دانوش

نام شخصی در داستان وامق و عذرا

جنسیت اسم دانوش

پسر

دانوش به انگلیسی

danush

تعداد دانوش ها در ایران

933

تلفظ دانوش به فارسی

دانوش

ریشه اسم دانوش

فارسی

تلفظ دانوش به انگلیسی

/dānuš/

رنگ اسم دانوش

نیلی

ابجد اسم دانوش

361

ابجد وسیط اسم دانوش

13

ابجد صغیر اسم دانوش

19

درباره نام دانوش

دانوش یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم دانوش را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم دانوش، به خاطر ریشه فارسی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 933 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم دانوش

آرامش در تمامی جنبه های زندگی افرادی که رنگ نام آنها نیلی است نمایان می باشد. هوش بالا و دارا بودن حس ششم قدرتمند سبب شده است که علاقه ی بسیاری به کمک کردن افراد دیگر داشته باشید . توانایی حل مسئله و همینطور آرامش در انجام آنها سبب شده است که موفقیت های بسیاری را کسب کنید. رنگ نیلی در دنیای عرفان مختص عارفانی می باشد که در جهت ایجاد شادی در بین مردم گام برمیدارند و در اصطلاح بین مردم شخصیتی دوست داشتنی دارند.

اسم دانوش و معنی اسم دانوش

ریشه اسم دانوش

همانطور که گفتیم ریشه اسم دانوش فارسی می باشد و تلفظ دانوش در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " دانوش " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /dānuš/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم دانوش بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم دانوش در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم دانوش در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم دانوش در لغت نامه دهخدا:
نام مردی که عذرا را فروخت و عذرا نام معشوقه ٔ وامق است و داستان این دو عاشق و معشوق را عنصری بنظم کشیده بوده است منتهی از مج موع آن جز ابیاتی بشاهد لغات در فرهنگها بجای نمانده است.

معنی اسم دانوش در ثبت احوال

(اَعلام) (= ودانوش) نام شخصي در داستان وامق و عذرا.

حروف ابجد و طالع بینی نام دانوش

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم دانوش عدد " 361 " و ابجد وسیط " 13 " ، ابجد صغیر " 19 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “د” آغاز می‌شود، بسیار دلپذیر، خوشرو و زیبا هستند. از جنبهٔ اخلاقی، آنها شجاع، با ایمان و عقلانی هستند. همواره به پیشرفت و ترقی کوشیده ولی ارزش مالی را کمتر می‌دانند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم دانوش گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم دانوش چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم دانوش

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم دانوش

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

شبيه به نيل، مثل نيل

مانند پهلوان

پادشاهان، بزرگان، سروران

نیکی، نیکوکاری، شایستگی

افروختن، افروزنده، روشن کننده، تابنده، سوزاننده

ترکیب دو اسم امیر و هاشم (فرمانروا و خردکننده)

شأن و شوكت و فر و شكوه

دارنده ی اسب آماده، نام پدر داريوش بزرگ پادشاه هخامنشي

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید