موسی

از آب گرفته شده، نام پیغمبر بنی اسرائیل، نام هفتمين امام شيعيان

جنسیت اسم موسی

پسر

موسی به انگلیسی

musa

تعداد موسی ها در ایران

476,061

تلفظ موسی به فارسی

موسي

ریشه اسم موسی

عربی , عبری

تلفظ موسی به انگلیسی

/musā/

رنگ اسم موسی

زرد

ابجد اسم موسی

116

ابجد وسیط اسم موسی

20

ابجد صغیر اسم موسی

17

درباره نام موسی

موسی یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم موسی را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم موسی، به خاطر ریشه عربی , عبری اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 476,061 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم موسی

مهمترین و بارزترین ویژگی شما هوش سرشاری است که دارید. هوش بالا و موقعیت سنجی های دقیق سبب شده است که خوش بینی بسیاری به زندگی و موقعیت هایی که با آنها روبرو می شوید داشته باشید و در نتیجه موفقیت های بسیاری پیش روی شماست. شخصیتی والای شما که هوشمندانه آن را ایجاد کرده اید سبب شده است که دوستان بسیاری در اطراف خود داشته باشید و اصطلاحا دورو بر شما همیشه پر می باشد. سعی کنید که در رسیدن به اهداف خود ابتدای مسیر را صحیح آغاز کنید چرا که هوش سرشار شما میتواند تضمینی برای رسیدن به بزرگترین اهداف باشد.

اسم موسی و معنی اسم موسی

ریشه اسم موسی

همانطور که گفتیم ریشه اسم موسی عربی , عبری می باشد و تلفظ موسی در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " موسي " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /musā/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم موسی بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم موسی در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم موسی در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم موسی در فرهنگ فارسی :
تیغ سرتراشی، استره، پیغمبر بنی اسرائیل که در زمان فرعون به دنیا آمد و مادرش تا سه ماه او را مخفیانه نگه‌داشت و بعد از ترس فرعون وی را در زنبیلی قیر اندود گذاشت و در میان نی‌زار رود نیل رها ساخت. دختر فرعون موسی را برداشت و بزرگ کرد. موسی در سن چهل سالگی به رسالت از طرف خداوند برگزیده شد و مدت چهل شبانه روز در کوه سینا براز و نیاز با خداوند مشغول بود و از این نظر او را کلیم الله لقب داده‌اند. عمر موسی را صدو بیست سال نوشته‌اند.

معنی اسم موسی در فرهنگ معین :
تیغ سلمانی، استره.

معنی اسم موسی در فر هنگ فارسی عمید :
تیغ سرتراشی، استره.

نام پیغمبر بنی اسرائیل. موسی بن جعفر (ع)، امام هفتم شیعیان.

«موسا» و «موسی» در فارسی تلفظ‌های یکسانی دارند. با این تفاوت که اگر ریشهٔ آن غیر عر بی و غیر یهودی باشد به صورت «موسا» و اگر ریشهٔ آن عربی یا یهودی باشد به صورت «موسی» نوشته می‌شود.

معنی اسم موسی در ثبت احوال

۱- به معني از آب كشيده؛ ۲- (اَعلام) ۱) موسي ابن عمران(ع) پيغمبر معروف بني اسرائيل در زمان فرعون و رهبر اسیران یهودی در مصر، که آنان را به سوی فلسطین رهبری کرد، ولی پیش از رسیدن بدانجا در اردن درگذشت؛ ۲) موسي ابن جعفر(ع) (= ابوالحسن موسی بن جعفر): [۱۲۸-۱۸۳ قم ری] ملقب به كاظم هفتمين امام شيعيان.
در زندان هارون الرشید مسموم و به شهادت رسید؛ ۳) موسی بن شاکر: [زنده در سال ۲۰۰ قمری] دانشمند ایرانی، از مرد خراسان، که همراه مأمون به بغداد رفت و فرزندانش معروف به بنوموسی، در اختر شناسی، مکانیک و ریاضیات شهرت یافتند؛ ۴) موسی ابن میمون: [۱۱۳۵-۱۲۰۴ میلادی] پزشک و اندیشمند یهودی آندلسی، که از سال ۱۱۶۶ در مصر اقامت گزید.
مؤلف کتاب‌هایی در پزشکی، منطق و علم کلام، از جمله: دلالة الحایرین و سراج المنیر؛ ۵) موسی خورنی: [۴۰۷-۴۹۲ میلادی] مورخ ارمنی، مؤلف تاریخ ارمنستان (ترجمه).

حروف ابجد و طالع بینی نام موسی

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم موسی عدد " 116 " و ابجد وسیط " 20 " ، ابجد صغیر " 17 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد ظاهراً چهره‌ای خوش ‌رو و زیبا دارند و چشمان بزرگی دارند. از لحاظ اخلاقی، آنها مهربان هستند و با دیگران به سرعت مصالحه می‌کنند. با این حال، بعضی افراد درباره آنها در حضورشان تعریف می‌کنند، اما پشت پرده از آنها بدگویی می‌کنند. این افراد به سرعت عصبانی می‌شوند، اما سریعاً آرام می‌شوند. در کارها تنبل هستند و همیشه به دیگران درخواست کمک می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم موسی گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم موسی چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم موسی

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم موسی

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

بنده‌ی خدای بزرگوار

گرد آفرید، از شخصیتهای شاهنامه

ترکیب دو اسم وحید و رضا (یکتا و خشنود)

ترکیب دو اسم یگانه و فاطمه (بی همتا و رانده شده از آتش)

همکار، یاور

باتقوا، پرهیزگار، پارسا

ترکیب دو اسم محمد و توفیق ( ستوده و کامیابی )

نام گلی زینتی و بسیار خوش‌بو با رنگ‌های زرد، سرخ، سفید و بنفش، گل منسوب به حضرت زهرا (س)

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید