دهقان

صاحب زمین وملک، کشاورز

جنسیت اسم دهقان

پسر

دهقان به انگلیسی

dehghan

تعداد دهقان ها در ایران

996

تلفظ دهقان به فارسی

دِهقان

ریشه اسم دهقان

فارسی , عربی

تلفظ دهقان به انگلیسی

/dehqān/

رنگ اسم دهقان

صورتی

ابجد اسم دهقان

160

ابجد وسیط اسم دهقان

16

ابجد صغیر اسم دهقان

16

درباره نام دهقان

دهقان یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم دهقان را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم دهقان، به خاطر ریشه فارسی , عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 996 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم دهقان

از نظر قوای بدی شگفت انگیز هستی که آن هم نشأت گرفته از اراده بالای شماست. نیروی اراده ی شما سبب شده است که رویاهایی که دارید را به راحتی بدست آورید. با چنین خصوصیاتی شما یک مدیر واقعی هستید و میتوانید مسئولیت های مختلفی را به عهده گرفته و با یاری به دیگران آن ها را نیز در مسیر درست قرار دهید. از دیدگاه عاطفی قدرت بالایی دارید ، به عمق روابط عاطفی می روید، در حالی که در سمت مقابل با هر کسی نیز صمیمی نمی شوید.

اسم دهقان و معنی اسم دهقان

ریشه اسم دهقان

همانطور که گفتیم ریشه اسم دهقان فارسی , عربی می باشد و تلفظ دهقان در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " دِهقان " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /dehqān/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم دهقان بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم دهقان در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم دهقان در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم دهقان در لغت نامه دهخدا:
معرب و مأخوذ از دهگان فارسی (ده + گان ، پسوند نسبت ) منسوب به ده، و آن در قدیم به ایرانی اصیل صاحب ملک و زمین اعم از ده نشین و شهرنشین اطلاق می شده است، احتمال می رود که عربان ایرانیان را به سبب اشتغال به زراعت و زراعت نداشتن عربان دهقان می نامیده اند، معرب دهگان است مرکب از ده به معنی قریه و گان که پسوند لیاقت و نسبت است.

معنی اسم دهقان در فرهنگ فارسی معین:
۱. صاحب ده ۲. کشاورز ۳. روستایی ۴. حافظ سنن و روایات ایرانی ( جمع: دهاقنه، دهاقین)

معنی اسم دهقان در فرهنگ فارسی عمید:
کشاورز، صاحب ده، رئیس ده

معنی اسم دهقان در ثبت احوال

(معرب از فارسي دهگان) ۱- كشاورز، مالكِ ده؛ ۲- (در قديم) (به مجاز) ايراني؛ ۳- (به مجاز) زرتشتي؛ ۴- (در قديم) (به مجاز) هر يك از دانايان و راويان تاريخ و اساطير ايران؛ ۵- بزرگ و حاكم ولايت.

حروف ابجد و طالع بینی نام دهقان

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم دهقان عدد " 160 " و ابجد وسیط " 16 " ، ابجد صغیر " 16 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “د” آغاز می‌شود، بسیار دلپذیر، خوشرو و زیبا هستند. از جنبهٔ اخلاقی، آنها شجاع، با ایمان و عقلانی هستند. همواره به پیشرفت و ترقی کوشیده ولی ارزش مالی را کمتر می‌دانند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم دهقان گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم دهقان چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم دهقان

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم دهقان

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

مادر، پایه و اساسی

ترکیب دو اسم محمد و عطا (ستوده و بخشش)

به جا آوردن عهد و پیمان، پایداری در دوستی و صمیمیت

مانند شاه، شاهوار، دارای جلال و شکوه شاهانه

بهروزی، خوشبختی، نیک بخت شدن

زیبایی‌ها و قشنگی‌ها، (به مجاز) دختری که زیباست و ناز دارد

اهل طریقت

زیبارو، آتشین، سرخ‌روی

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید