مسعود

نیک بخت، خجسته

جنسیت اسم مسعود

پسر

مسعود به انگلیسی

maseud

تعداد مسعود ها در ایران

539,586

تلفظ مسعود به فارسی

مسعود

ریشه اسم مسعود

عربی

تلفظ مسعود به انگلیسی

/maseud/

رنگ اسم مسعود

نارنجی

ابجد اسم مسعود

180

ابجد وسیط اسم مسعود

24

ابجد صغیر اسم مسعود

27

درباره نام مسعود

مسعود یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم مسعود پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم مسعود که در انگلیسی به صورت maseud نوشته میشود و به دلیل ریشه عربی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 539,586 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم مسعود

شما در لحظه زندگی می کنید. زندگی خود را تلف نمیکنید و در کنار بهره بردن از توانایی های ناب خود در صدد خوشحال کردن دیگران نیز هستید . بسیاری به دلیل این خلق و خوی شما عاشق در کنار شما بودن هستند. عاشق این هستند که صحبت های جذاب شما را در مورد خود بشنوند و از این رو همواره شما را به عنوان فردی قابل اعتماد و خودمانی می شناسند.

اسم مسعود و معنی اسم مسعود

ریشه اسم مسعود

همانطور که گفتیم ریشه اسم مسعود عربی می باشد و تلفظ مسعود در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " مسعود " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /maseud/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم مسعود بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم مسعود در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم مسعود در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم مسعود در لغت‌نامه دهخدا :
ضد شقی. نیک بخت شده و نیک بخت، جمع: مَساعید. میمون و مبارک، سعادتمند، خجسته، فیروز، فرخنده، نیک اختر، نکواختر، سعید، خوشبخت، خوش اقبال، بختور، مجدود، سعد، فرخ، فرخنده، نیک، خوش، همایون.

معنی اسم مسعود در فرهنگ فارسی :
سعادتمند، نیک بخت، جمع: مساعید.

معنی اسم مسعود در فرهنگ معین :
نیکبخت، خجسته، فرخنده.

معنی اسم مسعود در فرهنگ فارسی عمید :
سعادتمند، نیک بخت.

معنی اسم مسعود در ثبت احوال

۱- مبارك، خجسته؛ ۲- (در قديم) نيك بخت، سعادتمند؛ ۳- (اَعلام) ۱) نام سه تن از شاهان سلسله‌ي غزنوی.
مسعود غزنوی: شاه [۴۲۱-۴۳۲ قمری]، که برادرش محمّد ابن محمود را زندانی کرد.
در زمان او سلجوقیان به خراسان تاختند و طغرل او را شکست داد.
در نتیجه سربازانش بر او شو ریدند، او را کشتند و برادرش را به شاهی برداشتند.
مسعود دوم: شاه [۴۴۱هجری] طفل شش ماهه‌ي مودود غزنوی، که درباریان پس از مرگ مودود او را به سلطنت برداشتند ولی چند روز بعد عمویش را با او در سلطنت شریک ساختند، که آن هم دوامی نیافت.
مسعود سوم: شاه [۴۹۲-۵۰۸ قمری]، شو هر خواهر سلطان سنجر؛ ۲) نام دو تن از شاهان سلجوقی روم.
مسعود اول: شاه [۵۱۰-۵۵۱ قمری].
مسعود دوم: شاه [۶۸۲-۶۹۶ قمری].
او در سال ۶۷۷ از سوی اباقاخان حکومت سیواس، ارزنجان و برخی شهرهای آسیای صغیر را داشت و ظاهراً پس از خلع برادرزاده‌اش كيقباد سوم [در سال ۷۰۰]، دوب اره چهار سال دیگر حکومت کرد؛ ۳) مسعود، غیاث‌الدین: شاه سلجوقی عراق، کردستان و آذربایجان [۵۲۹-۵۴۷ قمری].

حروف ابجد و طالع بینی نام مسعود

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم مسعود عدد " 180 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد ظاهراً چهره‌ای خوش ‌رو و زیبا دارند و چشمان بزرگی دارند. از لحاظ اخلاقی، آنها مهربان هستند و با دیگران به سرعت مصالحه می‌کنند. با این حال، بعضی افراد درباره آنها در حضورشان تعریف می‌کنند، اما پشت پرده از آنها بدگویی می‌کنند. این افراد به سرعت عصبانی می‌شوند، اما سریعاً آرام می‌شوند. در کارها تنبل هستند و همیشه به دیگران درخواست کمک می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم مسعود گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

  • مسعود رایگان ( بازیگر )
  • مسعود کرامتی ( بازیگر )
  • مسعود ولدبیگی ( بازیگر )
  • مسعود بختیاری ( خواننده )
  • مسعود فردمنش ( خواننده )
  • مسعود شجاعی ( بازیکن فوتبال )
  • مسعود مژدهی ( بازیکن فوتبال )
  • مسعود بختیاری ( شاعر )
  • مسعود بیزارگیتی ( شاعر )
نظرتون درباره اسم مسعود چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم مسعود

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم مسعود

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

ترکیب دو اسم امیر و حسن (فرمانروا و نیکو)

هوشیار، نجيب، بزرگ

اشک، سرشک

راست و درست، رسا، رساننده

کسی که از مال و منال دنیا می‌گذرد، زاهد، پسر بهمن و نوه‌ی اسفندیار، جدّ اردشیر بابکان

منسوب به رام، مأنوس، موافق، سازگار، شاد و خوشحال، نام روز بيست و يكم از هر ماه خورشیدی در ايران قديم

موجب ترقی دین و آیین

بزرگان

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید