مرتضی

خشنود شده، برگزیده، لقب امیرالمؤمنین علی(ع) امام اول شیعیان

جنسیت اسم مرتضی

پسر

مرتضی به انگلیسی

mortaza

تعداد مرتضی ها در ایران

1,260,672

تلفظ مرتضی به فارسی

مرتضي

ریشه اسم مرتضی

عربی

تلفظ مرتضی به انگلیسی

/mortazā/

رنگ اسم مرتضی

زرد

ابجد اسم مرتضی

1450

ابجد وسیط اسم مرتضی

34

ابجد صغیر اسم مرتضی

19

درباره نام مرتضی

مرتضی یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم مرتضی را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم مرتضی، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 1,260,672 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم مرتضی

مهمترین و بارزترین ویژگی شما هوش سرشاری است که دارید. هوش بالا و موقعیت سنجی های دقیق سبب شده است که خوش بینی بسیاری به زندگی و موقعیت هایی که با آنها روبرو می شوید داشته باشید و در نتیجه موفقیت های بسیاری پیش روی شماست. شخصیتی والای شما که هوشمندانه آن را ایجاد کرده اید سبب شده است که دوستان بسیاری در اطراف خود داشته باشید و اصطلاحا دورو بر شما همیشه پر می باشد. سعی کنید که در رسیدن به اهداف خود ابتدای مسیر را صحیح آغاز کنید چرا که هوش سرشار شما میتواند تضمینی برای رسیدن به بزرگترین اهداف باشد.

اسم مرتضی و معنی اسم مرتضی

ریشه اسم مرتضی

همانطور که گفتیم ریشه اسم مرتضی عربی می باشد و تلفظ مرتضی در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " مرتضي " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /mortazā/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم مرتضی بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم مرتضی در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم مرتضی در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم مرتضی در لغت‌نامه دهخدا :
راضی کرده شده، خشنود شده، پسندیده، گزیده، مختار.

معنی اسم مرتضی در فرهنگ فارسی :
پسندیده، خشنود، برگزیده و لقب امیرالمومنین علی، (اسم) راضی کرده شده، خشنود شده، پسندیده، برگزیده، (اسم) نامی است از نام‌های مردان.

معنی اسم مرتضی در فرهنگ معین :
پسندیده و برگزیده .

معنی اسم مرتضی در فرهنگ فارسی عمید :
پسندیده.

معنی اسم مرتضی در ثبت احوال

۱- (در قديم) پسنديده شده، مورد رضايت و پسند قرار گرفته؛ ۲- (اَعلام) ۱) از لقبهای امیرالمؤمنین علی (ع)، امام اول شیعیان؛ ۲) مرتضی زبیدی [۱۱۴۵-۱۲۰۵قمری] محدث و لغت شناس عرب، اهل عراق و ساکن زبید یمن و مصر، مؤلف فرهنگ عربی تاج العروس و شرح احیای علوم‌الدین غزال ی.

حروف ابجد و طالع بینی نام مرتضی

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم مرتضی عدد " 1450 " و ابجد وسیط " 34 " ، ابجد صغیر " 19 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد ظاهراً چهره‌ای خوش ‌رو و زیبا دارند و چشمان بزرگی دارند. از لحاظ اخلاقی، آنها مهربان هستند و با دیگران به سرعت مصالحه می‌کنند. با این حال، بعضی افراد درباره آنها در حضورشان تعریف می‌کنند، اما پشت پرده از آنها بدگویی می‌کنند. این افراد به سرعت عصبانی می‌شوند، اما سریعاً آرام می‌شوند. در کارها تنبل هستند و همیشه به دیگران درخواست کمک می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم مرتضی گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم مرتضی چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم مرتضی

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم مرتضی

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

آریایی نیک پندار، آریایی نیک خو، هميشه بهار كوهی

گل ریزان، گل پاشان

هنگام صبح زود، سپیده دم، صبح زود

به نرمی و لطافت پر

ماه سیما، ماه چهر

دسته‌ای از شش ستاره درخشان در صورت فلکی ثور، ثریا

باد خنک و لطیفی که از جانب شمال شرقی می‌وزد، نام نوایی در موسیقی

نام دختر خشایار پادشاه هخامنشی

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید

دیدگاه کاربران