مهستی

ماه خانم، ماه بانو

جنسیت اسم مهستی

دختر

مهستی به انگلیسی

mahasti

تعداد مهستی ها در ایران

4,720

تلفظ مهستی به فارسی

مَهستی

ریشه اسم مهستی

فارسی , عربی

تلفظ مهستی به انگلیسی

/mahasti/

رنگ اسم مهستی

طلایی

ابجد اسم مهستی

515

ابجد وسیط اسم مهستی

23

ابجد صغیر اسم مهستی

20

درباره نام مهستی

مهستی یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم مهستی دختر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی دختر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم مهستی که در انگلیسی به صورت mahasti نوشته میشود و به دلیل ریشه فارسی , عربی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 4,720 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم مهستی

رنگ نام شما طلایی می باشد ، طلایی رنگ طلاست و شما همچون طلا در بین اطرافیانتان میدرخشید . کمال گرایی بالایی که دارید در کنار رفتار و کلام صحیح که برگرفته از فرهنگ بالای خانواده ی شما می باشد سبب شده است که در انتخاب دوستان و اطرافیانتان محتاطتر باشید و افرادی متناسب با شخصیت خودتان در کنارتان باشند. دید شما به زندگی می تواند شما را به یک آموزگار یا یک آموزش دهنده ی خبره تبدیل کند که دانش آموزان خود را در جهت رسیدن به بالاترین مقام ها تربیت خواهد کرد.

اسم مهستی و معنی اسم مهستی

ریشه اسم مهستی

همانطور که گفتیم ریشه اسم مهستی فارسی , عربی می باشد و تلفظ مهستی در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " مَهستی " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /mahasti/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم مهستی بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم مهستی در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم مهستی در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم مهستی در لغت‌نامه دهخدا:
مخفف ماه ستی (ستی مخفف عربی سَیِّدَتی )، ماه خانم، ماه بانو، از نامهای ایرانی.

معنی اسم مهستی در فرهنگ معین:
ماه خانم، بانوی بزرگ، نامی است از ن ام‌های زنان.

معنی اسم مهستی در فرهنگ فارسی:
مرکب از مه (بزرگ) و ستی (به معنی خانم، بانو)، بانوی بزرگ، بعضی (مه ستی، ماه ستی) گویند یعنی ماه خانم، ماه بانو، ستی مخفف سیدتی،
(اسم) نامی است از نام‌های زنان.

معنی اسم مهستی در ثبت احوال

(فارسي ـ عربي) (مَه = ماه + ستي = مخفف سيدتي)، ۱- ماه خانم، ماه بانو؛ ۲- (اَعلام) مهستي گنجوي [قرن۶ هجری] شاعره‌ي ايراني كه بعضي او را معاصر سلطان سنجر و بعضي معاصر سلطان محمود غزنوي دانسته‌اند، مهستی چنگ و عود را استادانه می‌نواخت و شهرتش بیشتر به خاطر رباع ی هایی است که سروده.
دیوانش چاپ شده است.

حروف ابجد و طالع بینی نام مهستی

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم مهستی عدد " 515 " و ابجد وسیط " 23 " ، ابجد صغیر " 20 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد ظاهراً چهره‌ای خوش ‌رو و زیبا دارند و چشمان بزرگی دارند. از لحاظ اخلاقی، آنها مهربان هستند و با دیگران به سرعت مصالحه می‌کنند. با این حال، بعضی افراد درباره آنها در حضورشان تعریف می‌کنند، اما پشت پرده از آنها بدگویی می‌کنند. این افراد به سرعت عصبانی می‌شوند، اما سریعاً آرام می‌شوند. در کارها تنبل هستند و همیشه به دیگران درخواست کمک می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم مهستی گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم مهستی چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم مهستی

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم مهستی

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

ترکیب دو اسم محمد و سامان (ستوده و آرام)

خجسته، نام همسر حضرت یعقوب (ع)

مسرور، شاد

ترکیب دو اسم محمد و کیان (ستوده و پادشاهان)

نام روستایی در نزدیکی رفسنجان

استواری، استحكام

شادی بخش ایل، مایه شادی طایفه، حاکم، رهبر

بسیار بخشنده، از نام های پروردگار

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید