قادر

توانا، مالک، مسلط، از نام های پروردگار

جنسیت اسم قادر

پسر

قادر به انگلیسی

ghader

تعداد قادر ها در ایران

115,758

تلفظ قادر به فارسی

قادر

ریشه اسم قادر

عربی

تلفظ قادر به انگلیسی

/qāder/

رنگ اسم قادر

سبز

ابجد اسم قادر

305

ابجد وسیط اسم قادر

17

ابجد صغیر اسم قادر

8

درباره نام قادر

قادر یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم قادر را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم قادر، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 115,758 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم قادر

فردی بسیار وقت شناس هستید . نامی که رنگش سبز است متعلق به شخصی می باشد که از نظر نظم فردی و نظم کاری در رده ی بسیار بالایی قرار دارد. سعی ذاتی شما در رسیدگی به امور مختلف در زمان مقتضی می باشد و هیچگاه رسیدگی سریع امور را از دست نمیدهید. شرکت کارخانه یا هر اموری که در آن حضور داشته باشید متکی به زمان شناسی و وقت شناسی بسیار دقیق شما خواهند بود. شخصیت آرام و دقیق رنگ سبز سبب شده است که اطرافیانتان اعتمادی وافر به شما داشته باشند و برای حل مشکلاتشان همواره در پی شما باشند. این را به یاد داشته باشید که شما توانایی های وصف ناپذیری دارید ، پس بر توانایی های خود بیفزایید و آنها را پر و بال دهید که موفقیت شما تضمینیست.

اسم قادر و معنی اسم قادر

ریشه اسم قادر

همانطور که گفتیم ریشه اسم قادر عربی می باشد و تلفظ قادر در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " قادر " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /qāder/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم قادر بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم قادر در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم قادر در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم قادر در لغت نامه دهخدا:


قدیر. با قدرت. مقتدر. توانا. نیرومند


معنی اسم قادر در ویکی فقه:

صفت قادر، یک از صفات خداوند می‌باشد که به معنای توانا و توانمند معنا شده که در آیاتی از قرآن هم به آن اشاره شده است.

صفت «قادر (توانا/ توانمند)»، اسم فاعل از مادّه «قدر»، و صفت «قدیر (پُر توان/ بسیار توانا)»، فعیل به معنای فاعل از مادّه «قدر» است و بر‌ اندازه و غایت و نهایت شی ء، دلالت دارد. «قدرُ الشی ء»، یعنی: «اندازه آن» و «قدرتُ الشی ء»، یعنی: «آن چیز را‌ اندازه گذاردم» و «قَدَرتُ علی الشی ء»، یعنی: «بر آن، نیرو یافتم/ بر [انجام دادن]< /code> آن، توانا گشتم» و اسم از این فعل، «قدرت» است و «قدیر» و «قادر»، می‌تواند بر گرفته از «قدرت» یا «تقدیر» باشد. از آن‌جا که صفات «مقتدر» و «مُقیت» و «مُهَیمِن»، از لحاظ معنا به دو صفت «قدیر» و «قادر» نزدیک‌اند، به این صفات نیز اشاره می‌کنیم: صفت «مقتدر»، اس م فاعل از اقتدر، یقتدر، اقتدار، از مادّه «قدر» است و اقتدار بر یک شی ء، یعنی توانایی بر آن. ابن اثیر می‌گوید: در نام‌های خدای متعال، قادر و مقتدر و قدیر هست. قادر، اسم فاعل از «قدر، یقدر» است و قدیر، فعیل از آن مادّه و برای مبالغه است و مقتدر، مفتعل از «اقتدر» و بلیغ‌تر از «قادر» و «قدیر» است. صفت «مُقیت»، اسم فاعل از «قوت» است که بر نگهداری و توانایی بر چیزی دلالت دارد. مقیت، یعنی نگاه‌بان و شاهد و توانا و بسیار توانا، و «مُهَیمِن»، بر وزن مفیعل از ریش ه «امن» و اصل آن «مؤیمن» است که همزه‌اش بدل به‌ هاء شده است. مهیمن، یعنی: رقیب، شاهد، قائم به امور آفریده‌ها و ایمنی بخش. (وجه ارتباط مهیمن (با معانی یاد شده)، به نام‌های قادر و قدیر، دانسته نیست.)

معنی اسم قادر در ثبت احوال

(عربي) 1- داراي قدرت، توانا؛ 2- از نام‌ها و صفات خداوند.

حروف ابجد و طالع بینی نام قادر

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم قادر عدد " 305 " و ابجد وسیط " 17 " ، ابجد صغیر " 8 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
اشخاصی که اسمشان با حرف “ق” آغاز می‌شود، برای رسیدن به اهدافشان تلاش می‌کنند و با استفاده از ذکاوت و تفکر برای دستیابی به موفقیت قدم می‌گذارند. این افراد ظاهری زیبا دارند و از نظر اخلاقی و رفتاری نیز خوب عمل می‌کنند، اما گاهی با دیگران در تعارض قرار می‌گیرند. آن‌ها در مصرف پول خود اغلب بیشه‌روی می‌کنند و از لحاظ سرگرمی نیز خوش‌گذران هستند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم قادر گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم قادر چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم قادر

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم قادر

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

ترکیب دو اسم محمد و ساجد (ستوده و سجده کننده)

عنوانی که به شاه‌زادگان دوره صفوی و قاجار داده می شد

اختر، اقبال، کوکب

ترکیب دو اسم محمد و نیکان (ستوده و نیکو)

شکوهمند، دارای جلال

گلی به شکل جام و سرخ رنگ که بر روی پایه ای بلند قرار دارد

تیز خاطر، سبک روح، از شخصیت‌های شاهنامه

بسیار ستوده‌تر، پسندیده‌تر، نام پیامبر اسلام (ص)

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید