اسکندر

به معنی یاوری کننده مرد، نام شاه مقدونی که ایران را تسخیر کرد.

جنسیت اسم اسکندر

پسر

اسکندر به انگلیسی

eskandar

تعداد اسکندر ها در ایران

78,318

تلفظ اسکندر به فارسی

اِسکَندَر

ریشه اسم اسکندر

عبری

تلفظ اسکندر به انگلیسی

/eskandar/

رنگ اسم اسکندر

سبز

ابجد اسم اسکندر

335

ابجد وسیط اسم اسکندر

23

ابجد صغیر اسم اسکندر

20

درباره نام اسکندر

اسکندر یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم اسکندر پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم اسکندر که در انگلیسی به صورت eskandar نوشته میشود و به دلیل ریشه عبری که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 78,318 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم اسکندر

فردی بسیار وقت شناس هستید . نامی که رنگش سبز است متعلق به شخصی می باشد که از نظر نظم فردی و نظم کاری در رده ی بسیار بالایی قرار دارد. سعی ذاتی شما در رسیدگی به امور مختلف در زمان مقتضی می باشد و هیچگاه رسیدگی سریع امور را از دست نمیدهید. شرکت کارخانه یا هر اموری که در آن حضور داشته باشید متکی به زمان شناسی و وقت شناسی بسیار دقیق شما خواهند بود. شخصیت آرام و دقیق رنگ سبز سبب شده است که اطرافیانتان اعتمادی وافر به شما داشته باشند و برای حل مشکلاتشان همواره در پی شما باشند. این را به یاد داشته باشید که شما توانایی های وصف ناپذیری دارید ، پس بر توانایی های خود بیفزایید و آنها را پر و بال دهید که موفقیت شما تضمینیست.

اسم اسکندر و معنی اسم اسکندر

ریشه اسم اسکندر

همانطور که گفتیم ریشه اسم اسکندر عبری می باشد و تلفظ اسکندر در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " اِسکَندَر " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /eskandar/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم اسکندر بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم اسکندر در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم اسکندر در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم اسکندر در لغت نامه دهخدا:
اسکندر مقدونی ، مشهور به اسکندر گُجَسْتَک (ملعون ) یا کبیر . اسم این پادشاه مقدونی الکساندر بود و مورخین عهد قدیم هم چنین نوشته اند ولی مورخین قرون اسلا می او را اسکندر یا اسکندر الرومی و یا اسکندر ذی القرنین نامیده اند.

معنی اسم اسکندر در فرهنگ نام ها:
به معنی یاوری کننده مرد ؛ نام شاه مقدونی که ایران را تسخیر کرد و نام عده‌ای از پادشاهان .

معنی اسم اسکندر در ثبت احوال

۱- به معني ياوري كننده مرد؛ ۲- (اَعلام) ۱) اسکندر (= اسکندر مقدونی، اسکندر کبیر، اسکندر رومی): پادشاه مقدونيه [۳۳۶-۳۲۳ پیش از میلاد] كه در ۲۰ سالگی به پادشاهی رسید.
دو سال بعد به ايران حمله کرد و در سال ۳۳۱ پیش از میلاد تخت جمشید را تسخير كرد و آتش زد.
سپس ر وانه‌ي هند شد، ولی توفیقی نیافت و پس از بازگشت در بابل مرد؛ ۲) اسکندر (= اسکندر ذوالقرنین): شخصیتی در افسانه‌های ایرانی که مادرش دختر فیلقوس (فیلیپ) یونانی و پدرش داراب شاه کیانی بود؛ ۳) اسکندر: امیر [۸۲۳-۸۳۸ قمری] سلسله‌ي قراقوینلو؛ ۴) اسکندر افرودیسی [وفات حد ود ۲۱۱ میلادی] فیلسوف ایرانی، از شارحان آثار ارسطو.

حروف ابجد و طالع بینی نام اسکندر

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم اسکندر عدد " 335 " و ابجد وسیط " 23 " ، ابجد صغیر " 20 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که اسمشان با “الف” شروع می‌شود، اخلاق خوب و رفتار متعالی دارند و بسیار مهربان هستند. آنها به سرعت با دیگران صمیمی می‌شوند. آنها ملاحظه‌گر هستند و زندگی را با جنگ و جدال و گفتگو پیش می‌برند و هر آنچه که می‌خواهند را به دست می‌آورند. بهتر است که پیراهن سیاه نپوشند زیرا این باعث ناراحتی شده و سبب مشکلات زیادی می‌شود.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم اسکندر گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم اسکندر چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم اسکندر

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم اسکندر

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

نرم و لطیف چون پر

دارنده‌ی روح خوب و نیک‌اندیش

آتش جاوید، از شخصیتهای شاهنامه

صبرکننده، شکیبا

گران‌بها، قیمتی، گران

بسیار زیبا و دلفریب

ترکیب دو اسم امیر و معز (فرمانروا و عزت دهنده)

هدیه خداوند، مهربانی و لطف خدا

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید