بهرام

پیروزمند، روز بیستم از هر ماه شمسی، نام دیگر سیاره مریخ، نام چند تن از پادشاهان ساساني، در شاهنامه از پهلوانان ایرانی در زمان کیخسرو

جنسیت اسم بهرام

پسر

بهرام به انگلیسی

bahram

تعداد بهرام ها در ایران

357,567

تلفظ بهرام به فارسی

بَهرام

ریشه اسم بهرام

فارسی

تلفظ بهرام به انگلیسی

/bahrām/

رنگ اسم بهرام

نیلی

ابجد اسم بهرام

248

ابجد وسیط اسم بهرام

20

ابجد صغیر اسم بهرام

14

درباره نام بهرام

بهرام یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم بهرام پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم بهرام که در انگلیسی به صورت bahram نوشته میشود و به دلیل ریشه فارسی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 357,567 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم بهرام

آرامش در تمامی جنبه های زندگی افرادی که رنگ نام آنها نیلی است نمایان می باشد. هوش بالا و دارا بودن حس ششم قدرتمند سبب شده است که علاقه ی بسیاری به کمک کردن افراد دیگر داشته باشید . توانایی حل مسئله و همینطور آرامش در انجام آنها سبب شده است که موفقیت های بسیاری را کسب کنید. رنگ نیلی در دنیای عرفان مختص عارفانی می باشد که در جهت ایجاد شادی در بین مردم گام برمیدارند و در اصطلاح بین مردم شخصیتی دوست داشتنی دارند.

اسم بهرام و معنی اسم بهرام

ریشه اسم بهرام

همانطور که گفتیم ریشه اسم بهرام فارسی می باشد و تلفظ بهرام در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " بَهرام " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /bahrām/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم بهرام بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم بهرام در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم بهرام در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم بهرام در لغت‌نامه دهخدا :
نام روز بیستم از هر ماه شمسی، گل کاجیره، که بعربی عصفر خوانند، نام ستاره ٔ مریخ که مکان او آسمان پنجم است و اقلیم سوم را به او منسوب کنند، نام ستاره ٔ مریخ که بر فلک پنجم است، نام پهلوان ایرانی در زمان کاوس، پسر گودرز.

معنی اسم بهرام در فرهنگ فارسی عمید :
(نجوم) مریخ. [قدیمی] روز بیستم از هر ماه خورشیدی،. [قدیمی] در ایران باستان، فرشتۀ موکل بر مسافران.

معنی اسم بهرام در ثبت احوال

۱- به معنای «در هم شکننده مقاومت»؛ ۲- (در گزارش پهلوی اوستا، varhrān،varhrām،vahrām) به «پیروزگر» برگردانده شده؛ ۳- (در نجوم) مريخ؛ ۴- (در گاه شماري) روز بيستم از هر ماه شمسي در ايران؛ ۵- (در قديم) در فرهنگ ايران قديم فرشته‌اي موكل بر مسافران و روز بهرام است ؛ ۶- (در آیین زرتشتی) پاسدار پیروزی و عهد و پیمان است؛ ۷- (اَعلام) (در شاهنامه) ۱) از پهلوانان ایرانی در زمان کیخسرو، فرزند گودرز برادر گیو است که به دست تژاو تورانی کشته شد.
۲) نام چند تن از شاهان ساساني، بهرام اول [۲۷۳-۲۷۶ میلادی] فرزند شاپور اول ساساني و چها رمين پادشاه ساساني؛ بهرام دوم [۲۷۶-۲۹۳ میلادی] پنجمين پادشاه ساساني فرزند بهرام اول؛ بهرام سوم [۲۹۳ میلادی] ششمين پادشاه ساساني فرزند هرمز اول؛ بهرام چهارم [۳۸۸-۳۹۹ میلادی] سيزدهمين پادشاه ساساني مشهور به كرمانشاه؛ بهرام پنجم [۴۲۰- ۴۳۸ میلادی] مشهور به بهرام گور پانزدهمين پادشاه ساساني.

حروف ابجد و طالع بینی نام بهرام

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم بهرام عدد " 248 " و ابجد وسیط " 20 " ، ابجد صغیر " 14 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که ابتدای اسم آنها با “ب” آغاز می‌شود، علاوه بر اینکه مغرور و زیبا هستند، از طبیعت مهربانی نیز برخوردارند. آنها از دیدگاه دوستی پایداری بسیار مهم می‌دانند و همواره در تلاشند تا روابط خود را با دیگران قوی و پایدار نگه دارند. این افراد، علاوه بر اینکه به دنبال پول و ثروت بیشتر نیستند، به مادیات اهمیت زیادی نمی‌دهند و به جای آن، به ارزش‌های انسانی و روابط عاطفی بین افراد توجه می‌کنند. هرچند مال و مکنت اندکی دارند، اما با داشتن چنین اصول و ارزش‌هایی، آنها توانسته‌اند زندگی روان و خوشبختی را در کنار خانواده و دوستان خود تجربه کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم بهرام گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم بهرام چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم بهرام

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم بهرام

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

نام نوعی گیاه که عطر گل های آن در شب بیشتر است.

مغرب، در پهلوي به معني ستاره

ترکیب دو اسم عارفه و زهرا (دانا و نیکو)

گل نیلوفر، نام همسر کبوجیه پادشاه هخامنشی

سزاوار، آراسته، زیبا، شایسته

شیر بیشه، (به مجاز) دلیر و شجاع

علمی که توسط آن مواد کم بها مانند مس را به طلا تبدیل کنند، نادر و کمیاب

همانند پادشاه، (به مجاز) از بزرگان و پادشاهان

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید