظه زندگی می کنید. زندگی خود را تلف نمیکنید و در کنار بهره بردن از توانایی های ناب خود در صدد خوشحال کردن دیگران نیز هستید . بسیاری به دلیل این خلق و خوی شما عاشق در کنار شما بودن هستند. عاشق این هستند که صحبت های جذاب شما را در مورد خود بشنوند و از این رو همواره شما را به عنوان فردی قابل اعتماد و خودمانی می شناسند.

اسم هرمز و معنی اسم هرمز

ریشه اسم هرمز

همانطور که گفتیم ریشه اسم هرمز فارسی می باشد و تلفظ هرمز در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " هرمز " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /hormoz/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم هرمز بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم هرمز در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم هرمز در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

تنگه هرمز نام یک تنگه دریایی بین خلیج فارس و دریای عمان، جزیره هرمز نام جزیره ای در خلیج فارس، هرمز (شهر) نام شهری در استان هرمزگان، هرمز یکم نام پادشاهی از سلسله ساسانیان است.

معنی هرمز در لغت نامه دهخدا:
نام روز اول است از هر ماه شمسی و نیک است در این روز سفر کردن و جامه ٔ نو پوشیدن و نشاید وام دادن. از نظر ریشه با اهورامزدا، ارمز، ارمزد، اورمزد، هورمز، هورمزد، و هرمزد یکی است.
فرشته ای که امور و مصالح روز هرمز - یعنی روز اول هر ماه -به او تعلق دارد. در برخی ادیان به معنی نام فرشته نیست بلکه نام خداست.
نام ستاره ٔ مشتری است، برجیس. اورمزد، در یونانی هرمس به معنی عطارد است و رومیان قدیم مشتری رارب ّالارباب میدانستند و ایرانیان هم نام اهورامزدا را بر آن نهادند.

معنی هرمز در فرهنگ معین:
= هرمزد، اورمز د، اهورامزدا: ۱. نام خدا. ۲. نام سیاره مشتری . ۳. نام روز اول از هر ماه خورشیدی .

معنی هرمز در فرهنگ فارسی عمید:
۱. اهورامزدا ۲. (نجوم) سیارۀ مشتری ۳. روز اول از هرماه خورشیدی ۴. روز پنجشنبه که گفته اند آن روز به ستارۀ مشتری تعلق دارد.

معنی اسم هرمز در ثبت احوال

(اوستايي) (= ارمز، ارمزد، اورمزد، هورمز و هورمزد)، 1-(در اديان) اهورامزدا (د اهورا)؛ 2- (درنجوم) ستاره‌ي مشتري؛ 3- (در گاه شماري) روز اول از هر ماه شمسي؛ روز پنج شنبه.
[ايرانيان قديم به روزهاي هفته چندان توجهي نداشته‌ اند، بعدها به مناسبت انتساب اين روز به مشتري نزد ساميان، اين اطلاق بوجود آمده]؛ [هرمز در اوستايي نيز به معني آفريننده‌ي نيكي بكار رفته در مقابل اهريمن كه معني آفريننده‌ي بدي داشته].
4- (اَعلام) 1) نام پنج تن از شاهان ساسانی.
هرمز اول: شاه [272-273 میلادی]، که ا ز زمانی حمایت کرد؛ هرمز دوم: شاه [303-310 میلادی]، پسر نرسی و پدر شاپور ذوالاکتاب، که در جنگ با مهاجمان عرب کشته شد؛ هرمز سوم: شاه [457-459 میلادی]، در جنگ با برادرش پیروز کشته شد؛ هرمز چهارم: شاه [579-590 میلادی]، که در زمان او بهرام چوبین ترکان را شکست داد.
هرمز بر اثر توطئه‌ي خسرو پرویز زندانی و کور شد؛ هرمز پنجم: شاه [631 میلادی] به دست یکی از محافظانش کشته شد؛2) هرمز: جزیره ایرانی در خلیج فارس، به مساحت حدود 50 کیلومتر مربع؛ 3) هرمز: نام تنگه‌ي میان خلیج فارس و دریای عمان به عرض 80 کیلومتر؛ 4) هرمز: نام شهری در جزیره‌ي هرمز در شهرستان قشم، در استان هرمزگان؛ 5) نام شهر باستانی ایران در محل کنونی شهر میناب، در استان هرمزگان، که پس از مهاجرت مردم آن در قرن 7 هجری به جزیره‌ي هرمز، رو به ویرانی نهاد.

حروف ابجد و طالع بینی نام هرمز

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم هرمز عدد " 252 " و ابجد وسیط " 24 " ، ابجد صغیر " 18 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد دارای رفتار تندخو و آتشین مزاج هستند و به اطرافیان خود امر و نهی می کنند. آنها طبع گرمی دارند و زیبا هستند. آنها با شخصیت قوی و پرانرژی هستند و همواره برای رسیدن به هدف‌های خود تلاش می‌کنند. زیبایی در بیان صفاتشان نه فقط در ظاهر آنها مشهود است، بلکه در رفتار و اعمالشان نیز مشهود است. به دلیل رفتار تندخو و آتشینشان، آنها معمولاً در جمع اطرافیان خود توجه می‌کنند و نظرات خود را بیان می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم هرمز گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم هرمز چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم هرمز

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم هرمز

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

نام نوعی پرنده سخنگو و زیبا، نام نوعی گل، شیشه، کیمیا

زیبا چون پری، زیباروی

مورد توجه و پسند مانند گل، (به مجاز) زيباروی مورد پسند

نام دو تن از شاهان اشكانی

باد تند و شدید، تندباد

نام نوعی درخت

حامی، یاور

دارای نامی زیبا چون گل، لطیف، زیبا

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید