مهاباد

نام رودی در استان آذربایجان غربی

جنسیت اسم مهاباد

دختر

مهاباد به انگلیسی

mahabad

تعداد مهاباد ها در ایران

1,418

تلفظ مهاباد به فارسی

مهاباد

ریشه اسم مهاباد

فارسی

تلفظ مهاباد به انگلیسی

/mahābād/

رنگ اسم مهاباد

نارنجی

ابجد اسم مهاباد

53

ابجد وسیط اسم مهاباد

17

ابجد صغیر اسم مهاباد

17

درباره نام مهاباد

مهاباد یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای دختران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای دختر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم مهاباد را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم مهاباد، به خاطر ریشه فارسی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 1,418 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم مهاباد

شما در لحظه زندگی می کنید. زندگی خود را تلف نمیکنید و در کنار بهره بردن از توانایی های ناب خود در صدد خوشحال کردن دیگران نیز هستید . بسیاری به دلیل این خلق و خوی شما عاشق در کنار شما بودن هستند. عاشق این هستند که صحبت های جذاب شما را در مورد خود بشنوند و از این رو همواره شما را به عنوان فردی قابل اعتماد و خودمانی می شناسند.

اسم مهاباد و معنی اسم مهاباد

ریشه اسم مهاباد

همانطور که گفتیم ریشه اسم مهاباد فارسی می باشد و تلفظ مهاباد در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " مهاباد " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /mahābād/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم مهاباد بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم مهاباد در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم مهاباد در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم مهاباد در لغت نامه دهخدا :
شهر مهاباد مرکز شهرستانی به همین نام در ۱۳۱کیلومتری شهر ارومیه و ۱۰۱۶کیلومتری شمال باختری تهران از راه سنندج واقع گردیده و فاصله ٔ آن تا تهران از راه میاندوآب -تبریز ۸۲۷ کیلومتر است .

معنی اسم مهاباد در ثبت احوال

(اعلام) 1) رودی در استان آذربایجان غربی به طول 85 کیلومتر، که از ارتفاعات جنوب غربی سرچشمه می گیرد و پس از عبور از مهاباد و مخلوط شدن با رودهای دیگر به دریاچه ی ارومیه می ریزد؛ 2) شهرستانی در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی با مرکز مهاباد.
[نام پیشین آن ساوجبلاغ بوده است]؛ 3) شهری در شهرستان اردستان در استان اصفهان.

حروف ابجد و طالع بینی نام مهاباد

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم مهاباد عدد " 53 " و ابجد وسیط " 17 " ، ابجد صغیر " 17 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد ظاهراً چهره‌ای خوش ‌رو و زیبا دارند و چشمان بزرگی دارند. از لحاظ اخلاقی، آنها مهربان هستند و با دیگران به سرعت مصالحه می‌کنند. با این حال، بعضی افراد درباره آنها در حضورشان تعریف می‌کنند، اما پشت پرده از آنها بدگویی می‌کنند. این افراد به سرعت عصبانی می‌شوند، اما سریعاً آرام می‌شوند. در کارها تنبل هستند و همیشه به دیگران درخواست کمک می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم مهاباد گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم مهاباد چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم مهاباد

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم مهاباد

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

حاکم، قاضی، داور

شبان، چوپان

آرین، آریایی، ایرانی

سرخ گون، زیبارو

شجاع، جنگجو، پسر گیو

ترکیب دو اسم امیر و هوشنگ (فرمانروا و خردمند)

ترکیب دو اسم حسین و رضا (نیکو و خشنود)

پابرجا، استوار

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید