هدایت

راهنمایی کردن به مسیر درست، ارشاد

جنسیت اسم هدایت

پسر

هدایت به انگلیسی

hedayat

تعداد هدایت ها در ایران

57,732

تلفظ هدایت به فارسی

هِدایَت

ریشه اسم هدایت

عربی

تلفظ هدایت به انگلیسی

/hedāyat/

رنگ اسم هدایت

طلایی

ابجد اسم هدایت

420

ابجد وسیط اسم هدایت

24

ابجد صغیر اسم هدایت

15

درباره نام هدایت

هدایت یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم هدایت پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم هدایت که در انگلیسی به صورت hedayat نوشته میشود و به دلیل ریشه عربی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 57,732 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم هدایت

رنگ نام شما طلایی می باشد ، طلایی رنگ طلاست و شما همچون طلا در بین اطرافیانتان میدرخشید . کمال گرایی بالایی که دارید در کنار رفتار و کلام صحیح که برگرفته از فرهنگ بالای خانواده ی شما می باشد سبب شده است که در انتخاب دوستان و اطرافیانتان محتاطتر باشید و افرادی متناسب با شخصیت خودتان در کنارتان باشند. دید شما به زندگی می تواند شما را به یک آموزگار یا یک آموزش دهنده ی خبره تبدیل کند که دانش آموزان خود را در جهت رسیدن به بالاترین مقام ها تربیت خواهد کرد.

اسم هدایت و معنی اسم هدایت

ریشه اسم هدایت

همانطور که گفتیم ریشه اسم هدایت عربی می باشد و تلفظ هدایت در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " هِدایَت " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /hedāyat/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم هدایت بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم هدایت در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم هدایت در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم هدایت در فرهنگ فارسی عمید:
راهنمایی کردن؛ راه راست نمودن.

معنی اسم هدایت در فرهنگ فارسی معین:
راهنمایی ، راه راست نمودن .

معنی اسم هدایت در لغت نامه دهخدا:
رهبری. راهنمایی. ارشاد. رهنمونی. نمایش راه راست و راهنمایی ودلالت و نجات از گمراهی.

معنی اسم هدایت در دانشنامه اسلامی:
"هدایت" از ریشه "هدأ" و در لغت به معنای سکون، آرامش، بدون سر و صدا و حرکت، سکونت گزیدن میباشد و نیز به معنای توقف ازحرکت، سکونت و خواب در شب، ساکت نمودن بچه و خواباندن آن آمده است.

معنی اسم هدایت در ثبت احوال

۱- راهنمایی کردن به مسیر درست، ارشاد؛ ۲- (در تصوف) راهنمایی از سوی خداوند که باعث رسیدن انسان به کمال می‌شود، آنچه خداوند به دل سالک می‌افکند تا به سبب آن به کمال رسد؛ ۳- (اَعلام) ۱) تخلص رضاقلی‌ خان للـه باشی، ادیب و مورخ ایرانی، پدر مخبرالدوله.
مؤلف انجمن آرای ناصری (فرهنگ فارسی)، ریاض العارفین، ذیل روضةالصفا و مجمع الفصحا، همه به فارسی؛ ۲) هدایت (= صادق هدایت): [۱۲۸۱-۱۳۳۰ شمسی] نویسنده‌ي ایرانی، از پیشگامان ادبیات داستانی به سبک غرب و با محتوای کاملاً ایرانی.
از جمله: زنده بگور، سه قطره خون، سایه روشن، علویه خا نم، حاجی آقا.
از نخستین گردآورندگان ایرانی فرهنگ مردم.
شامل نیرنگستان و اوسانه.
مترجم متنهای پهلوی به فارسی از جمله: زند و هومن یسن، شهرستانهای ایران، کارنامه‌ي اردشیر بابکان، گزارش گمان شکن.
آثارش به بسیاری از زبانهای ترجمه شده است؛ ۳) هدایت (= مهدی قلی هدایت) : [۱۲۴۰-۱۳۳۴ شمسی] دولتمرد و ادیب ایرانی، ملقب به مخبرالسلطنه و فرزند مخبرالدوله.
نخست وزیر ایران [۱۳۰۶-۱۳۱۲ شمسی]، که قبلاً ۱۳ بار وزیر و چهار بار استاندار شده بود.
از نوشته‌هاي اوست: خاطرات و خطرات، سفرنامه‌ي مکه و کار بیکاری.

حروف ابجد و طالع بینی نام هدایت

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم هدایت عدد " 420 " و ابجد وسیط " 24 " ، ابجد صغیر " 15 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد دارای رفتار تندخو و آتشین مزاج هستند و به اطرافیان خود امر و نهی می کنند. آنها طبع گرمی دارند و زیبا هستند. آنها با شخصیت قوی و پرانرژی هستند و همواره برای رسیدن به هدف‌های خود تلاش می‌کنند. زیبایی در بیان صفاتشان نه فقط در ظاهر آنها مشهود است، بلکه در رفتار و اعمالشان نیز مشهود است. به دلیل رفتار تندخو و آتشینشان، آنها معمولاً در جمع اطرافیان خود توجه می‌کنند و نظرات خود را بیان می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم هدایت گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم هدایت چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم هدایت

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم هدایت

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

ترکیب دو اسم محمد و رامتین (ستوده و نوازنده)

لقب حضرت ابراهیم و نامی در پارسی باستان

ترکیب دو اسم محمد و مهدیار (ستوده و محافظ)

ترکیبی از دو اسم احمد و علی (ستوده‌تر و بلندقدر)

طاها، نام سوره بیستم قرآن کریم، نام پیامبر اسلام (ص)

نوعی باز سفید رنگ و شکاری

پاک، مبارک، منزه، قدیس

ترکیب دو اسم رحمت و الله (بخشش و خدا)

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید