مائده

نام پنجمین سوره از قرآن مجید، خوردنی، سفره‌اي كه بر آن غذا مي‌گذارند

جنسیت اسم مائده

دختر

مائده به انگلیسی

maede

تعداد مائده ها در ایران

391,440

تلفظ مائده به فارسی

مائده

ریشه اسم مائده

عربی

تلفظ مائده به انگلیسی

/mā’ede/

رنگ اسم مائده

صورتی

ابجد اسم مائده

60

ابجد وسیط اسم مائده

14

ابجد صغیر اسم مائده

14

درباره نام مائده

مائده یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم مائده دختر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی دختر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم مائده که در انگلیسی به صورت maede نوشته میشود و به دلیل ریشه عربی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 391,440 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم مائده

از نظر قوای بدی شگفت انگیز هستی که آن هم نشأت گرفته از اراده بالای شماست. نیروی اراده ی شما سبب شده است که رویاهایی که دارید را به راحتی بدست آورید. با چنین خصوصیاتی شما یک مدیر واقعی هستید و میتوانید مسئولیت های مختلفی را به عهده گرفته و با یاری به دیگران آن ها را نیز در مسیر درست قرار دهید. از دیدگاه عاطفی قدرت بالایی دارید ، به عمق روابط عاطفی می روید، در حالی که در سمت مقابل با هر کسی نیز صمیمی نمی شوید.

اسم مائده و معنی اسم مائده

ریشه اسم مائده

همانطور که گفتیم ریشه اسم مائده عربی می باشد و تلفظ مائده در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " مائده " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /mā’ede/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم مائده بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم مائده در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم مائده در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم مائده در لغت‌نامه دهخدا :
خوانی که بر وی طعام باشد، جمع: مائدات و موائد، خوان آراسته، خوان آراسته به طعام، خوان پر از طعام و نعمت.

معنی اسم مائده در فرهنگ فارسی :
خوردنی، خوانی که بر آن طعام باشد، مائد، نعیم بهشتی، نعیم آسمانی، روایت کنند که تا مدتی هر روز بوسیله ابر خوانی برعیسی (ع) نازل می‌شد و در آن ماهی بود بریان بی خار که روغن ازو می‌چکید. نزدیک سر آن نمک و متصل به دم آن سرکه و بر حوالی خوان انواع تره‌ها چیده بود و پنج گرده نان بر یکی روغن زیتون بردیگری عسل برسوم روغن زرد برچهارم پنیر و بر پنجم قدید (گوشت بریان) بود. سوره پنجمین از قرآن کریم مدنیه.

معنی اسم مائده در فرهنگ فارسی عمید :
خوان به طعام آراسته، خوان، خوردنی، طعام، پنجمین سورۀ قرآن کریم، مدنی، دارای ۱۷۶ آیه.

معنی اسم مائده در دانشنامه عمومی :
سورهٔ مائده سورهٔ پنجم قرآن است، ۱۲۰ آیه دارد، و سوره‌ای مدنی است. نامگذاری این سوره به دلیل ذکر داستان نزول مائده برای یاران عیسی در آیهٔ ۱۱۴ این سوره صورت گرفته است. بنابر روایتی اسلامی، این سوره در حجه ال وداع در بین راه مکه و مدینه نازل شده است. در بخش اول سوره، به مسئلهٔ ولایت در اسلام، تثلیث در مسیحیت، و قیامت و معاد پرداخته شده است. در قسمت دیگر سوره، به مسائلی مانند وفای به عهد، عدالت اجتماعی، شهادت دادن با عدالت، حرام بودن کشتن انسان‌ها (در ضمن بیان داستان هابیل و قابیل) و احکام غذاهای حلال و احکام وضو و تیمم پرداخته شده است.

معنی اسم مائده در دانشنامه اسلامی :
سفره یا طبقی که در آن طعام باشد (هم به خود آن طبق وسفره، مائده گفته می‌شود و هم به غذایی که درآن است).

معنی اسم مائده در ثبت احوال

(مؤنث مائد) ۱- (درقديم) خوردني، طعام؛ ۲- سفره‌اي كه بر آن غذا مي‌گذارند؛ ۳- (اَعلام) سوره‌ي پنجم از قرآن كريم، داراي صد و بيست آيه.

حروف ابجد و طالع بینی نام مائده

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم مائده عدد " 60 " و ابجد وسیط " 14 " ، ابجد صغیر " 14 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد ظاهراً چهره‌ای خوش ‌رو و زیبا دارند و چشمان بزرگی دارند. از لحاظ اخلاقی، آنها مهربان هستند و با دیگران به سرعت مصالحه می‌کنند. با این حال، بعضی افراد درباره آنها در حضورشان تعریف می‌کنند، اما پشت پرده از آنها بدگویی می‌کنند. این افراد به سرعت عصبانی می‌شوند، اما سریعاً آرام می‌شوند. در کارها تنبل هستند و همیشه به دیگران درخواست کمک می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم مائده گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم مائده چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم مائده

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم مائده

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

یکتا، بی‌نظیر، بی‌همتا، صميمي، همدل

دارای شکوه و وقار، (به مجاز) خردمند و دانا، نورانی و با شکوه

فیروزه، سنگ معدنی گران‌بها

ترکیب دو اسم مهر و سام (مهربانی و آتش)

داننده، آگاه، عالم، دانشمند، از نام‌های پروردگار

رود بزرگ، نوعی ساز

برآمدن خورشید و مانند آن

روشنی، تابش، نور، پرتو، شعله‌ی آتش، (به مجاز) رونق

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید