شهرناز

از شخصیت‌های شاهنامه، نام دختر جمشید پادشاه پیشدادی

جنسیت اسم شهرناز

دختر

شهرناز به انگلیسی

shahrnaz

تعداد شهرناز ها در ایران

1,206

تلفظ شهرناز به فارسی

شهرناز

ریشه اسم شهرناز

فارسی

تلفظ شهرناز به انگلیسی

/šāhrnāz/

رنگ اسم شهرناز

آبی

ابجد اسم شهرناز

563

ابجد وسیط اسم شهرناز

23

ابجد صغیر اسم شهرناز

23

درباره نام شهرناز

شهرناز یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم شهرناز دختر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی دختر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم شهرناز که در انگلیسی به صورت shahrnaz نوشته میشود و به دلیل ریشه فارسی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 1,206 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم شهرناز

فردی بسیار شگفت انگیز برای ایجاد یک زندگی مشترک می باشید. دیدی که شما به زندگی و توانایی های خود دارید به گونه ای است که میتوانید به بهترین شکل ممکن سختی های آن را پیشت سر گذاشته و در مسیر رسیدن به موفقیت های بالاتر قدم بردارید. همین رویکرد و اعتقاد سبب شده است که فرقی کاملا بی تعارف باشید . قدرت بالای شما در تحلیل مسائل مختلف سبب میشود که افراد بسیاری به سمت شما جذب شوند و از کمک های شما برای قرار گرفتن در مسیر صحیح بهره ببرند. آبی رنگ آسمان بی انتها می باشد که سبب بی انتها شدن تلاش و اعتقاد شما برای دسترسی به موفقیت ها شده است.

اسم شهرناز و معنی اسم شهرناز

ریشه اسم شهرناز

همانطور که گفتیم ریشه اسم شهرناز فارسی می باشد و تلفظ شهرناز در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " شهرناز " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /šāhrnāz/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم شهرناز بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم شهرناز در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم شهرناز در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم شهرناز در لغت نامه دهخدا :
خواهر جمشید است و او با خواهر دیگرش ارنواز در حباله ٔ نکاح ضحاک بود و بعد از کشته شدن ضحاک هر دو به فریدون منتقل شدند.


مایه فخر و مباهات شهر و دیار

معنی اسم شهرناز در ثبت احوال

(اعلام) (در شاهنامه) نام دختر جمشید که او را با خواهرش ارنواز به ایوان ضحاک بردند و ضحاک او را از جادویی بپرورد و کژی و بدخویی آموخت و چون فریدون به کاخ ضحاک درآمد فرمان داد تا او و ارنواز را از شبستان ضحاک به در آورند و به راه یزدان رهنمون گشتند.

حروف ابجد و طالع بینی نام شهرناز

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم شهرناز عدد " 563 " و ابجد وسیط " 23 " ، ابجد صغیر " 23 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد دارای یک زبان تند و تلخ هستند که باعث می‌شود در برخی مواقع آسیب دیده شوند. اما اگر اهمیت زبان خود را درک کنند و مراقب باشند، می‌توانند از مشکلات و بلاها دوری کنند. به رغم این ویژگی منفی، این افراد همچنان دارای طبع مهربانی هستند و به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. این ویژگی موجب می‌شود که با همکاران و افراد مختلف به راحتی سازگار شوند و به تعامل خوبی دست یابند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم شهرناز گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم شهرناز چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم شهرناز

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم شهرناز

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

ماه دخت، دختر ماه

ترکیب دو اسم امیر و مرتضی (فرمانروا و برگزیده)

عهد، شرط، قرارداد، میثاق

ترکیب دو اسم محمد و مصطفی (ستوده و برگزیده)

گرانبها، ارزشمند، قیمتی، نفیس

آرامش دهنده دل، محبوب، معشوق

زاده شهر، نام دختری زیبا که داستان‌های هزار و یک شب از زبان او نقل شده است

روشنی، تابش، نور، پرتو، شعله‌ی آتش، (به مجاز) رونق

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید