اسفند

پاک، مقدس، ماه دوازدهم سال شمسی

جنسیت اسم اسفند

پسر

اسفند به انگلیسی

esfand

تعداد اسفند ها در ایران

1,008

تلفظ اسفند به فارسی

اسفند

ریشه اسم اسفند

اوستایی

تلفظ اسفند به انگلیسی

/esfand/

رنگ اسم اسفند

صورتی

ابجد اسم اسفند

195

ابجد وسیط اسم اسفند

15

ابجد صغیر اسم اسفند

24

درباره نام اسفند

اسفند یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم اسفند پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم اسفند که در انگلیسی به صورت esfand نوشته میشود و به دلیل ریشه اوستایی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 1,008 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم اسفند

از نظر قوای بدی شگفت انگیز هستی که آن هم نشأت گرفته از اراده بالای شماست. نیروی اراده ی شما سبب شده است که رویاهایی که دارید را به راحتی بدست آورید. با چنین خصوصیاتی شما یک مدیر واقعی هستید و میتوانید مسئولیت های مختلفی را به عهده گرفته و با یاری به دیگران آن ها را نیز در مسیر درست قرار دهید. از دیدگاه عاطفی قدرت بالایی دارید ، به عمق روابط عاطفی می روید، در حالی که در سمت مقابل با هر کسی نیز صمیمی نمی شوید.

اسم اسفند و معنی اسم اسفند

ریشه اسم اسفند

همانطور که گفتیم ریشه اسم اسفند اوستایی می باشد و تلفظ اسفند در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " اسفند " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /esfand/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم اسفند بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم اسفند در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم اسفند در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم اسفند در لغت نامه دهخدا:
در اوستا سپنته صفت است (در تأنیث سپنتا ) یعنی پاک یا مقدس، این صفت در اوستا برای خود اهورمزدا و گروهی از ایزدان و مردمان و جز آن آورده شده است از جمله برای ارمیتی. سپنته در بسیاری از کلمات بسیط و مرکب فارسی بجا مانده مانند اسفند یا سپند گیاهی که در لاتینی روتا نام دارد.

معنی اسم اسفند در لغت نامه فارسی:
۱. ماه دوازدهم سال شمسی و ماه سوم زمستان ۲. روز پنجم از هر ماه شمسی ۳. یکی از امشاسپندان نماد بردباری و سازش اهورا و نگاهبان زمین ۴. گیاهی است از تیر

معنی اسم اسفند در فرهنگ فارسی معین:
۱. آخرین ماهِ سال شمسی ۲. نام روز پنجم از هر ماه شمسی ۳. یکی از امشاسپندان، نماد بردباری و نگاهبان زمین ۴. گیاهی است با گل های ریز سفیدرنگ و دانه های سیاه که دانه های سیاه آن را برای دفعِ چشم زخم، روی آتش می ریزند.

معنی اسم اسفند در فرهنگ فارسی عمید:
۱. ماه دوازدهم از سال خورشیدی، ماه سوم زمستان ۲. (زیست شناسی) گیاهی خودرو، با گل های سفید کوچک و دانه های ریز سیاه ۳. (زیست شناسی) دانۀ خوش بوی این گیاه که آن را برای دفع چشم زخم در آتش می ریزند ۴. [قدیمی] = اسپندارمذا

معنی اسم اسفند در ثبت احوال

(اوستايي) 1- (= اسپند) مقدس؛ 2- (در گاه شماري) ماه دوازدهم از سال شمسي؛ 3- (در گياهي) دانه‌ي سياه خوش بويي كه آن را براي دفع چشم زخم در آتش مي‌ريزند؛ 4- (در گياهي) گياهي علفي چند ساله با گل‌هاي سفيد و ميوه‌ي ناشكوفا ك ه دانه‌هايي سياه رنگ در داخل ميوه‌ي آن قرار دارد.

حروف ابجد و طالع بینی نام اسفند

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم اسفند عدد " 195 " و ابجد وسیط " 15 " ، ابجد صغیر " 24 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که اسمشان با “الف” شروع می‌شود، اخلاق خوب و رفتار متعالی دارند و بسیار مهربان هستند. آنها به سرعت با دیگران صمیمی می‌شوند. آنها ملاحظه‌گر هستند و زندگی را با جنگ و جدال و گفتگو پیش می‌برند و هر آنچه که می‌خواهند را به دست می‌آورند. بهتر است که پیراهن سیاه نپوشند زیرا این باعث ناراحتی شده و سبب مشکلات زیادی می‌شود.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم اسفند گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم اسفند چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم اسفند

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم اسفند

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

گل طلایی

زن زیبای عرب، زن خال‌دار

ترکیب دو اسم رضا و علی (خشنود و بلندقدر)

آنچه به روان انسان شادابی و طراوت می بخشد، جانبخش، مفرح

آریایی نیک خو

زیبا و خوشبو، از شخصیتهای شاهنامه، نام همسر بهرام گور پادشاه ساسانی

آن که حکومت مقدس دارد، شهریاری و پادشاهی مقدس

ترکیب دو اسم کیا و راد (پادشاه و جوانمرد)

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید