اسماعیل

شنونده و اطاعت کننده امر خدا، پیامبر بنی اسرائیل، پسر ابراهيم نبی (ع) و هاجر

جنسیت اسم اسماعیل

پسر

اسماعیل به انگلیسی

esmaeil

تعداد اسماعیل ها در ایران

842,736

تلفظ اسماعیل به فارسی

اسماعيل

ریشه اسم اسماعیل

عبری

تلفظ اسماعیل به انگلیسی

/esmāeil/

رنگ اسم اسماعیل

نارنجی

ابجد اسم اسماعیل

212

ابجد وسیط اسم اسماعیل

32

ابجد صغیر اسم اسماعیل

23

درباره نام اسماعیل

اسماعیل یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم اسماعیل پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم اسماعیل که در انگلیسی به صورت esmaeil نوشته میشود و به دلیل ریشه عبری که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 842,736 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم اسماعیل

شما در لحظه زندگی می کنید. زندگی خود را تلف نمیکنید و در کنار بهره بردن از توانایی های ناب خود در صدد خوشحال کردن دیگران نیز هستید . بسیاری به دلیل این خلق و خوی شما عاشق در کنار شما بودن هستند. عاشق این هستند که صحبت های جذاب شما را در مورد خود بشنوند و از این رو همواره شما را به عنوان فردی قابل اعتماد و خودمانی می شناسند.

اسم اسماعیل و معنی اسم اسماعیل

ریشه اسم اسماعیل

همانطور که گفتیم ریشه اسم اسماعیل عبری می باشد و تلفظ اسماعیل در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " اسماعيل " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /esmāeil/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم اسماعیل بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم اسماعیل در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم اسماعیل در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم اسماعیل در دانشنامه عمومی :
(عبری:יִשְׁמָעֵאל به معنی خدا را شنیده) از شخصیت‌های کتاب مقدس و قرآن پسر بزرگ ابراهیم از هاجر، کنیز مصری سارا بود و در زمانی که ابراهیم هشتاد و شش ساله بود و چهارده سال قبل از تولد اسحاق به دنیا آمد.

معنی اسم اسماعیل در ثبت احوال

۱- به معني «مسموع از خدا »؛ ۲- (اَعلام) ۱) پیامبر بنی اسرائیل پسر ابراهيم نبي (ع) و هاجر كه جد اسماعيليان يا عرب است، در روایت‌های اسلامی، پدرش را در ساختن خانه‌ی کعبه یاری کرد و پدرش مأمور قربانی کردن او در راه خدا شد، ولی جبرئیل در آخرین لحظه او را از این کار بازداشت؛ ۲) نام پسر ارشد امام صادق (ع) که پیش از پدر وفات یافت.
[قرن ۲ هجری]؛ ۳) اسماعیل: دومین امیر سامانی [۲۷۹-۲۵۹ قمری]، پسر احمد و جانشین برادرش نصر.
آرامگاهش در بخارا است؛ ۴) اسماعیل: نام دو تن از شاهان سلسله‌ي صفوی.
شاه اسماعیل اول: بنیانگذار و نخستین شاه [۹۰۵-۹۳۰ قمری] سلسله‌ي صفوی در ایران، که در ۱۴ سالگی رهبری قیام پیروان شیخ صفی بر ضدّ قراقوینلو به دست گرفت.
شاه اسماعیل دوم: سومین شاه [۹۸۴-۹۸۵ قمری] سلسله‌ي صفوی، پسر و جانشین شاه تهماسب؛ ۵) اسماعیل ابن علی نوبختی: [۲۳۷-۳۱۱ قمری] متکلم شیعی و صاحب کتاب‌ه ای متعدد در فقه و رجال شیعه و در ردّ مخالفان؛ ۶) اسماعیل ابن یسار نسایی: [قرن ۲ هجری] شاعر شعوبی ایرانی، که در شعرهایش به زبان عربی ایرانیان را می‌ستود.

حروف ابجد و طالع بینی نام اسماعیل

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم اسماعیل عدد " 212 " و ابجد وسیط " 32 " ، ابجد صغیر " 23 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که اسمشان با “الف” شروع می‌شود، اخلاق خوب و رفتار متعالی دارند و بسیار مهربان هستند. آنها به سرعت با دیگران صمیمی می‌شوند. آنها ملاحظه‌گر هستند و زندگی را با جنگ و جدال و گفتگو پیش می‌برند و هر آنچه که می‌خواهند را به دست می‌آورند. بهتر است که پیراهن سیاه نپوشند زیرا این باعث ناراحتی شده و سبب مشکلات زیادی می‌شود.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم اسماعیل گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم اسماعیل چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم اسماعیل

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم اسماعیل

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

سفید، معطر و لطیف مانند سمن

جنگجوي شجاع و زورمند

نگهبان پارسایی و پاکی در آیین زرتشت، فروردین

دارای ویژگی مطلوب، مناسب، سزاوار و در خور، لایق

صاحب زمین وملک، کشاورز

ترکیب دو اسم فخر و جهان (نازیدن و عالم)

شکسته بند، جبار، از نام ها و صفات پروردگار

سرزمين گيل‌ها

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید

دیدگاه کاربران