مشتاق

دارای شوق، بسيار مايل، آرزومند، (به مجاز) عاشق

جنسیت اسم مشتاق

پسر

مشتاق به انگلیسی

moshtagh

تعداد مشتاق ها در ایران

1,746

تلفظ مشتاق به فارسی

مُشتاق

ریشه اسم مشتاق

عربی

تلفظ مشتاق به انگلیسی

/moštāq/

رنگ اسم مشتاق

بنفش

ابجد اسم مشتاق

841

ابجد وسیط اسم مشتاق

13

ابجد صغیر اسم مشتاق

13

درباره نام مشتاق

مشتاق یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم مشتاق را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم مشتاق، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 1,746 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم مشتاق

فیلسوفان بزرگ تاریخ نامهایی به رنگ بنفش دارند ! این مورد به گونه ای اثبات شده است که بنفش رنگی اسرار امیز بخصوص در عمل و نجوم می باشد . شما فردی علاقه مند به فلسفه ، علم ماور الطبیعه و نجوم هستید و به شدت در پی جستجوی چیزهای عجیبی هستید که هر کسی توانایی تفکر در مورد آنها را ندارد. چنین توانایی هایی سبب میشود که دور از دیگران باشید و تنهایی را به همراهی با افرادی با خلق و خوی متفاوت با خود ترجیح دهید.

اسم مشتاق و معنی اسم مشتاق

ریشه اسم مشتاق

همانطور که گفتیم ریشه اسم مشتاق عربی می باشد و تلفظ مشتاق در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " مُشتاق " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /moštāq/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم مشتاق بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم مشتاق در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم مشتاق در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم مشتاق در لغت نامه دهخدا:
آرزومند به چیزی، آرزومند، بسیار مایل و راغب و طالب و دارای شوق

معنی اسم مشتاق در فرهنگ فارسی معین:
آرزومند، مایل و راغب


معنی اسم مشتاق در فرهنگ فارسی عمید:
دارای شوق و اشتیاق، مایل و راغب به چیزی، آرزومند.

معنی اسم مشتاق در ثبت احوال

۱- داراي شوق، بسيار مايل، آرزومند؛ ۲- (به مجاز) عاشق؛ ۳- (در عرفان) مشتاق كسي است كه به نهايت عشق و شيفتگي رسيده است و در نزد ايشان اشتياق يعني شوق به لقاء حق مي‌باشد؛ ۴- (اَعلام) ميرسيدعلي حسيني اصفهاني معروف به مشتاق [قرن ۱۲ هجری] شاعر ایرانی، از مردم اصفه ان، از پیشگامان نهضت بازگشت به سبک عراقی.

حروف ابجد و طالع بینی نام مشتاق

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم مشتاق عدد " 841 " و ابجد وسیط " 13 " ، ابجد صغیر " 13 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد ظاهراً چهره‌ای خوش ‌رو و زیبا دارند و چشمان بزرگی دارند. از لحاظ اخلاقی، آنها مهربان هستند و با دیگران به سرعت مصالحه می‌کنند. با این حال، بعضی افراد درباره آنها در حضورشان تعریف می‌کنند، اما پشت پرده از آنها بدگویی می‌کنند. این افراد به سرعت عصبانی می‌شوند، اما سریعاً آرام می‌شوند. در کارها تنبل هستند و همیشه به دیگران درخواست کمک می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم مشتاق گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم مشتاق چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم مشتاق

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم مشتاق

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

کوهنورد، کوه بان

مؤنث عاقل، دارای عقل و فهم زیاد

تبسم، لبخند زدن

مکان نورانی، چراغدان، طاقی بلند که چراغ را در آن گذارند

آن‌ که پیکری زیبا مانند ماه دارد، (به مجاز) معشوق زيبا

تفأل، فال نیک، دعای خیر

ستاره

مقدس

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید