پروانه

حشره‌ای زیبا با بال‌های نازک و رنگارنگ، حکم، فرمان، در ادبیات مظهر عاشق

جنسیت اسم پروانه

دختر

پروانه به انگلیسی

parvane

تعداد پروانه ها در ایران

387,522

تلفظ پروانه به فارسی

پروانه

ریشه اسم پروانه

فارسی

تلفظ پروانه به انگلیسی

/parvāne/

رنگ اسم پروانه

بنفش

ابجد اسم پروانه

264

ابجد وسیط اسم پروانه

26

ابجد صغیر اسم پروانه

23

درباره نام پروانه

پروانه یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم پروانه دختر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی دختر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم پروانه که در انگلیسی به صورت parvane نوشته میشود و به دلیل ریشه فارسی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 387,522 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم پروانه

فیلسوفان بزرگ تاریخ نامهایی به رنگ بنفش دارند ! این مورد به گونه ای اثبات شده است که بنفش رنگی اسرار امیز بخصوص در عمل و نجوم می باشد . شما فردی علاقه مند به فلسفه ، علم ماور الطبیعه و نجوم هستید و به شدت در پی جستجوی چیزهای عجیبی هستید که هر کسی توانایی تفکر در مورد آنها را ندارد. چنین توانایی هایی سبب میشود که دور از دیگران باشید و تنهایی را به همراهی با افرادی با خلق و خوی متفاوت با خود ترجیح دهید.

اسم پروانه و معنی اسم پروانه

ریشه اسم پروانه

همانطور که گفتیم ریشه اسم پروانه فارسی می باشد و تلفظ پروانه در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " پروانه " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /parvāne/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم پروانه بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم پروانه در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم پروانه در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم پروانه در لغت‌نامه دهخدا :
دلیل، رهبر، پیشرو لشکر، حشره‌ای است پرنده، سیاه رنگ، بزرگ‌تر از زنبور سرخ با پری دودی رنگ پهن و دراز که به تابستان پیرامون چراغ گردد و گاه به گرمای چراغ بسوزد، مجازاً، به معنی نور چراغ و شمع، فرمان پا دشاهان، حکم نامه، حکم، اذن، جواز، اجازه، اجازه نامه، تذکره ٔ عبور و مرور، گذرنامه، بار، برات، حواله، قاصد، پیک، برید، پروانچه، حامل خرائط و آنرا خادم نیز گویند، حاجب، فرمان رساننده، گلی است، مَلَخک (هواپیما، کشتی)، حشرات چهارباله به رنگ‌های گوناگون زیبا که از ع صاره ٔ گل تغذیه کنند. و این معنی برای این کلمه پیش قدما معمول نبوده است و امروز آن‌ها را شاه پَرَک (و به غلط شب پره) نامند.

معنی اسم پروانه در فرهنگ فارسی :
فرمان پادشاهان، حکم، نامه حکم، جواز، اجازه نامه، تذکره، اذن، اجازه عبور و مرور، گذرنامه، برات، حواله.

معنی اسم پروانه در فرهنگ معین :
اسبابی به صورت چرخ پره دار چرخان یا پنکه مثل پروانه کشتی، نوشته ای رسمی که به دارنده آن اجازه کار معینی را می‌دهد مثل پروانه وکالت، جواز، اجازه نامه، حکم، فرمان پادشاهان، دلیل، رهبر، یکی از گوشه‌های همایون، نام عمومی هر یک از تیره پروانگان جزو رده حشرات که گونه و اقسام متعدد دارد.

معنی اسم پروانه در فرهنگ فارسی عمید :
(زیست شناسی) حشره‌ای با بال‌های نازک رنگین که روی گل‌ها و گیاهان می‌نشیند و شیرۀ آن‌ها را می‌مکد، شاه پرک، پروانۀ روز. آلتی پره‌دار که دور خود بچرخد: پروانهٴ هواپیما. اجازۀ رسمی که از طرف دولت برای انجام کاری معیّن صادر شود، اجازه نامه، لیسانس. حکم، فرمان. اذن، اجازه، جواز. (زیست شناسی) حشرۀ بال‌دار کوچکی که شب‌ها گرد چراغ یا شمع می‌گردد و گاه در شعلۀ شمع می‌سوزد. (موسیقی) گوشه‌ای در دستگاه‌های ماهور، همایون، و راست پنجگاه.

معنی اسم پروانه در ثبت احوال

۱- حشره‌اي با بدن كشيده و باريك و بال‌هاي پهن پوشيده از پولك‌هاي رنگارنگ؛ ۲- حکم، فرمان، جواز و نشان؛ ۳- (در موسيقي ايراني) گوشه‌اي در دستگاه راست پنجگاه و نوعي تحرير.

حروف ابجد و طالع بینی نام پروانه

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم پروانه عدد " 264 " و ابجد وسیط " 26 " ، ابجد صغیر " 23 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم پروانه گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم پروانه چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم پروانه

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم پروانه

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

نام یکی از فرشتگان مقرب خداوند که روزی زمینیان را می‌رساند

فرشته زیبا

متین، داراي متانت، با وقار، محکم، استوار، از نام‌ها و صفات خداوند

آران، سرزمین آریایی‌ها

پیروزه، نوعی كانی قيمتی حاوی مس و فسفر، دارای رنگ آبی يا سبز

ترکیب دو اسم محمد و بصیر (ستوده و آگاه)

ستاره، کوکب، کاروان، قافله

به زيبايی و تابندگی ماه

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید