ابوالقاسم

ترکیب دو اسم ابو و قاسم (پدر و قسمت کننده)

جنسیت اسم ابوالقاسم

پسر

ابوالقاسم به انگلیسی

abolghasem

تعداد ابوالقاسم ها در ایران

286,206

تلفظ ابوالقاسم به فارسی

ابوالقاسم

ریشه اسم ابوالقاسم

عربی

تلفظ ابوالقاسم به انگلیسی

/abolqāsem/

رنگ اسم ابوالقاسم

بنفش

ابجد اسم ابوالقاسم

241

ابجد وسیط اسم ابوالقاسم

25

ابجد صغیر اسم ابوالقاسم

25

درباره نام ابوالقاسم

ابوالقاسم یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم ابوالقاسم پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم ابوالقاسم که در انگلیسی به صورت abolghasem نوشته میشود و به دلیل ریشه عربی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 286,206 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم ابوالقاسم

فیلسوفان بزرگ تاریخ نامهایی به رنگ بنفش دارند ! این مورد به گونه ای اثبات شده است که بنفش رنگی اسرار امیز بخصوص در عمل و نجوم می باشد . شما فردی علاقه مند به فلسفه ، علم ماور الطبیعه و نجوم هستید و به شدت در پی جستجوی چیزهای عجیبی هستید که هر کسی توانایی تفکر در مورد آنها را ندارد. چنین توانایی هایی سبب میشود که دور از دیگران باشید و تنهایی را به همراهی با افرادی با خلق و خوی متفاوت با خود ترجیح دهید.

اسم ابوالقاسم و معنی اسم ابوالقاسم

ریشه اسم ابوالقاسم

همانطور که گفتیم ریشه اسم ابوالقاسم عربی می باشد و تلفظ ابوالقاسم در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " ابوالقاسم " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /abolqāsem/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم ابوالقاسم بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم ابوالقاسم در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم ابوالقاسم در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

ترکیب دو اسم ابو و قاسم.

ابو : پدر.

قاسم : قسمت کننده، توزیع کننده.

معنی اسم ابوالقاسم در دانشنامه عمومی :
ابوالقاسم کنیهٔ برجسته محمد، پیامبر اسلام است و افراد پرشماری این کنیه را برگرفته اند.البته ابوالقاسم در زبان های دیگر مانند فارسی، اردو و آذری از کنیه بودن درآمده و نام کوچک مذکر شده است.

معنی اسم ابوالقاسم در ثبت احوال

۱- پدر قاسم؛ ۲- (اَعلام) ۱) ابوالقاسم: كنيه‌ي پیامبر اسلام(ص)، محمّد ۳- ۱) ؛ ۲) ابوالقاسم محمّد ابن حسن عسکری(ع): (= حضرت مهدی)، ح مهدی ۲- ۱) ؛ ۳) ابوالقاسم احمد (= مستَعلی)، خلیفه‌ي فاطمی مصر [۴۸۷-۴۹۵ قمری] که برادرش ابومنصور نزار را برکنار کرد و موجب پیدای ش اختلاف میان اسماعیلیان شد.
هواداران او که بیشتر در آفریقا هستند مستعلویان و هواداران برادرش نزاریان نامیده می شدند؛ ۴) ابوالقاسم خان قراگوزلو : (= ناصرالملک) [۱۲۴۴-۱۳۰۶ شمسی]، دولتمرد ایرانی، نایب السلطنه‌ي احمدشاه قاجار [۱۲۸۹- ۱۲۹۵ شمسی] و صدر اعظم محمّدعلی شاه [۱۲۸۵ شمسی]؛ ۵) ابوالقاسم زهراوی: (= خَلَف ابن عباس) [قرن ۳ و ۴ هجری] جراح آندلسی، مؤلف دایرةالمعارف پزشکی اَلتَصریف، که ترجمه‌ي لاتینی آن در پیشرفت جراحی در اروپا تأثیر زیادی داشت؛ ۶) ابوالقاسم عبدالله: (= مستکفی) خلیفه‌ي عباسی [۳۳۳-۳۳۴ قمری]، که در زمان ا و احمد ابن بویه بغداد را گرفت و مستکفی به او لقب معزّالدوله داد.
مستکفی به دست سپاهیان دیلمی معزول و کشته شد؛ ۷) ابوالقاسم فضل: (= مطیع)، خلیفه‌ي عباسی [۳۳۴-۳۶۳ قمری]، که در زمان او دیلمیان بر بغداد و فاطمیان بر مصر و یمن دست یافتند؛ ۸) ابوالقاسم قزوینی: (= عار ف قزوینی)، عارف ۴- ؛ ۹) ابوالقاسم قشیری: (= عبدالکریم ابن هَوازن) [۳۷۶-۴۶۵ قمری] فقیه و صوفی ایرانی، که تصوف و شریعت را باهم جمع کرد.
از جمله آثار معروف او رساله‌ي قشیریه است.

حروف ابجد و طالع بینی نام ابوالقاسم

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم ابوالقاسم عدد " 241 " و ابجد وسیط " 25 " ، ابجد صغیر " 25 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که اسمشان با “الف” شروع می‌شود، اخلاق خوب و رفتار متعالی دارند و بسیار مهربان هستند. آنها به سرعت با دیگران صمیمی می‌شوند. آنها ملاحظه‌گر هستند و زندگی را با جنگ و جدال و گفتگو پیش می‌برند و هر آنچه که می‌خواهند را به دست می‌آورند. بهتر است که پیراهن سیاه نپوشند زیرا این باعث ناراحتی شده و سبب مشکلات زیادی می‌شود.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم ابوالقاسم گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم ابوالقاسم چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم ابوالقاسم

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم ابوالقاسم

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

جان، روان

شاپور، پسر شاه، شاهزاده

پسنديده و دوست داشتنی

زینت، آرایش، پیرایه

خلقت، خلق، ابداع

چهل‌چراغ، پروین (یکی از صورت های فلکی)

مؤنث ماجد، دارای مجد و بزرگی، بزرگوار

سوار دلاور، چالاک و ماهر در اسب سواری

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید