رستم

نیرومند، پهلوان، بلند بالا

جنسیت اسم رستم

پسر

رستم به انگلیسی

rostam

تعداد رستم ها در ایران

115,527

تلفظ رستم به فارسی

رُستم

ریشه اسم رستم

فارسی

تلفظ رستم به انگلیسی

/rostam/

رنگ اسم رستم

بنفش

ابجد اسم رستم

700

ابجد وسیط اسم رستم

16

ابجد صغیر اسم رستم

16

درباره نام رستم

رستم یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم رستم پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم رستم که در انگلیسی به صورت rostam نوشته میشود و به دلیل ریشه فارسی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 115,527 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم رستم

فیلسوفان بزرگ تاریخ نامهایی به رنگ بنفش دارند ! این مورد به گونه ای اثبات شده است که بنفش رنگی اسرار امیز بخصوص در عمل و نجوم می باشد . شما فردی علاقه مند به فلسفه ، علم ماور الطبیعه و نجوم هستید و به شدت در پی جستجوی چیزهای عجیبی هستید که هر کسی توانایی تفکر در مورد آنها را ندارد. چنین توانایی هایی سبب میشود که دور از دیگران باشید و تنهایی را به همراهی با افرادی با خلق و خوی متفاوت با خود ترجیح دهید.

اسم رستم و معنی اسم رستم

ریشه اسم رستم

همانطور که گفتیم ریشه اسم رستم فارسی می باشد و تلفظ رستم در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " رُستم " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /rostam/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم رستم بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم رستم در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم رستم در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم رستم در فرهنگ فارسی عمید:
۱. بزرگ‌ تن، تنومند، بلند بالا، خوش‌ اندام.
۲. مرد دلیر و شجاع، پهلوان:

پهلوان شد سوی موصل با حشم
با هزاران رستم و طبل و علم

در اصل نام پهلوان شاهنامه بوده است.


معنی اسم رستم در لغت‌نامه دهخدا:
هر آدم شجاع و دلاوری که به رستم زال نسبت دهند.
رستم از طوایف ایلات ممسن ی فارس است . چهارمین طایفه از طوایف اربعه ٔ ممسنی فارس . (جغرافیای سیاسی کیهان ص ۳۹۰).

رستم در ویکی پدیا:
رُسْتَمْ نام‌آورترین چهرهٔ اسطوره‌ا ی در شاهنامه و به تبع آن، مهم‌ترین چهرهٔ اسطوره‌ای ادبیات فارسی است. او فرزند زال و رودابه است و تبار پدریِ رستم به گرشاسپ و از طریق گرشاسپ به جمشید می‌رسد؛ تبار مادری او به مهراب کابلی و ضحاک می‌رسد. رستم، سرانجام به دست بر ادر ناتنی‌اش شغاد، کشته شد

معنی اسم رستم در ثبت احوال

۱- كشيده بالا، بزرگ تن، قوي اندام؛ ۲- (در فارسی باستان، گاتها و دیگر بخش‌های اوستا) دلیر و پهلوان؛ ۳-(در قديم) (به مجاز) مرد شجاع و نيرومند؛ ۴- (اَعلام) ۱) (در شاهنامه) پهلوان داستانی ایران، فرزند زال و رودابه که ۶۰۰ سال زندگی کرد.
در هنگام زاده شدن چنان درش ت بود که به اندرز سیمرغ پهلوی مادرش را شکافتند و او را بیرون آوردند.
او با دشمنان ایران، دیوان و جادوان جنگهای بسیار کرد و همیشه پیروز بود.
سرانجام بر اثر توطئه‌ي نابرادری‌اش کشته شد؛ ۲) نام چند تن از فرمانروایان باوندی که هویت و دوران فرمانروائیشان به طور دقیق معلوم نیست؛ ۳) نام سه تن از اتابکان لر کوچک.
رستم اول: اتابک [۸۷۳ قمری به بعد]؛ رستم دوم: اتابک [۸۷۳ قمری به بعد]؛ رستم سوم: اتابک [۹۴۹ قمری به بعد].
دوران فرمانروایی هیچکدام مشخص نیست.

حروف ابجد و طالع بینی نام رستم

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم رستم عدد " 700 " و ابجد وسیط " 16 " ، ابجد صغیر " 16 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “ر” آغاز می‌شود، بسیار ظریف و خوش‌طبع هستند. این افراد در توانمندی مالی کمی برخوردارند و اخلاقشان متعادل و برجسته است. درباره آنها خیلی حرف می‌زنند و در کمی هم حسادت دارند. بهتر است این افراد به ایمان خود اهمیت بدهند تا به موفقیت و جایگاهی بالا دست یابند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم رستم گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم رستم چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم رستم

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم رستم

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

موجب ترقی دین و آیین

ترکیب دو اسم امیر و پارسا (فرمانروا و پرهیزکار)

سلاخ شتر، آسان، راحت،متمایل به سوی چپ

جمع ماه، زيبارو

نام گلی زینتی و بسیار خوش‌بو با رنگ‌های زرد، سرخ، سفید و بنفش، گل منسوب به حضرت زهرا (س)

غنچه گل

دختران

بنده خدای گسترش دهنده، بنده گستراننده

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید