خضر

نام یکی از پیامبران

جنسیت اسم خضر

پسر

خضر به انگلیسی

khezr

تعداد خضر ها در ایران

23,451

تلفظ خضر به فارسی

خِضر

ریشه اسم خضر

عربی

تلفظ خضر به انگلیسی

/khezr/

رنگ اسم خضر

طلایی

ابجد اسم خضر

1600

ابجد وسیط اسم خضر

16

ابجد صغیر اسم خضر

16

درباره نام خضر

خضر یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم خضر را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم خضر، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 23,451 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم خضر

رنگ نام شما طلایی می باشد ، طلایی رنگ طلاست و شما همچون طلا در بین اطرافیانتان میدرخشید . کمال گرایی بالایی که دارید در کنار رفتار و کلام صحیح که برگرفته از فرهنگ بالای خانواده ی شما می باشد سبب شده است که در انتخاب دوستان و اطرافیانتان محتاطتر باشید و افرادی متناسب با شخصیت خودتان در کنارتان باشند. دید شما به زندگی می تواند شما را به یک آموزگار یا یک آموزش دهنده ی خبره تبدیل کند که دانش آموزان خود را در جهت رسیدن به بالاترین مقام ها تربیت خواهد کرد.

اسم خضر و معنی اسم خضر

ریشه اسم خضر

همانطور که گفتیم ریشه اسم خضر عربی می باشد و تلفظ خضر در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " خِضر " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /khezr/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم خضر بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم خضر در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم خضر در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم خضر در لغت نامه دهخدا:
نام پیغمبری که صاحب موسی علیه السلام بود و نام اصلی آنرا تالیا گفته اند و پارسیان ایلیا یوهن می گویند. لقب پیغمبر که «ارمیا» نام داشت و در نبوت او اختلاف است، نزد بعضی نبی است و نزد بعضی ولی. نام پیغمبری که خداوند تعالی موسی علیه السلام را به تعلم در نزد او فرستاد و موسی بر کرده های او انکار آورد.

معنی اسم خضر در فرهنگ معین:
سبز شدن، به رنگ برگ درخت درآمدن .
۱. (ص .) سبز ۲. (اِ.) شاخه درخت ۳. زراعت ۴. جای بسیار سبز.
< br/>معنی اسم خضر در فرهنگ فارسی عمید:
سبزه، گیاه، سبز.

معنی اسم خضر در فرهنگ فارسی:
نزد مسلمانان نام یکی از انبیاست که موسی را ارشاد کرده و نزد صوفیان نیز مقامی ممتاز دارد . محققان غربی در تشخیص هویت او اختلاف دارند . بعضی گویند دو شخصیت (( ایلیا )) ی نبی و (( جرجیس )) قدیس بصورت خضر در آمده . بموجب روایات اسلامی وی یکی از جاویدانانست .
۱. ( صفت ) سبز ۲. شاخه درخت ۳. زراعت ۴. جای بسیار سبز.

معنی اسم خضر در ثبت احوال

۱- (اَعلام) ۱) پيامبري كه بنا به روایات با شستشو در چشمه‌ي آب حیات عمر جاودان یافته است.
او پیوسته گرد جهان می گردد و درماندگان را یاری می‌کند و گاه بر برخی اولیا ظاهر می‌شود؛ ۲) خضر اتابک لر کوچک [۶۹۲-۹۳ قمری] که به دست حسام‌الدین عمر کشته شد.
۲- (در تصوف) خضر مقامي ممتاز دارد و راهنماي سالكان است.

حروف ابجد و طالع بینی نام خضر

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم خضر عدد " 1600 " و ابجد وسیط " 16 " ، ابجد صغیر " 16 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که ابتدای نامشان حرف “خ” است، علاوه بر داشتن چشمان زیبا و مهربان، به طور قابل توجهی مقرراتی هستند و همواره سعی می‌کنند روزی کمی داشته باشند. این افراد به شدت به نظم و انضباط علاقه‌مند هستند و قوانین را رعایت کرده و از مراعات اصول و قواعد زندگی پیروی می‌کنند. آن‌ها همچنین در تلاش هستند تا بهترین خود را به نمایش بگذارند و در هر فعالیتی که مشغول می‌شوند، خوشحالی را تجربه کنند. به طور کلی، افراد با حرف خ در نام خود با صفات فرهنگی و رفتاری بسیار قوی و منحصربفردی همراه هستند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم خضر گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم خضر چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم خضر

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم خضر

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

بانوی شاد، دختر شاد و سرخش

ترکیب دو اسم محمد و سینا (ستوده و سوراخ کننده)

فرمان‌بردار، مطیع، عبد، بنده

هدیه خداوند، مهربانی و لطف خدا

متمدن، شهرنشین

منسوب به بدر، ماه تمام

ترکیب دو اسم امیر و یزدان (فرمانروا و خداوند)

منسوب به سریر، تخت پادشاهی

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید