آزاده

آزاد، اصیل، نجیب، فروتن، وارسته

جنسیت اسم آزاده

دختر

آزاده به انگلیسی

azade

تعداد آزاده ها در ایران

203,088

تلفظ آزاده به فارسی

آزاده

ریشه اسم آزاده

فارسی

تلفظ آزاده به انگلیسی

/āzāde/

رنگ اسم آزاده

زرد

ابجد اسم آزاده

18

ابجد وسیط اسم آزاده

18

ابجد صغیر اسم آزاده

18

درباره نام آزاده

آزاده یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای دختران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای دختر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم آزاده را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم آزاده، به خاطر ریشه فارسی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 203,088 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم آزاده

مهمترین و بارزترین ویژگی شما هوش سرشاری است که دارید. هوش بالا و موقعیت سنجی های دقیق سبب شده است که خوش بینی بسیاری به زندگی و موقعیت هایی که با آنها روبرو می شوید داشته باشید و در نتیجه موفقیت های بسیاری پیش روی شماست. شخصیتی والای شما که هوشمندانه آن را ایجاد کرده اید سبب شده است که دوستان بسیاری در اطراف خود داشته باشید و اصطلاحا دورو بر شما همیشه پر می باشد. سعی کنید که در رسیدن به اهداف خود ابتدای مسیر را صحیح آغاز کنید چرا که هوش سرشار شما میتواند تضمینی برای رسیدن به بزرگترین اهداف باشد.

اسم آزاده و معنی اسم آزاده

ریشه اسم آزاده

همانطور که گفتیم ریشه اسم آزاده فارسی می باشد و تلفظ آزاده در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " آزاده " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /āzāde/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم آزاده بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم آزاده در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم آزاده در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم آزاده در فرهنگ فارسی عمید :
آزاد. اسیر جنگی ایرانی آزادشده پس از جنگ ایران و عراق. [قدیمی] آزادمرد، جوانمرد. [قدیمی] اصیل و نجیب. [قدیمی] وارسته. [قدیمی] آن که بندۀ کسی نباشد.

معنی اسم آزاده در فرهنگ معین :
اصیل، نجیب. رها. فروتن. فارغ. سَبُک. وارسته. ایرانی.

معنی اسم آزاده در فرهنگ فارسی :
آن‌که بنده کس نباشد، حر، مقابل بنده عبد. آزاد کرده، محرر. اصیل، نجیب، شریف. صالح، حلال زاده. رها، مستخلص. خاضع، فروتن. فارغ. بی‌بار. آسوده، مرفه. وارسته. ایرانی. اسب گرانمایه، اسب پادشاهان.

معنی اسم آزاده در لغت‌نامه دهخدا :
آن‌که بنده نباشد. حرّ. حر ّه. آزاد. آزادمرد. مقابل بنده و عبد. جمع: آزادگان. آزادکرده. مُحرّر. مولی. مُعتق. گهری. اصیل. نجیب. شریف. کریم. از طبقه ٔ اشراف. به نسب. رها. مستخلص. یله. خاضع. فارغ. بی‌بار. آسوده. مرفّه. شاد. وارسته. لقب خاص ایرانیان بوده است و جز ایرانی حتی پادشاهان ملل دیگر را این نام نمی‌داده‌اند. اسب گرانمایه. اسب پادشاهان. طِرف.

معنی اسم آزاده در ثبت احوال

۱- آزاد، اصيل؛ ۲- (در قديم) نجيب، شريف، صالح؛ ۳- (در قديم) ايراني؛ ۴- (اَعلام) نام زنِ چنگ نوازي در زمان بهرام گور.

حروف ابجد و طالع بینی نام آزاده

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم آزاده عدد " 18 " و ابجد وسیط " 18 " ، ابجد صغیر " 18 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم آزاده گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم آزاده چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم آزاده

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم آزاده

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

بلند مرتبه، دارای نام و اصیل

زیبا، دوست داشتنی

درخشنده و تابناک مثل روز روشن نامی کردی روشنایی

فلزی زرد رنگ و نسبتاً نرم، زر

آنچه بوده است، نام پسر كاكي از سران ديالمه، شجاع

ترکیب دو اسم محمد و توفیق ( ستوده و کامیابی )

دارنده‌ی جلوه‌ آفتاب و كسی كه تابش مهر دارد، نام یکی از پادشاهان كابل

جاهاي مرتفع

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید