مجتبی

برگزیده، پسندیده، لقب امام دوم شيعيان

جنسیت اسم مجتبی

پسر

مجتبی به انگلیسی

mojtaba

تعداد مجتبی ها در ایران

924,999

تلفظ مجتبی به فارسی

مجتبي

ریشه اسم مجتبی

عربی

تلفظ مجتبی به انگلیسی

/mojtabā/

رنگ اسم مجتبی

زرد

ابجد اسم مجتبی

455

ابجد وسیط اسم مجتبی

23

ابجد صغیر اسم مجتبی

14

درباره نام مجتبی

مجتبی یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم مجتبی پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم مجتبی که در انگلیسی به صورت mojtaba نوشته میشود و به دلیل ریشه عربی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 924,999 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم مجتبی

مهمترین و بارزترین ویژگی شما هوش سرشاری است که دارید. هوش بالا و موقعیت سنجی های دقیق سبب شده است که خوش بینی بسیاری به زندگی و موقعیت هایی که با آنها روبرو می شوید داشته باشید و در نتیجه موفقیت های بسیاری پیش روی شماست. شخصیتی والای شما که هوشمندانه آن را ایجاد کرده اید سبب شده است که دوستان بسیاری در اطراف خود داشته باشید و اصطلاحا دورو بر شما همیشه پر می باشد. سعی کنید که در رسیدن به اهداف خود ابتدای مسیر را صحیح آغاز کنید چرا که هوش سرشار شما میتواند تضمینی برای رسیدن به بزرگترین اهداف باشد.

اسم مجتبی و معنی اسم مجتبی

ریشه اسم مجتبی

همانطور که گفتیم ریشه اسم مجتبی عربی می باشد و تلفظ مجتبی در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " مجتبي " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /mojtabā/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم مجتبی بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم مجتبی در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم مجتبی در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم مجتبی در لغت‌نامه دهخدا :
برگزیده. برگزیده شده. برگزیده و پسندیده.

معنی اسم مجتبی در فرهنگ فارسی :
برگزیده و پسندیده، برگزیده شده، نام مردان از جمله لقب حسن< /a> ابن علی (ع).

معنی اسم مجتبی در فرهنگ معین :
برگزیده، پسندیده.

معنی اسم مجتبی در ثبت احوال

۱- (در قديم) برگزيده شده، انتخاب شده؛ ۲- (اَعلام) لقب حسن ابن علي امام دوم شيعيان (امام حسن مجتبي) (ع)، حسن.

حروف ابجد و طالع بینی نام مجتبی

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم مجتبی عدد " 455 " و ابجد وسیط " 23 " ، ابجد صغیر " 14 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد ظاهراً چهره‌ای خوش ‌رو و زیبا دارند و چشمان بزرگی دارند. از لحاظ اخلاقی، آنها مهربان هستند و با دیگران به سرعت مصالحه می‌کنند. با این حال، بعضی افراد درباره آنها در حضورشان تعریف می‌کنند، اما پشت پرده از آنها بدگویی می‌کنند. این افراد به سرعت عصبانی می‌شوند، اما سریعاً آرام می‌شوند. در کارها تنبل هستند و همیشه به دیگران درخواست کمک می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم مجتبی گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم مجتبی چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم مجتبی

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم مجتبی

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

گل ریزنده، افشاننده گل، گل پاشیدن

شوق، شادمانی، زیبایی، رونق، تازگی، خوشرنگی، نشاط

دعا، افسون، نام دختر امام حسين (ع)

دارنده‌ی جلوه‌ آفتاب و كسی كه تابش مهر دارد، نام یکی از پادشاهان كابل

شجاع، دلیر، جسور

رسیدن به چیزی و به دست آوردن آن

موجودی لطيف و بسيار زيبا و نيكوكار، زن زيبارو، فرشته

منسوب به سعد، (به مجاز) سعادتمند و خوشبخت

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید

دیدگاه کاربران