رقیه

دعا، افسون، نام دختر امام حسين (ع)

جنسیت اسم رقیه

دختر

رقیه به انگلیسی

roghayeh

تعداد رقیه ها در ایران

2,148,972

تلفظ رقیه به فارسی

رُقيه

ریشه اسم رقیه

عربی

تلفظ رقیه به انگلیسی

/roqa(i)yye/

رنگ اسم رقیه

قرمز

ابجد اسم رقیه

315

ابجد وسیط اسم رقیه

27

ابجد صغیر اسم رقیه

9

درباره نام رقیه

رقیه یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای دختران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای دختر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم رقیه را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم رقیه، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 2,148,972 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم رقیه

فردی بسیار جسور هستید. از هیچ چیز و هیچ کس ترسی ندارید ، آشکار به مبارزه ی جدی با مشکلات می پردازید و در این بین از جان مایه میگذارید. خونگرمی شما سبب شده است که با افراد بسیاری ارتباط داشته باشید، از این رو مراقب آنها باشید و از توانایی های والای خود در جهت های مثبت زندگی خود استفاده کنید.

اسم رقیه و معنی اسم رقیه

ریشه اسم رقیه

همانطور که گفتیم ریشه اسم رقیه عربی می باشد و تلفظ رقیه در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " رُقيه " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /roqa(i)yye/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم رقیه بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم رقیه در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم رقیه در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم رقیه در لغت‌نامه دهخدا :
بندگی، غلامی، عبودیت، بندگی کردن، غلامی نمودن.

معنی اسم رقیه در فرهنگ معین :
دعا، تعویذ. افسون.

معنی اسم رقیه در فرهنگ فارسی عمید :
آنچه برای حصول امری یا به جهت حفظ و نگه‌داری خود به کار می‌برند از قبیل افسون، دعا، تعویذ، و مانند آن.

معنی اسم رقیه در دانشنامه اسلامی :
تعویذ، شیء، نوشته، تصویر، دعا و ورد برای دفع بلا، بیماری و تعرض موجودات و نیروهای شریر اعلام و اشخاص.

معنی اسم رقیه در ثبت احوال

۱- به معني دعا، تعويذ؛ ۲- (اَعلام) يكي از چهار دختر پیامبر اسلام (ص) [قرن اول هجري] از خديجه و همسر عثمان؛ نام دختر امام حسين (ع)؛ [اين واژه در عربي به صورت رقَيَّه/roqayya(e)/ تلفظ مي‌شود].

حروف ابجد و طالع بینی نام رقیه

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم رقیه عدد " 315 " و ابجد وسیط " 27 " ، ابجد صغیر " 9 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “ر” آغاز می‌شود، بسیار ظریف و خوش‌طبع هستند. این افراد در توانمندی مالی کمی برخوردارند و اخلاقشان متعادل و برجسته است. درباره آنها خیلی حرف می‌زنند و در کمی هم حسادت دارند. بهتر است این افراد به ایمان خود اهمیت بدهند تا به موفقیت و جایگاهی بالا دست یابند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم رقیه گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم رقیه چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم رقیه

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم رقیه

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

نقش رنگین، تصوير، معشوق و زن زیبا روی، زيور، زينت

پرهیزکاری، پارسایی، پاکدامنی

سنگ سرمه، بلوط دریایی

ترکیب دو اسم امیر و اشکان (فرمانروا و پهلوان)

ترکیب دو اسم محمد و سدیس (ستوده و نام یک قبیله)

آوازهای خوش

رنگین شده با حنا، حنا گرفته، مخضب به حنا

ترکیب دو اسم حمید و علی (ستوده و بزرگوار)

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید

دیدگاه کاربران