جمال

زیبایی، مايه‌ی زيبايی و زينت بخش، جلوه‌های الطاف خداوندی

جنسیت اسم جمال

پسر

جمال به انگلیسی

jamal

تعداد جمال ها در ایران

158,880

تلفظ جمال به فارسی

جَمال

ریشه اسم جمال

عربی

تلفظ جمال به انگلیسی

/jamāl/

رنگ اسم جمال

طلایی

ابجد اسم جمال

74

ابجد وسیط اسم جمال

14

ابجد صغیر اسم جمال

11

درباره نام جمال

جمال یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم جمال را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم جمال، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 158,880 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم جمال

رنگ نام شما طلایی می باشد ، طلایی رنگ طلاست و شما همچون طلا در بین اطرافیانتان میدرخشید . کمال گرایی بالایی که دارید در کنار رفتار و کلام صحیح که برگرفته از فرهنگ بالای خانواده ی شما می باشد سبب شده است که در انتخاب دوستان و اطرافیانتان محتاطتر باشید و افرادی متناسب با شخصیت خودتان در کنارتان باشند. دید شما به زندگی می تواند شما را به یک آموزگار یا یک آموزش دهنده ی خبره تبدیل کند که دانش آموزان خود را در جهت رسیدن به بالاترین مقام ها تربیت خواهد کرد.

اسم جمال و معنی اسم جمال

ریشه اسم جمال

همانطور که گفتیم ریشه اسم جمال عربی می باشد و تلفظ جمال در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " جَمال " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /jamāl/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم جمال بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم جمال در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم جمال در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم جمال در فرهنگ فارسی عمید:
زیبایی، نیکوصورتی، حسن صورت، خوشگلی. [قدیمی، مجاز] مایۀ زیبایی.

معنی اسم جمال در فرهنگ معین:
زیبا بودن. زیبایی.

معنی اسم جمال در لغت‌نامه دهخدا:
خوب صورت و نیکوسیرت گردیدن. زیبا بودن. نیکویی. زیب. زیبایی. خوبی صورت و سیرت. خوش صورتی. اورنگ. افژنگ.

معنی اسم جمال در ثبت احوال

۱- زيبايي؛ ۲- (به مجاز) مايه‌ي زيبايي و زينت بخش؛ ۳- (در تصوف) جلوه‌هاي الطاف خداوندي.

حروف ابجد و طالع بینی نام جمال

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم جمال عدد " 74 " و ابجد وسیط " 14 " ، ابجد صغیر " 11 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
صفات ظاهری افرادی که ابتدای نامشان با حرف “ج” آغاز می‌شود، به دو دسته تقسیم می‌شوند. آنها یا پوستی سفید و قوام بدنی قدرتمند دارند، یا چهره‌ای سبزه دارند. این افراد معمولاً مهربان هستند، اما همواره گیج و پریشان و گمراه هستند و بیشتر با مشکلات معده دست و پنجه نرم می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم جمال گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم جمال چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم جمال

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم جمال

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

منسوب به آرمین

گیسو، زلف

زنده باد، آفرین، زنده باشی

صفت نيك، فضيلت، خصلت پسندیده، خوي خوش

سعادتمند، نیک بخت، فرخنده، همایون

منسوب به پاک، طاهر و پاکیزه، تمیز و مرتب

ستاره، خوشه پروین، ثریا، نام پنجاه و سومین سوره قرآن مجید، نام نوعی گیاه

ترکیب دو اسم حجت و الله (دلیل و خدا)

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید