روشنک

شاتل، روشن

جنسیت اسم روشنک

دختر

روشنک به انگلیسی

rowshanak

تعداد روشنک ها در ایران

28,182

تلفظ روشنک به فارسی

روشنک

ریشه اسم روشنک

فارسی , اوستایی

تلفظ روشنک به انگلیسی

/ro(w)šanak/

رنگ اسم روشنک

زرد

ابجد اسم روشنک

576

ابجد وسیط اسم روشنک

24

ابجد صغیر اسم روشنک

18

درباره نام روشنک

روشنک یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای دختران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای دختر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم روشنک را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم روشنک، به خاطر ریشه فارسی , اوستایی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 28,182 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم روشنک

مهمترین و بارزترین ویژگی شما هوش سرشاری است که دارید. هوش بالا و موقعیت سنجی های دقیق سبب شده است که خوش بینی بسیاری به زندگی و موقعیت هایی که با آنها روبرو می شوید داشته باشید و در نتیجه موفقیت های بسیاری پیش روی شماست. شخصیتی والای شما که هوشمندانه آن را ایجاد کرده اید سبب شده است که دوستان بسیاری در اطراف خود داشته باشید و اصطلاحا دورو بر شما همیشه پر می باشد. سعی کنید که در رسیدن به اهداف خود ابتدای مسیر را صحیح آغاز کنید چرا که هوش سرشار شما میتواند تضمینی برای رسیدن به بزرگترین اهداف باشد.

اسم روشنک و معنی اسم روشنک

ریشه اسم روشنک

همانطور که گفتیم ریشه اسم روشنک فارسی , اوستایی می باشد و تلفظ روشنک در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " روشنک " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /ro(w)šanak/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم روشنک بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم روشنک در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم روشنک در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

(فارسی) دختر دارا . نام دختر دارا است که اسکندر بموجب وصیت دارا او را به عقد نکاح خود در آورد .

(اوستایی) روشن، نام گیاهی است. نام دارویی است مانند کمای خشک شده.

معنی اسم روشنک در ثبت احوال

(اوستايي) ۱- روشن؛ ۲- (در گياهي) نام گياهي است (شاتل)؛ ۳- (اَعلام) در روايات ايراني نام دختر دارا (داريوش سوم) كه اسكندر با او ازدواج كرد.
[دكتر معين معتقد است كه در اين نام خلطي شده، و آن اين اينكه دختر داريوش سوم كه زن اسكندر شد استاتيرا/Stātirā/ نام داشت، و آريان (كتاب ۷ فصل ۲ بند۲) نام او را برسين (Barsine) نوشته.
اسكندر بار دوم كه به شوش آمد (۳۲۵ پیش از میلاد ) با او ازدواج كرد.
اما ركسانه = روشنك، زن ديگر اسكندر، دختر يكي از بزرگان بلخ(Bakhtri) به نام اوخشتره )يوناني.(okhyastes بود.
اسكندر در زمستان سال ۳۲۹- ۳۲۸ پیش از میلاد.
در شهر بلخ ماند، و در بهار آن سال چند دژ در آن سرزمين به دست وي افتاد.
خاندان اوخشتره و در ميان آنان روشنك به دست دشمن گرفتار شدند.
اسكندر در سال ۳۲۷ روشنك را به همسري گرفت.
يكي از دژهاي آن ناحيه كه به دست اسكندر افتاد سوسيميثرش (Sysimithres) ياد شده كه پدر روشنك فرماندار آن دژ بود، و آن در سر پل سنگين در جنوب فيض آباد كنوني بدخشان واقع بود.
(نقل از اعلام فرهنگِ معين ذيل روشنك)].

حروف ابجد و طالع بینی نام روشنک

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم روشنک عدد " 576 " و ابجد وسیط " 24 " ، ابجد صغیر " 18 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “ر” آغاز می‌شود، بسیار ظریف و خوش‌طبع هستند. این افراد در توانمندی مالی کمی برخوردارند و اخلاقشان متعادل و برجسته است. درباره آنها خیلی حرف می‌زنند و در کمی هم حسادت دارند. بهتر است این افراد به ایمان خود اهمیت بدهند تا به موفقیت و جایگاهی بالا دست یابند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم روشنک گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم روشنک چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم روشنک

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم روشنک

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

بچه آهو

آن که مورد احترام است و نسبت به دیگران سمت بزرگی دارد

روشن، درخشان

سمبل ایل

دارای ویژگی مطلوب، مناسب، سزاوار و در خور، لایق

نام سردار اردشیر دوم پادشاه ساسانی

ترکیب دو اسم محمد و رفیع (ستوده و بلند)

گردی سیاه رنگ برای آرایش چشم

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید