خاتم

نقش و طرح های تزیینی، آخرین

جنسیت اسم خاتم

پسر

خاتم به انگلیسی

khatam

تعداد خاتم ها در ایران

1,269

تلفظ خاتم به فارسی

خاتَم

ریشه اسم خاتم

فارسی

تلفظ خاتم به انگلیسی

/khātam/

رنگ اسم خاتم

سبز

ابجد اسم خاتم

1041

ابجد وسیط اسم خاتم

9

ابجد صغیر اسم خاتم

15

درباره نام خاتم

خاتم یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم خاتم پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم خاتم که در انگلیسی به صورت khatam نوشته میشود و به دلیل ریشه فارسی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 1,269 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم خاتم

فردی بسیار وقت شناس هستید . نامی که رنگش سبز است متعلق به شخصی می باشد که از نظر نظم فردی و نظم کاری در رده ی بسیار بالایی قرار دارد. سعی ذاتی شما در رسیدگی به امور مختلف در زمان مقتضی می باشد و هیچگاه رسیدگی سریع امور را از دست نمیدهید. شرکت کارخانه یا هر اموری که در آن حضور داشته باشید متکی به زمان شناسی و وقت شناسی بسیار دقیق شما خواهند بود. شخصیت آرام و دقیق رنگ سبز سبب شده است که اطرافیانتان اعتمادی وافر به شما داشته باشند و برای حل مشکلاتشان همواره در پی شما باشند. این را به یاد داشته باشید که شما توانایی های وصف ناپذیری دارید ، پس بر توانایی های خود بیفزایید و آنها را پر و بال دهید که موفقیت شما تضمینیست.

اسم خاتم و معنی اسم خاتم

ریشه اسم خاتم

همانطور که گفتیم ریشه اسم خاتم فارسی می باشد و تلفظ خاتم در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " خاتَم " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /khātam/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم خاتم بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم خاتم در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم خاتم در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم خاتم در لغت نامه دهخدا:
انگشتر، مهر و انگشتری نگین کنده که با آنها کاغذ و غیره را مهر کنند.

معنی اسم خاتم در فرهنگ معین:
۱. انگشتری ۲. مهر، نگین ۳. آخری، آخرین ۴. اشیایی مثل قاب عکس، جای قلم و مانند آن که بر روی آن با عاج، استخوان، فلز و چوب زینت کاری و نقش و نگار شده باشد.

معنی اسم خاتم در فرهنگ فارسی عمید:
۱. نقوش و طرح های تزیینی که با ریزه های عاج، استخوان، چوب، و فلز پدید آورده باشند و برای زینت کاری و نقش و نگار کردن قوطی، جعبه، قاب عکس، و سایر اشیای چوبی به کار می رود ۲. [قدیمی] انگشتر، انگشتری ۳. نگین انگشتری ۴. مُهر ۵. پایان، عاقبت هرچیز ۶. [قدیمی، مجاز] فرمان، حُکم

معنی اسم خاتم در ثبت احوال

(در صنايع دستي) 1- نقوش و طرح‌هاي تزييني روي چوب؛ 2- (در قديم) انگشتر، مهر تاييد، نگينِ انگشتر؛ 3- (در قديم) (به مجاز) فرمان، حكم و پايان؛ 4- (اَعلام) نام شهرستانی در جنوب استان يزد.

حروف ابجد و طالع بینی نام خاتم

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم خاتم عدد " 1041 " و ابجد وسیط " 9 " ، ابجد صغیر " 15 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که ابتدای نامشان حرف “خ” است، علاوه بر داشتن چشمان زیبا و مهربان، به طور قابل توجهی مقرراتی هستند و همواره سعی می‌کنند روزی کمی داشته باشند. این افراد به شدت به نظم و انضباط علاقه‌مند هستند و قوانین را رعایت کرده و از مراعات اصول و قواعد زندگی پیروی می‌کنند. آن‌ها همچنین در تلاش هستند تا بهترین خود را به نمایش بگذارند و در هر فعالیتی که مشغول می‌شوند، خوشحالی را تجربه کنند. به طور کلی، افراد با حرف خ در نام خود با صفات فرهنگی و رفتاری بسیار قوی و منحصربفردی همراه هستند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم خاتم گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم خاتم چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم خاتم

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم خاتم

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

به لطف و نرمی آفریده شده، (به مجاز) معشوقی که ناز بسیار کند، پدید آورنده نعمت و خوشی

دختر پاک و طاهر، پاک کننده

آخرین مرحله سلوک در نزد بودا، انسان کامل

پاک، نیکو، خوش‌بو

مايه‌ي افتخار جهان

شاد و خوشحال، درون ماه، مثل ماه، فرشته، گياهي كه كنار آب مي‌رويد

مهر افتاب

آن که شراب در پیاله می ریزد و به دیگری می دهد

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید