شاپور

شاه پور، پسر شاه، شاهزاده، از شخصیت‌های شاهنامه

جنسیت اسم شاپور

پسر

شاپور به انگلیسی

shapur

تعداد شاپور ها در ایران

40,176

تلفظ شاپور به فارسی

شاپور

ریشه اسم شاپور

فارسی

تلفظ شاپور به انگلیسی

/šāpur/

رنگ اسم شاپور

سبز

ابجد اسم شاپور

509

ابجد وسیط اسم شاپور

19

ابجد صغیر اسم شاپور

16

درباره نام شاپور

شاپور یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم شاپور پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم شاپور که در انگلیسی به صورت shapur نوشته میشود و به دلیل ریشه فارسی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 40,176 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم شاپور

فردی بسیار وقت شناس هستید . نامی که رنگش سبز است متعلق به شخصی می باشد که از نظر نظم فردی و نظم کاری در رده ی بسیار بالایی قرار دارد. سعی ذاتی شما در رسیدگی به امور مختلف در زمان مقتضی می باشد و هیچگاه رسیدگی سریع امور را از دست نمیدهید. شرکت کارخانه یا هر اموری که در آن حضور داشته باشید متکی به زمان شناسی و وقت شناسی بسیار دقیق شما خواهند بود. شخصیت آرام و دقیق رنگ سبز سبب شده است که اطرافیانتان اعتمادی وافر به شما داشته باشند و برای حل مشکلاتشان همواره در پی شما باشند. این را به یاد داشته باشید که شما توانایی های وصف ناپذیری دارید ، پس بر توانایی های خود بیفزایید و آنها را پر و بال دهید که موفقیت شما تضمینیست.

اسم شاپور و معنی اسم شاپور

ریشه اسم شاپور

همانطور که گفتیم ریشه اسم شاپور فارسی می باشد و تلفظ شاپور در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " شاپور " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /šāpur/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم شاپور بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم شاپور در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم شاپور در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم شاپور در فرهنگ فارسی عمید:
= شاهپور

معنی اسم شاپور در واژه نامه آزاد:
غیر واقعی دروغین

معنی اسم شاپور در لغت نامه دهخدا:
پسر شاه. مرکب از شاه و پور. در پهلوی شاه پوهر.

معنی اسم شاپور در ثبت احوال

۱- پسر شاه، شاه زاده؛ ۲- (اَعلام) ۱) (در شاهنامه) نام چند پهلوان ایرانی.
شاپور: پسر نستوه و نوه‌ي گودرز، که در جنگ نوذر با افراسیاب کشته شد؛ شاپور: از پهلوانان روزگار قباد ساسانی، معروف به شاپور رازی ؛ شاپور: از سرداران خسرو پرویز در جنگ با بهرام چوبین؛ ۲) ش اپور نام سه تن از شاهان ساسانی.
شاپور اول: [۲۴۱-۲۷۲ میلادی]، پسر اردشیر بابکان، که با رومیان جنگید و والرین امپراتور روم را با گروهی از سپاهیانش اسیر کرد و به ایران آورد.
مانی در زمان او ظهور کرد؛ شاپور دوم معروف به شاپور ذوالکتاف: شاه ایران [۳۱۰-۳۷۹ میلادی] پسر هرمز دوم.
در زمان او جنگ با روم و با ترکان آسیای مرکزی ادامه یافت و سختگیری نسبت به غیر زرتشتیان بیشتر شد؛ شاپور سوم: شاه ایران [۳۸۳-۳۸۸ میلادی]، پسر شاپور ذوالکتاف.
در زمان او ارمنستان میان ایران و روم تقسیم شد.
او به دست اشراف کشته شد؛ ۳) شاپور: (= شاهپور) نام بخشی از رود هلّه در مسیر عبور از کازرون؛ ۴) شاپور: (= شاهور، شاوور) رودی در استان خوزستان به طول ۱۳۰ کیلومتر، که از رودخانه‌ي کرخه جدا می‌شود و پس از گذشتن از شهرستان دزفول و شهرهای شوش و اهواز به رود کارون می‌ریزد؛ ۵) شاپور ابن سهل: [قرن ۳هجری] پزشک مسیحی بیمارستان جندیشاپور، مؤلف چند کتاب پزشکی، از جمله: قرابادین.

حروف ابجد و طالع بینی نام شاپور

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم شاپور عدد " 509 " و ابجد وسیط " 19 " ، ابجد صغیر " 16 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد دارای یک زبان تند و تلخ هستند که باعث می‌شود در برخی مواقع آسیب دیده شوند. اما اگر اهمیت زبان خود را درک کنند و مراقب باشند، می‌توانند از مشکلات و بلاها دوری کنند. به رغم این ویژگی منفی، این افراد همچنان دارای طبع مهربانی هستند و به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. این ویژگی موجب می‌شود که با همکاران و افراد مختلف به راحتی سازگار شوند و به تعامل خوبی دست یابند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم شاپور گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم شاپور چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم شاپور

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم شاپور

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

پاک، پارسا، زکی

سنگ های قیمتی، (به مجاز) اصل و نسب

پرچم کاوه که به درفش کاویانی معروف است

ترکیب دو اسم محمد و داوود (ستوده و محبوب)

ترکیب دو اسم محمد و منصور (ستوده و پیروز)

ترکیب دو اسم محمد و آرش (ستوده و درخشنده)

بزرگ نام و دارنده ی نامِ شاهانه، (به مجاز) نيكنام

الیاس

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید