دریا

توده‌ی بسیار بزرگی از آب، دریاچه، رود بزرگ

جنسیت اسم دریا

دختر

دریا به انگلیسی

darya

تعداد دریا ها در ایران

43,386

تلفظ دریا به فارسی

دَريا

ریشه اسم دریا

فارسی

تلفظ دریا به انگلیسی

/daryā/

رنگ اسم دریا

صورتی

ابجد اسم دریا

215

ابجد وسیط اسم دریا

23

ابجد صغیر اسم دریا

8

درباره نام دریا

دریا یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم دریا دختر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی دختر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم دریا که در انگلیسی به صورت darya نوشته میشود و به دلیل ریشه فارسی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 43,386 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم دریا

از نظر قوای بدی شگفت انگیز هستی که آن هم نشأت گرفته از اراده بالای شماست. نیروی اراده ی شما سبب شده است که رویاهایی که دارید را به راحتی بدست آورید. با چنین خصوصیاتی شما یک مدیر واقعی هستید و میتوانید مسئولیت های مختلفی را به عهده گرفته و با یاری به دیگران آن ها را نیز در مسیر درست قرار دهید. از دیدگاه عاطفی قدرت بالایی دارید ، به عمق روابط عاطفی می روید، در حالی که در سمت مقابل با هر کسی نیز صمیمی نمی شوید.

اسم دریا و معنی اسم دریا

ریشه اسم دریا

همانطور که گفتیم ریشه اسم دریا فارسی می باشد و تلفظ دریا در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " دَريا " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /daryā/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم دریا بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم دریا در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم دریا در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم دریا در لغت‌نامه دهخدا :
معروف است و به عربی بحر خوانند. آب بسیار که محوطه ٔ وسیعی را فراگیرد و به اقیانوس راه دارد مجموع آب‌های نمکی که جزء اعظم کره ٔ زمین را می‌پوشاند و هر وسع ت بسیار از آب‌های نمکی را دریا توان گفت و نوعاً دریا تقریباً سه ربع از سطح زمین را می‌پوشاند ودر نیمکره ٔ جنوبی بیشتر زمین را فراگرفته است تا درنیمکره ٔ شمالی

معنی اسم دریا در فرهنگ فارسی عمید :
حجم بسیار از آب که قسمت وسیعی از زمی ن را فراگرفته، قابل کشتی‌رانی بوده، و به اقیانوس راه داشته باشد؛ بحر.

معنی اسم دریا در فرهنگ فارسی معین :
آب زیادی که محوطه وسیعی را فرا گرفته باشد و به اقیانوس راه دارد، بحر.

معنی اسم دریا در فرهنگ فارسی :
دریاب، آب بسیارکه قسمت وسیعی رافراگرفته است. (اسم) آب زیادی که محوطه وسیعی را فرا گرفته و باقیانوس راه دارد، بحر، اخضر، (تصوف) هستی وجود.
سومین از عماد شاهیان در برار که از حدود ۹۳۶ تا ۹۶۸ ق . سلطنت کرد .

معنی اسم دریا در ثبت احوال

۱- (در جغرافيا) توده‌ي بسيار بزرگي از آب، درياچه، رود بزرگ؛ ۲- (به مجاز) شخص بسيار آگاه و دانشمند در زمينه‌هاي گوناگون؛ ۳- (به مجاز) (در تصوف) حقيقت يا ذات حق.

حروف ابجد و طالع بینی نام دریا

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم دریا عدد " 215 " و ابجد وسیط " 23 " ، ابجد صغیر " 8 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “د” آغاز می‌شود، بسیار دلپذیر، خوشرو و زیبا هستند. از جنبهٔ اخلاقی، آنها شجاع، با ایمان و عقلانی هستند. همواره به پیشرفت و ترقی کوشیده ولی ارزش مالی را کمتر می‌دانند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم دریا گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم دریا چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم دریا

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم دریا

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

ماه چهر، ماهرو، زیبارو

ترکیب دو اسم محمد و نقی (ستوده و پاک)

هاله‌ی ماه

زن دانا

محور آیین و کشش

ترکیب دو اسم محمد و بهزاد (ستوده و نيك نژاد)

محبوب و مورد پسند

پانید، شکر، شیرین

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید