زاهد

باتقوا، پرهیزگار، پارسا

جنسیت اسم زاهد

پسر

زاهد به انگلیسی

zahed

تعداد زاهد ها در ایران

29,925

تلفظ زاهد به فارسی

زاهِد

ریشه اسم زاهد

عربی

تلفظ زاهد به انگلیسی

/zāhed/

رنگ اسم زاهد

زرد

ابجد اسم زاهد

17

ابجد وسیط اسم زاهد

17

ابجد صغیر اسم زاهد

17

درباره نام زاهد

زاهد یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم زاهد را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم زاهد، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 29,925 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم زاهد

مهمترین و بارزترین ویژگی شما هوش سرشاری است که دارید. هوش بالا و موقعیت سنجی های دقیق سبب شده است که خوش بینی بسیاری به زندگی و موقعیت هایی که با آنها روبرو می شوید داشته باشید و در نتیجه موفقیت های بسیاری پیش روی شماست. شخصیتی والای شما که هوشمندانه آن را ایجاد کرده اید سبب شده است که دوستان بسیاری در اطراف خود داشته باشید و اصطلاحا دورو بر شما همیشه پر می باشد. سعی کنید که در رسیدن به اهداف خود ابتدای مسیر را صحیح آغاز کنید چرا که هوش سرشار شما میتواند تضمینی برای رسیدن به بزرگترین اهداف باشد.

اسم زاهد و معنی اسم زاهد

ریشه اسم زاهد

همانطور که گفتیم ریشه اسم زاهد عربی می باشد و تلفظ زاهد در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " زاهِد " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /zāhed/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم زاهد بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم زاهد در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم زاهد در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

باتقوا، پارسا، پرهیزگار، عابد، متشرع، متعبد، متقی، معتکف، ناسک.

معنی زاهد در لغت نامه دهخدا:
آنکه چیزی را ترک گوید و از آن اعراض کند. آنکه دنیا را برای آخرت ترک کند. آنکه خواهش و رغبت دنیا ندارد و از مال و جاه و ناموس تعلق نگیرد. در اصطلاح سالکان، زاهد، آن راگویند که دائم متوجه آخرت باشد و از راحت و لذت دنیا احتراز کند و خور و خواب بر خود حرام گرداند مگر بضرورت و دائم دل نرم و چشم تر باشد، یک ساعت از ورد و عبادت خالی نباشد.دیندار. خداترس و پاکدامن. گوشه نشین. مرتاض.

معنی زاهد در فرهنگ معین:
پارسا، عابد، آن که دنیا و خوشی های آن را برای آخرت ترک می گوید.

معنی پارسا در فرهنگ فارسی عمید:
کسی که دنیا را برای آخرت ترک گوید و به عبادت بپردازد،پارسا، پرهیزکار.

معنی اسم زاهد در ثبت احوال

۱- پارسا، پرهيزكار؛ ۲- (در تصوف) آن كه از دنيا و بهره‌هاي آن روي گردان است و مدام در حال عبادت و ذكر است؛ ۳- (اَعلام) شيخ زاهد گيلاني از عارفان بنام ايراني در قرن ۷ هجري.

حروف ابجد و طالع بینی نام زاهد

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم زاهد عدد " 17 " و ابجد وسیط " 17 " ، ابجد صغیر " 17 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “ز” شروع می‌شود، بسیار متعهد هستند. در زندگی مواجه با شکست می‌شوند و گاهاً سرگردان و حیران می‌شوند، اما سریعاً باز به زندگی بازمی‌گردند. این افراد دارای ظاهری دل‌نشین و زیبا هستند و دارای اخلاق و رفتار خوبی می‌باشند. همچنین، آنها به شدت ممکن است با دردهای سر و دردهای زانو روبرو شوند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم زاهد گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم زاهد چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم زاهد

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم زاهد

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

افسانه، داستان، (به مجاز) مشهور

مریم گلی، نام گیاهی معطر و دارویی است که گل هایی به رنگ آبیِ مایل به بنفش دارد

ترکیب دو اسم محمد و حکیم (ستوده و دانشمند)

زیباروی و لطیف و خرم .

ماه، (مجاز) زن زیبا، نام پنجاه و چهارمین سوره قرآن مجید

ترکیب دو اسم محمد و فرحان (ستوده و شاد)

بنده پروردگار هدایت کننده

ترکیب دو اسم امیر و محسن (فرمانروا و نیکوکار)

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید