دستان

آهنگ و لحن، داستان، قصه، افسانه

جنسیت اسم دستان

پسر

دستان به انگلیسی

dastan

تعداد دستان ها در ایران

660

تلفظ دستان به فارسی

دَستان

ریشه اسم دستان

فارسی

تلفظ دستان به انگلیسی

/dastān/

رنگ اسم دستان

سبز

ابجد اسم دستان

515

ابجد وسیط اسم دستان

11

ابجد صغیر اسم دستان

20

درباره نام دستان

دستان یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم دستان پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم دستان که در انگلیسی به صورت dastan نوشته میشود و به دلیل ریشه فارسی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 660 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم دستان

فردی بسیار وقت شناس هستید . نامی که رنگش سبز است متعلق به شخصی می باشد که از نظر نظم فردی و نظم کاری در رده ی بسیار بالایی قرار دارد. سعی ذاتی شما در رسیدگی به امور مختلف در زمان مقتضی می باشد و هیچگاه رسیدگی سریع امور را از دست نمیدهید. شرکت کارخانه یا هر اموری که در آن حضور داشته باشید متکی به زمان شناسی و وقت شناسی بسیار دقیق شما خواهند بود. شخصیت آرام و دقیق رنگ سبز سبب شده است که اطرافیانتان اعتمادی وافر به شما داشته باشند و برای حل مشکلاتشان همواره در پی شما باشند. این را به یاد داشته باشید که شما توانایی های وصف ناپذیری دارید ، پس بر توانایی های خود بیفزایید و آنها را پر و بال دهید که موفقیت شما تضمینیست.

اسم دستان و معنی اسم دستان

ریشه اسم دستان

همانطور که گفتیم ریشه اسم دستان فارسی می باشد و تلفظ دستان در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " دَستان " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /dastān/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم دستان بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم دستان در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم دستان در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم دستان در فرهنگ فارسی عمید:
۱. (موسیقی) محل قرار دادن انگشت در سازهای زهی مضرابی.
۲. [قدیمی] سرود، نغمه، لحن.
۳. [قدیمی] حکایت، افسانه.

معنی اسم دستان در ثبت احوال

1- (در قديم) آهنگ و لحن، داستان، قصه، افسانه؛ 2- (اَعلام) لقب زال پدر رستم.

حروف ابجد و طالع بینی نام دستان

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم دستان عدد " 515 " و ابجد وسیط " 11 " ، ابجد صغیر " 20 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “د” آغاز می‌شود، بسیار دلپذیر، خوشرو و زیبا هستند. از جنبهٔ اخلاقی، آنها شجاع، با ایمان و عقلانی هستند. همواره به پیشرفت و ترقی کوشیده ولی ارزش مالی را کمتر می‌دانند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم دستان گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم دستان چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم دستان

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم دستان

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

ماه، نور ماه، (به مجاز) زیبا، نهر آب

تنومند، باشکوه، نام پسر سهراب

نور هدایت و رستگاری

خودآرا، خودپسند، زیبا و خوش قد و قامت، نوعی گل

آفریده خرد پاک، اسپندیار

فرزند نیکان، کسی که اجداد و نیاکانش از خوبان بوده اند

منسوب به سال، سالانه

تماشاگر، جلوه گاه

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید