جهان

كيهان، عالم، گيتی، دنيا، (به مجاز) فرهنگ، نمادی برای بزرگی و عظمت، مردم دنيا و زندگی

جنسیت اسم جهان

دختر

جهان به انگلیسی

jahan

تعداد جهان ها در ایران

88,062

تلفظ جهان به فارسی

جهان

ریشه اسم جهان

فارسی

تلفظ جهان به انگلیسی

/jahān/

رنگ اسم جهان

نیلی

ابجد اسم جهان

59

ابجد وسیط اسم جهان

11

ابجد صغیر اسم جهان

14

درباره نام جهان

جهان یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم جهان دختر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی دختر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم جهان که در انگلیسی به صورت jahan نوشته میشود و به دلیل ریشه فارسی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 88,062 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم جهان

آرامش در تمامی جنبه های زندگی افرادی که رنگ نام آنها نیلی است نمایان می باشد. هوش بالا و دارا بودن حس ششم قدرتمند سبب شده است که علاقه ی بسیاری به کمک کردن افراد دیگر داشته باشید . توانایی حل مسئله و همینطور آرامش در انجام آنها سبب شده است که موفقیت های بسیاری را کسب کنید. رنگ نیلی در دنیای عرفان مختص عارفانی می باشد که در جهت ایجاد شادی در بین مردم گام برمیدارند و در اصطلاح بین مردم شخصیتی دوست داشتنی دارند.

اسم جهان و معنی اسم جهان

ریشه اسم جهان

همانطور که گفتیم ریشه اسم جهان فارسی می باشد و تلفظ جهان در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " جهان " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /jahān/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم جهان بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم جهان در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم جهان در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

جَهان به معنی زمین و مجموعه تمدن انسانی است همچنین برای اشاره به کیهان و همچنین کلّ هستی نیز کاربرد دارد. از واژهٔ جهان برای اشاره به هر مجموعهٔ بزرگ نیز استفاده می‌شود. برای نمونه جهان ایرانی، جهان عرب، جهان ادبیّات و غیره. از نظر ریشه، واژهٔ جهان دگرگون‌شده واژهٔ گیهان پهلوی است. واژه‌های کیهان و گیتی نیز از همان ریشه آمده‌اند.

معنی اسم جهان د ر فرهنگ فارسی عمید :
. گیتی؛ دنیا؛ عالم؛ کیهان.
۲. کرۀ زمین.
۳. [مجاز] مردم دنیا.
۴. [قدیمی، مجاز] حیات؛ زندگی
جهان ‌سوم: (سیاسی) مجموع کشورهای درحال‌توسعه. جهان اول، کشورهای بزرگ صنعتی غرب و جهان دوم، کشورهای بزرگ صنعتی کمونیست، پیش از فروپاشی شوروی سابق بوده است.

معنی اسم جهان در لغت نامه دهخدا :
عالم از زمین و کرات آسمانی، دنیا، گیتی، گیهان، عالم ظاهر.


بت پرستی گرفته ام همه عمر
این جهان چون بت است و ما شمنیم


رودکی


معنی اسم جهان در فرهنگ فارسی معین :
۱. عالم، دنیا ۲. زمین ۳. جهنده

معنی اسم جهان در ثبت احوال

1- كيهان، عالم، گيتي، دنيا؛ 2- (به مجاز) 1) فرهنگ؛ 2) حيطه؛ 3) نمادي براي بزرگي و عظمت؛ 4) مردم دنيا و زندگي.

حروف ابجد و طالع بینی نام جهان

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم جهان عدد " 59 " و ابجد وسیط " 11 " ، ابجد صغیر " 14 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
صفات ظاهری افرادی که ابتدای نامشان با حرف “ج” آغاز می‌شود، به دو دسته تقسیم می‌شوند. آنها یا پوستی سفید و قوام بدنی قدرتمند دارند، یا چهره‌ای سبزه دارند. این افراد معمولاً مهربان هستند، اما همواره گیج و پریشان و گمراه هستند و بیشتر با مشکلات معده دست و پنجه نرم می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم جهان گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم جهان چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم جهان

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم جهان

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

سزاوار، درخور، شایسته

پیرو نیکی، مطیع خوبی

شكرگزاري (به درگاه خداوند)، تمجید، ستودن

مخففِ پادشاه، بزرگ

ژاله، نام نوعی اعلای پارچه ململ

ترکیب دو اسم امیر و مرتضی (فرمانروا و برگزیده)

برتری در دانش، هنر و اخلاق، فضیلت

بانمک، زیبا، دوست داشتني

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید