شمس

خورشید، آفتاب، نام نود و یکمین سوره در قرآن کریم

جنسیت اسم شمس

پسر

شمس به انگلیسی

shams

تعداد شمس ها در ایران

1,278

تلفظ شمس به فارسی

شمس

ریشه اسم شمس

عربی

تلفظ شمس به انگلیسی

/šams/

رنگ اسم شمس

نیلی

ابجد اسم شمس

400

ابجد وسیط اسم شمس

4

ابجد صغیر اسم شمس

13

درباره نام شمس

شمس یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم شمس پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم شمس که در انگلیسی به صورت shams نوشته میشود و به دلیل ریشه عربی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 1,278 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم شمس

آرامش در تمامی جنبه های زندگی افرادی که رنگ نام آنها نیلی است نمایان می باشد. هوش بالا و دارا بودن حس ششم قدرتمند سبب شده است که علاقه ی بسیاری به کمک کردن افراد دیگر داشته باشید . توانایی حل مسئله و همینطور آرامش در انجام آنها سبب شده است که موفقیت های بسیاری را کسب کنید. رنگ نیلی در دنیای عرفان مختص عارفانی می باشد که در جهت ایجاد شادی در بین مردم گام برمیدارند و در اصطلاح بین مردم شخصیتی دوست داشتنی دارند.

اسم شمس و معنی اسم شمس

ریشه اسم شمس

همانطور که گفتیم ریشه اسم شمس عربی می باشد و تلفظ شمس در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " شمس " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /šams/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم شمس بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم شمس در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم شمس در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم شمس در لغت نامه دهخدا:
خورشید، آفتاب، آفتابی شدن روز

معنی اسم شمس در فرهنگ فارسی:
شمس قیس شمس الدین محمد بن قیس، آفتاب، خورشید

معنی اسم شمس در فرهنگ معین:
آفتاب، خورشید

معنی اسم شمس در فرهنگ فارسی عمید:
آفتاب، خورشید، نودویکمین سوره قرآن،سوره ای مکی

معنی اسم شمس در ثبت احوال

1- خورشيد؛ 2- (اَعلام) 1) سوره‌ي نود و يكم از قرآن كريم داراي پانزده آيه؛ 2) شمس تبریزی: (شمس‌الدین محمّدابن علی) [حدود 582- حدود 645 قمری] صوفی و عارف ایرانی، که دیدارش در مولوی [642 هجری] تأثیر شگرفی داشت و مولوی دی وان شمس را به نام او سروده است؛ 3) شمس فخری: [قرن 8 هجری] دایرة‌ المعارف نویس و ادیب ایرانی، مؤلف معیار جمالی؛ 4) شمس قیس رازی: (شمس الدین محمّدابن قیس [زنده در 643 هجری] ، ادیب ایرانی، که از 623 هجری در شیراز می‌زيست.
مؤلف المعجم فی معاییر اشعارالعجم، درباره‌ي شعر فارسی؛ 5) شمس مغربی (محمّد شیرین) [قرن 7 و8 هجری]، عارف و شاعر ایرانی از مردم تبریز، مؤلف کتابهایی در عرفان.

حروف ابجد و طالع بینی نام شمس

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم شمس عدد " 400 " و ابجد وسیط " 4 " ، ابجد صغیر " 13 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد دارای یک زبان تند و تلخ هستند که باعث می‌شود در برخی مواقع آسیب دیده شوند. اما اگر اهمیت زبان خود را درک کنند و مراقب باشند، می‌توانند از مشکلات و بلاها دوری کنند. به رغم این ویژگی منفی، این افراد همچنان دارای طبع مهربانی هستند و به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. این ویژگی موجب می‌شود که با همکاران و افراد مختلف به راحتی سازگار شوند و به تعامل خوبی دست یابند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم شمس گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم شمس چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم شمس

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم شمس

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

مهرگان، منسوب به ماه مهر، مهربانی

مکان چهارگوش

بلندترین نقطه کوه

درخت سرو

رهنده، رهاشونده

ترکیب محمد و محراب (ستوده و قبله)

تركيب دو اسم محمد و حيدر (ستوده و دلاور)

ترکیب دو اسم محمد و معید (ستوده و بازگرداننده)

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید