مصباح

چراغ

جنسیت اسم مصباح

پسر

مصباح به انگلیسی

mesbah

تعداد مصباح ها در ایران

1,746

تلفظ مصباح به فارسی

مِصباح

ریشه اسم مصباح

عربی

تلفظ مصباح به انگلیسی

/mesbāh/

رنگ اسم مصباح

بنفش

ابجد اسم مصباح

141

ابجد وسیط اسم مصباح

21

ابجد صغیر اسم مصباح

15

درباره نام مصباح

مصباح یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم مصباح پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم مصباح که در انگلیسی به صورت mesbah نوشته میشود و به دلیل ریشه عربی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 1,746 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم مصباح

فیلسوفان بزرگ تاریخ نامهایی به رنگ بنفش دارند ! این مورد به گونه ای اثبات شده است که بنفش رنگی اسرار امیز بخصوص در عمل و نجوم می باشد . شما فردی علاقه مند به فلسفه ، علم ماور الطبیعه و نجوم هستید و به شدت در پی جستجوی چیزهای عجیبی هستید که هر کسی توانایی تفکر در مورد آنها را ندارد. چنین توانایی هایی سبب میشود که دور از دیگران باشید و تنهایی را به همراهی با افرادی با خلق و خوی متفاوت با خود ترجیح دهید.

اسم مصباح و معنی اسم مصباح

ریشه اسم مصباح

همانطور که گفتیم ریشه اسم مصباح عربی می باشد و تلفظ مصباح در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " مِصباح " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /mesbāh/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم مصباح بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم مصباح در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم مصباح در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم مصباح در لغت نامه دهخدا:
چراغ


معنی اسم مصباح در فرهنگ فارسی:
چراغ، ظرف یا قدح که در آن صبوحی بخورند


معنی اسم مصباح در فرهنگ معین :
چراغ، جمع مصابیح


معنی اسم مصباح در فرهنگ فارسی عمید:
۱. چراغ.
۲. ظرف یا قدحی که در آن صبوحی بخورند.

معنی اسم مصباح در ثبت احوال

(درقديم ) چراغ.

حروف ابجد و طالع بینی نام مصباح

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم مصباح عدد " 141 " و ابجد وسیط " 21 " ، ابجد صغیر " 15 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد ظاهراً چهره‌ای خوش ‌رو و زیبا دارند و چشمان بزرگی دارند. از لحاظ اخلاقی، آنها مهربان هستند و با دیگران به سرعت مصالحه می‌کنند. با این حال، بعضی افراد درباره آنها در حضورشان تعریف می‌کنند، اما پشت پرده از آنها بدگویی می‌کنند. این افراد به سرعت عصبانی می‌شوند، اما سریعاً آرام می‌شوند. در کارها تنبل هستند و همیشه به دیگران درخواست کمک می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم مصباح گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم مصباح چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم مصباح

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم مصباح

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

ماما، دایه، سرافرازی

دارای عزت و قدرت و کیفیت، حامی و پشتیبان

زیباروی و لطیف و خرم .

گونه‌ای دیگر از واژه ایران

آفتابی

شکیبا، لقب حضرت ایوب (ع)، از نام‌های پروردگار

مؤنث وحید، یگانه، یکتا، بی نظیر

ترکیب دو اسم محمد و جلال (ستوده و شکوه)

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید