محراب

(به مجاز) قبله، عبادت‌گاه، پیشگاه مجلس

جنسیت اسم محراب

پسر

محراب به انگلیسی

mehrab

تعداد محراب ها در ایران

33,732

تلفظ محراب به فارسی

محراب

ریشه اسم محراب

عربی

تلفظ محراب به انگلیسی

/mehrāb/

رنگ اسم محراب

سبز

ابجد اسم محراب

251

ابجد وسیط اسم محراب

23

ابجد صغیر اسم محراب

17

درباره نام محراب

محراب یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم محراب پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم محراب که در انگلیسی به صورت mehrab نوشته میشود و به دلیل ریشه عربی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 33,732 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم محراب

فردی بسیار وقت شناس هستید . نامی که رنگش سبز است متعلق به شخصی می باشد که از نظر نظم فردی و نظم کاری در رده ی بسیار بالایی قرار دارد. سعی ذاتی شما در رسیدگی به امور مختلف در زمان مقتضی می باشد و هیچگاه رسیدگی سریع امور را از دست نمیدهید. شرکت کارخانه یا هر اموری که در آن حضور داشته باشید متکی به زمان شناسی و وقت شناسی بسیار دقیق شما خواهند بود. شخصیت آرام و دقیق رنگ سبز سبب شده است که اطرافیانتان اعتمادی وافر به شما داشته باشند و برای حل مشکلاتشان همواره در پی شما باشند. این را به یاد داشته باشید که شما توانایی های وصف ناپذیری دارید ، پس بر توانایی های خود بیفزایید و آنها را پر و بال دهید که موفقیت شما تضمینیست.

اسم محراب و معنی اسم محراب

ریشه اسم محراب

همانطور که گفتیم ریشه اسم محراب عربی می باشد و تلفظ محراب در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " محراب " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /mehrāb/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم محراب بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم محراب در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم محراب در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

قبله، جای نماز، جایگاه امام در مسجد، عبادتگاه، جایگاه کشیش، مقصوره، شاه نشین، صدر اطاق، پیشگاه مجلس.


معنی اسم محراب در لغت نامه دهخدا:
دهی است از دهستان ژاوه رود بخش دزاب شهرستان سنندج ، واقع در ۴۳هزارگزی جنوب خاوری دزاب و ۲هزارگزی تنگی سربا. بالاخانه و حجره ی بالای حجره، پیشگاه خانه، صدر مجلس.

معنی اسم محراب در فرهنگ معین:
بالای خانه و صدر مجلس، جای ایستادن پیشنماز در مسجد، بخشی از یک عبادتگاه که در هنگام عبادت رو به آن می ایستند. ج . محاریب

معنی اسم محراب در فرهنگ فارسی عمید:
[جمع: محاریب] جای ایستادن پیش‌نماز، طاق مسجد که در سمت قبله است، قبله، [قدیمی] بالای خانه، [قدیمی] صدر مجلس، [قدیمی] جایگاه شیر.

معنی اسم محراب در ثبت احوال

1- جايي از مسجد (معمولاً با معماري خاص) در سمت قبله كه امام جماعت هنگام نماز خواندن در آنجا مي‌ايستد؛ بخشي از يك عبادت‌گاه كه هنگام عبادت در آنجا مي‌ايستند يا رو به آن قرار مي‌گيرند؛ 2- (در قديم) (به مجاز) عبادت‌گاه، قبله؛ 3- (در عرفان) هر مطلوب و مقصودي كه دل متوجه بدان باشد آن را محراب گويند.

حروف ابجد و طالع بینی نام محراب

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم محراب عدد " 251 " و ابجد وسیط " 23 " ، ابجد صغیر " 17 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد ظاهراً چهره‌ای خوش ‌رو و زیبا دارند و چشمان بزرگی دارند. از لحاظ اخلاقی، آنها مهربان هستند و با دیگران به سرعت مصالحه می‌کنند. با این حال، بعضی افراد درباره آنها در حضورشان تعریف می‌کنند، اما پشت پرده از آنها بدگویی می‌کنند. این افراد به سرعت عصبانی می‌شوند، اما سریعاً آرام می‌شوند. در کارها تنبل هستند و همیشه به دیگران درخواست کمک می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم محراب گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم محراب چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم محراب

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم محراب

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

نیرومند، قدرتمند، توانا، دلیر

نوعی جاندار دریایی، مروارید

استواری، استحكام

بخشنده، امیدوار

بسیار بخشنده، از نام های پروردگار

زاده شهر، نام دختری زیبا که داستان‌های هزار و یک شب از زبان او نقل شده است

بنده ی خدای بازگرداننده

عطرآگین و خوش‌بو

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید