اقبال

خوشبختی، سعادت، در باور مردم آنچه باعث خوشبختی شود، بخت

جنسیت اسم اقبال

پسر

اقبال به انگلیسی

eghbal

تعداد اقبال ها در ایران

37,242

تلفظ اقبال به فارسی

اِقبال

ریشه اسم اقبال

عربی

تلفظ اقبال به انگلیسی

/eqbāl/

رنگ اسم اقبال

نیلی

ابجد اسم اقبال

134

ابجد وسیط اسم اقبال

14

ابجد صغیر اسم اقبال

8

درباره نام اقبال

اقبال یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم اقبال پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم اقبال که در انگلیسی به صورت eghbal نوشته میشود و به دلیل ریشه عربی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 37,242 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم اقبال

آرامش در تمامی جنبه های زندگی افرادی که رنگ نام آنها نیلی است نمایان می باشد. هوش بالا و دارا بودن حس ششم قدرتمند سبب شده است که علاقه ی بسیاری به کمک کردن افراد دیگر داشته باشید . توانایی حل مسئله و همینطور آرامش در انجام آنها سبب شده است که موفقیت های بسیاری را کسب کنید. رنگ نیلی در دنیای عرفان مختص عارفانی می باشد که در جهت ایجاد شادی در بین مردم گام برمیدارند و در اصطلاح بین مردم شخصیتی دوست داشتنی دارند.

اسم اقبال و معنی اسم اقبال

ریشه اسم اقبال

همانطور که گفتیم ریشه اسم اقبال عربی می باشد و تلفظ اقبال در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " اِقبال " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /eqbāl/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم اقبال بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم اقبال در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم اقبال در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم اقبال در فرهنگ فارسی عمید:
۱. رو آوردن دولت.
۲. (اسم) بخت؛ طالع.
۳. [قدیمی] روی آوردن؛ پیش آمدن و روی آوردن به چیزی.

معنی اسم اقبال در فرهنگ فارسی معین:
۱ - روی آوردن ، پیش آمدن . ۲ - روی آوردن بخت . ۳ - نیکبختی ، بهروزی . ۴ - بخت ، طالع .

معنی اسم اقبال در فرهنگ فارسی:
وی آوردن، پیش آمدن و روی آوردن بچیزی، رو آوردن دولت، نقیض ادبار، درفارسی به معنی بخت و طالع هم میگویند
۱ - روی آوردن روی کردن پیش آمدن . ۲ - روی آوردن دولت . ۳ - بودن ستاره است در وتدها و آن دلیل اعتدال طبع است . ۴ - ( اسم ) نیکبختی بهروزی . ۵ - ( اسم ) بخت طالع مقابل ادبار

معنی اسم اقبال در ثبت احوال

۱- در باور عامه، آنچه باعث خوشبختي مي‌شود؛ ۲- بخت و طالع؛ ۳- روي‌آوردن، روي‌آوردن دولت؛ ۴-سعادت، نيك بختي و بهروزي؛ ۵- (در احكام نجوم) بودنِ كواكب در وتدها كه آن را دليل نيك بختي مي‌دانستند در مقابلِ ادبار؛ ۶- (اَعلام) ۱) عباس اقبال آشتياني: [۱۲۷۵-۱۳۳۴ شمسی] محقق، ادیب و مورخ ايراني، استاد دانشگاه و ناشر مجله‌ي یادگار.
از آثار اوست: تاریخ مغول، ترجمه‌ي مأموریت ژنرال گاردان در ایران، یادداشتهای تِرِزل و طبقات سلاطین اسلام؛ ۲) محمّد اقبال لاهوري: [۱۲۵۰-۱۳۱۷ شمسی] شاعر و متفكر پاكستانی كه آخرين شاعر پارسي گوي شبه قار ه‌ي هندوستان است؛ ۳) اقبال آذر: [۱۲۷۵-۱۳۳۴ شمسی] موسیقیدان و خواننده‌ي ایرانی، اهل تبریز.

حروف ابجد و طالع بینی نام اقبال

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم اقبال عدد " 134 " و ابجد وسیط " 14 " ، ابجد صغیر " 8 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که اسمشان با “الف” شروع می‌شود، اخلاق خوب و رفتار متعالی دارند و بسیار مهربان هستند. آنها به سرعت با دیگران صمیمی می‌شوند. آنها ملاحظه‌گر هستند و زندگی را با جنگ و جدال و گفتگو پیش می‌برند و هر آنچه که می‌خواهند را به دست می‌آورند. بهتر است که پیراهن سیاه نپوشند زیرا این باعث ناراحتی شده و سبب مشکلات زیادی می‌شود.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم اقبال گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم اقبال چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم اقبال

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم اقبال

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

مبارک، خجسته، خوش یمن، خوشبختی، سعادت

ترکیب دو اسم محمد و نقی (ستوده و پاک)

خداوند، نگهبان جهان، پادشاه، (به مجاز) بزرگ و قدرتمند

طلا، زیبا و قشنگ، زیبای آب‌ها

(به مجاز) آن كه بتوان بر او تكيه كرد، تکیه‌گاه، ستون

از نسل خورشید، زیبا و درخشان

آهو، (به مجاز) زیبا

نام مادر امام زمان (ع)، گروهي از گياهان خانواده‌ي گندميان، فرشته، ملکه

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید