آتبین

نفس کامل و انسان نیکوکار، صاحب گفتار و کردار نیک، از شخصیت‌های شاهنامه

جنسیت اسم آتبین

پسر

آتبین به انگلیسی

atbin

تعداد آتبین ها در ایران

856

تلفظ آتبین به فارسی

آتبين

ریشه اسم آتبین

اوستایی , سانسکریت

تلفظ آتبین به انگلیسی

/ātbin/

رنگ اسم آتبین

زرد

ابجد اسم آتبین

463

ابجد وسیط اسم آتبین

19

ابجد صغیر اسم آتبین

13

درباره نام آتبین

آتبین یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم آتبین را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم آتبین، به خاطر ریشه اوستایی , سانسکریت اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 856 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم آتبین

مهمترین و بارزترین ویژگی شما هوش سرشاری است که دارید. هوش بالا و موقعیت سنجی های دقیق سبب شده است که خوش بینی بسیاری به زندگی و موقعیت هایی که با آنها روبرو می شوید داشته باشید و در نتیجه موفقیت های بسیاری پیش روی شماست. شخصیتی والای شما که هوشمندانه آن را ایجاد کرده اید سبب شده است که دوستان بسیاری در اطراف خود داشته باشید و اصطلاحا دورو بر شما همیشه پر می باشد. سعی کنید که در رسیدن به اهداف خود ابتدای مسیر را صحیح آغاز کنید چرا که هوش سرشار شما میتواند تضمینی برای رسیدن به بزرگترین اهداف باشد.

اسم آتبین و معنی اسم آتبین

ریشه اسم آتبین

همانطور که گفتیم ریشه اسم آتبین اوستایی , سانسکریت می باشد و تلفظ آتبین در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " آتبين " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /ātbin/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم آتبین بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم آتبین در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم آتبین در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم آتبین در لغت نامه دهخدا:
پدر فریدون، نفس کامل و نیکوکار و صاحب گفتار و کردار نیک

معنی اسم آتبین در دانشنامه آزاد فارسی:
در شاهنامه فردوسی پدر فریدون، آبتین تصحیف شده آتبین است و در اوستا به صورت آثویه، در سانسکریت آپتیا، در پهلوی آسپیان و در عربی به صورت اثفیان آمده است، زن وی فرانک نام داشت، آتبین سرانجام به دست روزبانان ضحاک گرفتار و چند روز بعد کشته شد.

معنی اسم آتبین در ثبت احوال

۱- به معنی از خاندانِ «آثویه»؛ ۲- (در دساتیر) نفس کامل و نیکوکار و صاحب گفتار و کردار نیک و اسعدالسعدا معنی شده است (؟).
۳- (اَعلام) (در شاهنامه) پدر فريدون كه صورت درست آن همین گونه (آتبین) است؛ [ناسخان در رسم الخط آن را به «آبتین» تبدیل کرده‌اند، اما در سن سکریت āptiyā با تقدیم باء فارسی بر تاء آمده «بارتوله ۳۲۳» و بنابراین آبتین نیز محملی پیدا کند.
طبری«افریذون ‌ابن ‌اثفیان» (ج۱ص۹۹)، بیرونی«اثفیان» (آثارالباقیه۲۲۶)، مجمل‌ التواریخ ‌والقصص ص۲۶ «اثفیال= اثفیان»، شاهنامه «آبتین» (نقل از برهان قاطع، به اهتمام دکتر م عین، ص۱۳، پاورقی آتبین)].

حروف ابجد و طالع بینی نام آتبین

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم آتبین عدد " 463 " و ابجد وسیط " 19 " ، ابجد صغیر " 13 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم آتبین گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم آتبین چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم آتبین

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم آتبین

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

خان و بزرگ ایل

ترکیب دو اسم امیر و ابراهیم (فرمانروا و پدر مهربان)

آرامش دهنده، خوشبختی دهنده

خشنود، راضی

شير، دلاور

صبور، بردبار، شکیبا، از نام‌ها و صفات خداوند

ترکیب دو اسم امیر و پویان (فرمانروا و شتابان)

شوق ها، آرزومندی ها

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید