بصیر

آگاه، بینا، از نامهای خداوند

جنسیت اسم بصیر

پسر

بصیر به انگلیسی

basir

تعداد بصیر ها در ایران

3,836

تلفظ بصیر به فارسی

بَصير

ریشه اسم بصیر

عربی

تلفظ بصیر به انگلیسی

/basir/

رنگ اسم بصیر

صورتی

ابجد اسم بصیر

302

ابجد وسیط اسم بصیر

26

ابجد صغیر اسم بصیر

5

درباره نام بصیر

بصیر یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم بصیر پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم بصیر که در انگلیسی به صورت basir نوشته میشود و به دلیل ریشه عربی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 3,836 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم بصیر

از نظر قوای بدی شگفت انگیز هستی که آن هم نشأت گرفته از اراده بالای شماست. نیروی اراده ی شما سبب شده است که رویاهایی که دارید را به راحتی بدست آورید. با چنین خصوصیاتی شما یک مدیر واقعی هستید و میتوانید مسئولیت های مختلفی را به عهده گرفته و با یاری به دیگران آن ها را نیز در مسیر درست قرار دهید. از دیدگاه عاطفی قدرت بالایی دارید ، به عمق روابط عاطفی می روید، در حالی که در سمت مقابل با هر کسی نیز صمیمی نمی شوید.

اسم بصیر و معنی اسم بصیر

ریشه اسم بصیر

همانطور که گفتیم ریشه اسم بصیر عربی می باشد و تلفظ بصیر در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " بَصير " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /basir/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم بصیر بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم بصیر در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم بصیر در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم بصیر در فرهنگ فارسی:
بینا، دانا، خبر، بصرائ جمع
۱- بینا بیننده . ۲- دانا . ۳- روشن بین روشندل . ۴- کوراعمی ضریر ( تادبا یا تفالا کور را بصیر خوانند ). ۵- یکی از صفات الهی است .

معنی اسم بصیر در فرهنگ فارسی معین:
۱ - بیننده . ۲- دانا. ۳ - روشن بین .

معنی اسم بصیر در فرهنگ فارسی عمید:
۱. بینا.
۲. [مجاز] دانا؛ خبیر.
۳. از نام‌های خداوند.

معنی اسم بصیر در دانشنامه اسلامی:
بصیربه معنای بینا می باشد و در قرآن بارها این صفت به خدا نسبت داده شده است.از صفات ثبوتی مشهور خداوند است که قرآن کریم افزون بر پنجاه بار به صراحت از آن یاد کرده است.

معنی اسم بصیر در ثبت احوال

۱- بينا؛ ۲- (به مجاز) آگاه؛ ۳- از نام‌ها و صفات خداوند؛ ۴- دانا، بيننده، روشن بين؛ ۵-(اَعلام) ۱) ابوعلی بَصير کاتب، شاعر و مترسّل نابينای شيعی [قرن ۳ هجری]؛ ۲) حسين ابن علی بَصير مشهور به ابن زکوم (زقوم) شاعر نابینای مادر زاد شيعی اهل حِلّه در عراق [قرن ۱۳و ۱۴هجری].

حروف ابجد و طالع بینی نام بصیر

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم بصیر عدد " 302 " و ابجد وسیط " 26 " ، ابجد صغیر " 5 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که ابتدای اسم آنها با “ب” آغاز می‌شود، علاوه بر اینکه مغرور و زیبا هستند، از طبیعت مهربانی نیز برخوردارند. آنها از دیدگاه دوستی پایداری بسیار مهم می‌دانند و همواره در تلاشند تا روابط خود را با دیگران قوی و پایدار نگه دارند. این افراد، علاوه بر اینکه به دنبال پول و ثروت بیشتر نیستند، به مادیات اهمیت زیادی نمی‌دهند و به جای آن، به ارزش‌های انسانی و روابط عاطفی بین افراد توجه می‌کنند. هرچند مال و مکنت اندکی دارند، اما با داشتن چنین اصول و ارزش‌هایی، آنها توانسته‌اند زندگی روان و خوشبختی را در کنار خانواده و دوستان خود تجربه کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم بصیر گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم بصیر چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم بصیر

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم بصیر

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

ترکیب دو اسم محمد و آرش (ستوده و درخشنده)

روشن، درخشان، ریشه تاباندن

ترکیب دو اسم محمد و موسی ( ستوده و از آب گرفته شده )

آن که در راه راست است، (به مجاز) دیندار، نام یکی از خلفای عباسی

ناز و زیبا مانند ماه، ماه‌روی زیبا

شاه پور، پسر شاه، شاهزاده، از شخصیت‌های شاهنامه

زیبارویان، خوبرویان، نشان، مدال

خوش گذرانی، کامرانی، عیش

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید