فیروزه

پیروزه، نوعی كانی قيمتی حاوی مس و فسفر، دارای رنگ آبی يا سبز

جنسیت اسم فیروزه

دختر

فیروزه به انگلیسی

firuze

تعداد فیروزه ها در ایران

177,300

تلفظ فیروزه به فارسی

فيروزه

ریشه اسم فیروزه

عربی

تلفظ فیروزه به انگلیسی

/firuze/

رنگ اسم فیروزه

نارنجی

ابجد اسم فیروزه

308

ابجد وسیط اسم فیروزه

44

ابجد صغیر اسم فیروزه

29

درباره نام فیروزه

فیروزه یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای دختران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای دختر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم فیروزه را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم فیروزه، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 177,300 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم فیروزه

شما در لحظه زندگی می کنید. زندگی خود را تلف نمیکنید و در کنار بهره بردن از توانایی های ناب خود در صدد خوشحال کردن دیگران نیز هستید . بسیاری به دلیل این خلق و خوی شما عاشق در کنار شما بودن هستند. عاشق این هستند که صحبت های جذاب شما را در مورد خود بشنوند و از این رو همواره شما را به عنوان فردی قابل اعتماد و خودمانی می شناسند.

اسم فیروزه و معنی اسم فیروزه

ریشه اسم فیروزه

همانطور که گفتیم ریشه اسم فیروزه عربی می باشد و تلفظ فیروزه در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " فيروزه " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /firuze/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم فیروزه بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم فیروزه در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم فیروزه در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم فیروزه در فرهنگ فارسی عمید :
نوعی کانی قیمتی به رنگ آبی آسمانی یا سبز که در جواهرسازی کاربرد دارد.

معنی اسم فیروزه در فرهنگ معین :
پیروزه، از سنگ‌های گران‌بهای معدنی به رنگ آبی آسمانی .

معنی اسم فیروزه در فرهنگ فارسی :
پیروزه، یکی ازسنگ‌های قیمتی برنگ آبی آسمانی که ازمعدن استخراج می‌شود، بیشتر نگین انگشتر می‌ک نند.

معنی اسم فیروزه در لغت‌نامه دهخدا :
پیروزه. فیروزج. یکی از سنگ‌های آذرین که ترکیب آن عبارت از فسفات ئیدراته ٔآلومینیوم طبیعی است و وزن مخصوصش بین ۲/۶۲ تا ۲/۸۳است و سختی آن مساوی شیشه یعنی برابر با ۶ است. فیروزه به مناسبت رنگ آ بی درخشانی که دارد در شمار سنگ‌های گران‌بها شناخته می‌شود. همیشه بی‌شکل است و در حالت طبیعی رگه‌های قهوه‌ای یا سفید مشاهده می‌شود. شکست فیروزه ناصاف است و معمولاً رنگش در برابر رطوبت یا خشکی هوا و در ارتفاعات تغییر می‌کند. مرغوب‌ترین نوع فیروزه دارای رنگ آبی آس مانی و مخصوص ایران است و در محلی موسوم به معدن در نزدیکی نیشابور وجود دارد. در ترکیه و هند نیز معادن فیروزه موجود است که رنگ‌های آن‌ها غالباً آبی مایل به سبز یا سبز زیتونی و سبز مایل به زرد است.

معنی اسم فیروزه در ثبت احوال

۱- پيروزه؛ ۲- نوعي كاني قيمتي حاوي مس و فسفر، داراي رنگ آبي يا سبز كه در جواهر سازي به كار مي‌رود؛ ۳- گهري گران‌بها و آسماني رنگ.
[فیروزه در پهلوی، Pirojak و معرب آن «فیروزج» است.
نام آن به فارسی به معنیِ نصر (پیروزی) است و به همین جهت آن را «حجرالغلبه» گوین د و «حجرالعین» هم نامند، زیرا دفع شراز دارنده‌ي خویش می‌کند و مشهور است که صاعقه را نیز دفع می‌کند.
(از حاشیه‌ي برهان، به اهتمام دکتر معین ص۴۳۹].

حروف ابجد و طالع بینی نام فیروزه

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم فیروزه عدد " 308 " و ابجد وسیط " 44 " ، ابجد صغیر " 29 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “ف” آغاز می‌شود، دارای ظاهری زیبا و جذاب هستند. آنها شجاع و بی‌ترس هستند و با دیگران روابط مؤثری برقرار می‌کنند. این افراد به نوعی پرانرژی هستند و تمایل به جنگ‌جویی دارند. در طول زندگی، آنها چندین بار شکست می‌خورند، اما در نهایت به مقام و موقعیت خوبی در آینده می‌رسند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم فیروزه گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم فیروزه چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم فیروزه

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم فیروزه

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

روشنک، نورانی

ترکیب دو اسم امیر و جواد (پادشاه و بخشنده)

دارای قدرت، توانا

کامل، تمام، نام یکی از اصحاب حضرت علی (ع)

تند، تیز، چالاک، دلیر، فر، شکوه

نیرومند، دلیر، نام دختر شاه سمنگان همسر رستم پهلوان شاهنامه و مادر سهراب

مژده دهنده در مقابل نذیر، مژده آور، مژده رسان، بشارت دهنده

زاده شیر، (به مجاز) دلیر و شجاع

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید

دیدگاه کاربران