آذر

آتش، نام نهمین ماه از سال شمسی، نام فرشته نگهبان آتش نزد ايرانيان باستان، نام روز نهم از هر ماه شمسی در ايران قديم

جنسیت اسم آذر

دختر

آذر به انگلیسی

azar

تعداد آذر ها در ایران

153,846

تلفظ آذر به فارسی

آذر

ریشه اسم آذر

پهلوی , اوستایی

تلفظ آذر به انگلیسی

/āzar/

رنگ اسم آذر

طلایی

ابجد اسم آذر

901

ابجد وسیط اسم آذر

13

ابجد صغیر اسم آذر

10

درباره نام آذر

آذر یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم آذر دختر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی دختر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم آذر که در انگلیسی به صورت azar نوشته میشود و به دلیل ریشه پهلوی , اوستایی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 153,846 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم آذر

رنگ نام شما طلایی می باشد ، طلایی رنگ طلاست و شما همچون طلا در بین اطرافیانتان میدرخشید . کمال گرایی بالایی که دارید در کنار رفتار و کلام صحیح که برگرفته از فرهنگ بالای خانواده ی شما می باشد سبب شده است که در انتخاب دوستان و اطرافیانتان محتاطتر باشید و افرادی متناسب با شخصیت خودتان در کنارتان باشند. دید شما به زندگی می تواند شما را به یک آموزگار یا یک آموزش دهنده ی خبره تبدیل کند که دانش آموزان خود را در جهت رسیدن به بالاترین مقام ها تربیت خواهد کرد.

اسم آذر و معنی اسم آذر

ریشه اسم آذر

همانطور که گفتیم ریشه اسم آذر پهلوی , اوستایی می باشد و تلفظ آذر در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " آذر " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /āzar/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم آذر بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم آذر در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم آذر در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم آذر در فرهنگ فارسی عمید :
آتش. ماه نهم از سال خورشیدی ایرانی. [قدیمی] روز نهم از نهمین ماه تقویم اوستایی که ایرانیان قدیم در ماه آذر این روز را به خاطر یکی شدن نام ماه و روز جشن می‌گرفتند، آذرروز، آذرگان، آذرجشن.

معنی اسم آذر در فرهنگ معین :
آتش. ماه نهم از سال شمسی. روز نهم از هر ماه شمسی. نام ایزدی.< br/>
معنی اسم آذر در فرهنگ فارسی :
آتش نار. ماه نهم از سال شمسی. روز نهم از هر ماه شمسی. نام ایزدی است. نامی است از نام‌های زنان.

معنی اسم آذر در لغت‌نامه دهخدا :
آتش، نار، آتشکده، بیت النار، بیت النیران، آ تشگاه، دوزخ، جهنم. نام ماه نهم از سال شمسی ایرانیان مطابق قوس. نام روز نهم از ماه‌های پارسی که در ماه آذر برای توافق نام ماه و روز ایرانیان قدیم جشن گرفتندی و آن را آذرگان نامیدندی و آن را آذرروز نیز گویند. ماه آذار سریانی که آن را رومی نیز گویند. نام فرشته‌ی موکل آفتاب و امور آذرماه و آذرروز. مخفف آذرآبادگان و آذربایجان. در بعض فرهنگ‌ها، نامی از نام‌های خدای تعالی و صاعقه و برق.

معنی اسم آذر در ثبت احوال

۱- (در قديم) آتش، نار؛ ۲- ماه نهم از سال شمسي؛ ۳- (در قديم) (گاه شماري) نام روز نهم از ماه شمسي در ايران قديم؛ ۴- (در قديم) (به مجاز) آتشكده؛ ۵- (اَعلام) فرشته نگهبان آتش نزد ايرانيان باستان.

حروف ابجد و طالع بینی نام آذر

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم آذر عدد " 901 " و ابجد وسیط " 13 " ، ابجد صغیر " 10 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم آذر گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم آذر چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم آذر

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم آذر

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

زیبا، نام پرنده‌ای از خانواده باز شکاری

خالص، پاک

بخشنده، سخاوتمند، جوان‌مرد، از نام‌ها و صفات خداوند، از صفات قرآن

یکتاپرست، توحیدگرا، خداشناس

اطاعت، فرمانبری

(به مجاز) شجاع و بی باک، نام یکی از یاران امام حسین(ع)

جشن، خوشحالی، سرور

جوی، رود، نام ششمین امام شیعیان

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید

دیدگاه کاربران