اکتای

نامدار، مشهور، بزرگ زاده، بزرگ منش

جنسیت اسم اکتای

پسر

اکتای به انگلیسی

oktay

تعداد اکتای ها در ایران

1,092

تلفظ اکتای به فارسی

اُکتای

ریشه اسم اکتای

ترکی , مغولی

تلفظ اکتای به انگلیسی

/oktāy/

رنگ اسم اکتای

طلایی

ابجد اسم اکتای

432

ابجد وسیط اسم اکتای

24

ابجد صغیر اسم اکتای

9

درباره نام اکتای

اکتای یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم اکتای را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم اکتای، به خاطر ریشه ترکی , مغولی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 1,092 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم اکتای

رنگ نام شما طلایی می باشد ، طلایی رنگ طلاست و شما همچون طلا در بین اطرافیانتان میدرخشید . کمال گرایی بالایی که دارید در کنار رفتار و کلام صحیح که برگرفته از فرهنگ بالای خانواده ی شما می باشد سبب شده است که در انتخاب دوستان و اطرافیانتان محتاطتر باشید و افرادی متناسب با شخصیت خودتان در کنارتان باشند. دید شما به زندگی می تواند شما را به یک آموزگار یا یک آموزش دهنده ی خبره تبدیل کند که دانش آموزان خود را در جهت رسیدن به بالاترین مقام ها تربیت خواهد کرد.

اسم اکتای و معنی اسم اکتای

ریشه اسم اکتای

همانطور که گفتیم ریشه اسم اکتای ترکی , مغولی می باشد و تلفظ اکتای در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " اُکتای " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /oktāy/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم اکتای بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم اکتای در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم اکتای در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم اکتای در واژه‌نامه آزاد:
همانند پیکان

نامدار، مشهور، بزرگ ‌زاده، بزرگ‌ منش، نام سومین پسر و جانشین چنگیز خان

معنی اسم اکتای در ثبت احوال

۱- (اَعلام) نام پسر چنگيز؛ ۲- (در تركمني) نامدار، مشهور، بزرگ‌ زاده، بزرگ منش.

حروف ابجد و طالع بینی نام اکتای

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم اکتای عدد " 432 " و ابجد وسیط " 24 " ، ابجد صغیر " 9 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که اسمشان با “الف” شروع می‌شود، اخلاق خوب و رفتار متعالی دارند و بسیار مهربان هستند. آنها به سرعت با دیگران صمیمی می‌شوند. آنها ملاحظه‌گر هستند و زندگی را با جنگ و جدال و گفتگو پیش می‌برند و هر آنچه که می‌خواهند را به دست می‌آورند. بهتر است که پیراهن سیاه نپوشند زیرا این باعث ناراحتی شده و سبب مشکلات زیادی می‌شود.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم اکتای گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم اکتای چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم اکتای

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم اکتای

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

آبی دریا ، به رنگ نیل، نیلی

درخشان و روشن

نورِ نياكان، خرد و عقل

پسر عاقل و دانا

ترکیب دو اسم محمد و فاتح (ستوده و پیروز)

قاضي، داور، حاكم، پاداش دهنده، يكي از اسما الهي، فرمانده

تركيب دو اسم محمد و زكريا ( ستوده و پيامبر بني اسرائيل)

درخت پر شکوفه، از شخصیتهای شاهنامه

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید