ماه

(به مجاز) زيبا و قشنگ، دوست داشتنی، دختر زيباروی

جنسیت اسم ماه

دختر

ماه به انگلیسی

mah

تعداد ماه ها در ایران

5,019

تلفظ ماه به فارسی

ماه

ریشه اسم ماه

فارسی

تلفظ ماه به انگلیسی

/māh/

رنگ اسم ماه

سبز

ابجد اسم ماه

46

ابجد وسیط اسم ماه

10

ابجد صغیر اسم ماه

10

درباره نام ماه

ماه یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای دختران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای دختر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم ماه را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم ماه، به خاطر ریشه فارسی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 5,019 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم ماه

فردی بسیار وقت شناس هستید . نامی که رنگش سبز است متعلق به شخصی می باشد که از نظر نظم فردی و نظم کاری در رده ی بسیار بالایی قرار دارد. سعی ذاتی شما در رسیدگی به امور مختلف در زمان مقتضی می باشد و هیچگاه رسیدگی سریع امور را از دست نمیدهید. شرکت کارخانه یا هر اموری که در آن حضور داشته باشید متکی به زمان شناسی و وقت شناسی بسیار دقیق شما خواهند بود. شخصیت آرام و دقیق رنگ سبز سبب شده است که اطرافیانتان اعتمادی وافر به شما داشته باشند و برای حل مشکلاتشان همواره در پی شما باشند. این را به یاد داشته باشید که شما توانایی های وصف ناپذیری دارید ، پس بر توانایی های خود بیفزایید و آنها را پر و بال دهید که موفقیت شما تضمینیست.

اسم ماه و معنی اسم ماه

ریشه اسم ماه

همانطور که گفتیم ریشه اسم ماه فارسی می باشد و تلفظ ماه در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " ماه " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /māh/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم ماه بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم ماه در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم ماه در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم ماه در فرهنگ فارسی عمید:
۱. (نجوم) از کرات آسمانی که در هر ۲۹ روز و ۱۲ ساعت و۴۴ دقیقه یک بار به دور زمین می‌گردد و از خورشید کسب نور می‌کند؛ قمر.
۲. واحد اندازه‌گی ری زمان برابر با یک‌دوازدهم سال.
۳. زیبا.
۴. در گاه‌شماری ایران قدیم، روز دوازدهم از هر ماه شمسی.
۵. [مجاز] زیبا؛ دل‌انگیز (در ترکیب با کلمۀ دیگر): ماه‌پیکر، ماه‌منظر.
۶. در آیین زردشتی، ایزد روز دوازدهم از هر ماه.
۷. روز دوازدهم از هر ماه خورشیدی؛ ماه‌روز

معنی اسم ماه در فرهنگ فارسی معین:
۱. قمر زمین، سیاره کوچکی که به دور خود و دور زمین می گردد و از خورشید نور می گیرد ۲. ماه نهم بارداری یا زمان زایمان ۳. در ایران قدیم روز دوازدهم از هر ماه شمسی ۴. معشوق زیباروی ۵. زیبا، قشنگ

معنی اسم ماه در ثبت احوال

۱- (در نجوم) جِرم آسماني نسبتاً بزرگي كه شب‌ها به صورت لكه‌ي روشن بزرگي از زمين ديده مي‌شود و هر ۲۹ تا ۳۰ شبانه روز يك بار دور زمين مي‌گردد؛ ۲- قمر؛ ۳- (در گفتگو) (به مجاز) بسيار خوب و دوست داشتني؛ ۴- (در گفتگو) (به مجاز) زيبا و قشنگ؛ ۵- (در گفتگو) (به مجاز) به صورت دلنشين و زيبا؛ ۶- (در قديم) (به مجاز) دختر و زن زيباروي؛ ۷- (در قديم) (به مجاز) چهره‌ي زيبا.

حروف ابجد و طالع بینی نام ماه

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم ماه عدد " 46 " و ابجد وسیط " 10 " ، ابجد صغیر " 10 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد ظاهراً چهره‌ای خوش ‌رو و زیبا دارند و چشمان بزرگی دارند. از لحاظ اخلاقی، آنها مهربان هستند و با دیگران به سرعت مصالحه می‌کنند. با این حال، بعضی افراد درباره آنها در حضورشان تعریف می‌کنند، اما پشت پرده از آنها بدگویی می‌کنند. این افراد به سرعت عصبانی می‌شوند، اما سریعاً آرام می‌شوند. در کارها تنبل هستند و همیشه به دیگران درخواست کمک می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم ماه گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم ماه چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم ماه

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم ماه

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

رايحه و بوی خوش، (به مجاز) دوست داشتنی

زن شجاع

ترکیب دو اسم فاطمه و سنا (رانده شده از آتش و روشنایی)

دختران صبور و بردبار، از القاب حضرت زینب (س)

مشعل ها

بزرگ ایل و طایفه

زیبا چون ماه و پری

دوستی، محبت

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید