فصیح

خوش سخن، تر زبان

جنسیت اسم فصیح

پسر

فصیح به انگلیسی

fasih

تعداد فصیح ها در ایران

453

تلفظ فصیح به فارسی

فصیح

ریشه اسم فصیح

عربی

تلفظ فصیح به انگلیسی

/fasih/

رنگ اسم فصیح

طلایی

ابجد اسم فصیح

188

ابجد وسیط اسم فصیح

32

ابجد صغیر اسم فصیح

17

درباره نام فصیح

فصیح یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم فصیح را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم فصیح، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 453 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم فصیح

رنگ نام شما طلایی می باشد ، طلایی رنگ طلاست و شما همچون طلا در بین اطرافیانتان میدرخشید . کمال گرایی بالایی که دارید در کنار رفتار و کلام صحیح که برگرفته از فرهنگ بالای خانواده ی شما می باشد سبب شده است که در انتخاب دوستان و اطرافیانتان محتاطتر باشید و افرادی متناسب با شخصیت خودتان در کنارتان باشند. دید شما به زندگی می تواند شما را به یک آموزگار یا یک آموزش دهنده ی خبره تبدیل کند که دانش آموزان خود را در جهت رسیدن به بالاترین مقام ها تربیت خواهد کرد.

اسم فصیح و معنی اسم فصیح

ریشه اسم فصیح

همانطور که گفتیم ریشه اسم فصیح عربی می باشد و تلفظ فصیح در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " فصیح " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /fasih/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم فصیح بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم فصیح در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم فصیح در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم فصیح در لغت نامه فارسی:
تیز زبان، زبان آور، تر زبان، خوش سخن، کسی که خوب سخن بگوید و کلامش بدون تعقید باشد، کسی که کلامش دارای فصاحت باشد

معنی اسم فصیح در فرهنگ معین:
زبان آور، خوش سخن

معنی اسم فصیح در فرهنگ فارسی عمید:
۱. ویژگی کسی که خوب سخن بگوید و کلامش بدون ابهام باشد.
۲. همراه با شیدایی

معنی اسم فصیح در ثبت احوال

1- ویژگی سخن یا بیانی که روان، روشن و شیواست و شنونده و خواننده آن را به سهولت در می یابد، دارای فصاحت؛ 2- ویژگی آن که سخنش روان، خالی از ابهام و دارای فصاحت باشد؛ 3- (در قدیم) به طور روشن و آشکار، دور از ابهام، همراه با فصاحت؛ 4- (اعلام) فصیح خوافی [777-845 قمری] احمدبن جلال الدین محمدبن نصیرالدین یحیی، تاریخ نگار، ملقب به فصیح بود.
در هرات به دنیا آمد و عهده دار خدمات دیوانی شد.
در سال 807 قمری، در زمان سلطنت شاهرخ در خراسان مأمور شد برای تحویل گرفتن خزانه ی شاهی به سمرقند برود.
از سال 818 تا 836 قمری در دربار شاهرخ بهادر و فرزندش بایسنقر تقرب یافت و به مقاماتی رسید.
مدتی نیز مورد خشم شاهرخ قرار گرفت و زندانی شد.
در سال 845 قمری از زندان آزاد گردید.
مجمل فصیحی از آثار اوست که کتابی تاریخی است مشتمل بر سه قسمت: از هبوط آدم (ع) تا ولادت پیامبر اسلام (ص)، از ولادت پیامبر اسلام (ص) تا هجرت او و از آغاز هجرت تا پایان سال 845 قمری.

حروف ابجد و طالع بینی نام فصیح

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم فصیح عدد " 188 " و ابجد وسیط " 32 " ، ابجد صغیر " 17 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “ف” آغاز می‌شود، دارای ظاهری زیبا و جذاب هستند. آنها شجاع و بی‌ترس هستند و با دیگران روابط مؤثری برقرار می‌کنند. این افراد به نوعی پرانرژی هستند و تمایل به جنگ‌جویی دارند. در طول زندگی، آنها چندین بار شکست می‌خورند، اما در نهایت به مقام و موقعیت خوبی در آینده می‌رسند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم فصیح گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم فصیح چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم فصیح

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم فصیح

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

شجاع و دلير در راه دين

زیبا چون پری، زیباروی

عظمت، بزرگی، (به مجاز) خداوند

ترکیب دو اسم امیر و مهدی (پادشاه و هدایت شده)

نگهبان ماه، مجازا زیبا و مهتاب رو

فرا رسیدن، نشیب، سرازیری، پایین

مانند آب پاک و زلال

محل و زمان قرار ملاقات، وعده، قرار

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید