صبا

باد خنک و لطیفی که از جانب شمال شرقی می‌وزد، نام نوایی در موسیقی

جنسیت اسم صبا

دختر

صبا به انگلیسی

saba

تعداد صبا ها در ایران

178,308

تلفظ صبا به فارسی

صَبا

ریشه اسم صبا

عربی

تلفظ صبا به انگلیسی

/sabā/

رنگ اسم صبا

نیلی

ابجد اسم صبا

93

ابجد وسیط اسم صبا

9

ابجد صغیر اسم صبا

3

درباره نام صبا

صبا یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم صبا دختر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی دختر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم صبا که در انگلیسی به صورت saba نوشته میشود و به دلیل ریشه عربی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 178,308 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم صبا

آرامش در تمامی جنبه های زندگی افرادی که رنگ نام آنها نیلی است نمایان می باشد. هوش بالا و دارا بودن حس ششم قدرتمند سبب شده است که علاقه ی بسیاری به کمک کردن افراد دیگر داشته باشید . توانایی حل مسئله و همینطور آرامش در انجام آنها سبب شده است که موفقیت های بسیاری را کسب کنید. رنگ نیلی در دنیای عرفان مختص عارفانی می باشد که در جهت ایجاد شادی در بین مردم گام برمیدارند و در اصطلاح بین مردم شخصیتی دوست داشتنی دارند.

اسم صبا و معنی اسم صبا

ریشه اسم صبا

همانطور که گفتیم ریشه اسم صبا عربی می باشد و تلفظ صبا در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " صَبا " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /sabā/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم صبا بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم صبا در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم صبا در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم صبا در فرهنگ فارسی عمید :
بادی که از سمت مشرق می‌وزد، باد برین. [مجاز] پیام آور میان عاشق و معشوق. (موسیقی) گوشه‌ای در دستگاه همایون، نوروز صبا. کودکی.

معنی اسم صبا در فرهنگ فارسی :
باد برین، بادی که ازسمت مشرق می‌وزد، مقابل دبور، شوق و میل. (مصدر) میل کردن به کودکی و جوانی و بازی. (اسم) کودکی، طفلی، طفولیت.

معنی اسم صبا در لغت‌نامه دهخدا :
باد برین که جای وزیدن آن از مطلع ثریا تا بنات نعش است و آن را قبول هم نامند خلاف دبور. بادی است که از مابین مشرق و شمال وزد و باد برین هم همین است. باد مشرق. باد پیش. کودکی، میل کردن به نادانی جوانی. نام آهنگی است از آهنگ‌های موسیقی.

معنی اسم صبا در ثبت احوال

۱- نسيم ملايم و خنكي كه در برخي نواحي از طرف شمال شرق مي‌وزد در مقابلِ دَبور، ۲- (شاعرانه) (به مجاز) پيام رسان ميان عاشق و معشوق؛ ۳- (در قديم) (در موسيقي ايراني) يكي از شعب بيست و چهارگانه موسيقي قديم.
۴- (در عرفان) نفحات رحماني كه از جهت مشرق روحانيت آيد، ن يز آنچه را كه باعث بر خير باشد، صبا گويند.

حروف ابجد و طالع بینی نام صبا

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم صبا عدد " 93 " و ابجد وسیط " 9 " ، ابجد صغیر " 3 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “ص” آغاز می‌شود، علاوه بر شجاع، خوش اخلاق و مهربان بودن، صفات اخلاقی دیگری نیز دارند. آنها بسیار دهن بین و زودباور هستند و همواره به تلاش برای پیشرفت مشغولند. این افراد همیشه در تلاش هستند تا به بهترین شکل ممکن به اهداف و آرزوهای خود برسند. آنها از همه چیز تصمیم‌گیری هوشمندانه و مسئولانه پشتیبانی می‌کنند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا به دیگران کمک کنند و سعی کنند بهترین نتیجه را در موقعیت‌های چالش‌برانگیز به دست آورند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم صبا گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم صبا چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم صبا

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم صبا

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

ترکیب دو اسم محمد و فرهام (ستوده و نیک اندیش)

پیغمبر، رسول، (به مجاز) حضرت محمد (ص)

زیبارویان، خوبرویان، نشان، مدال

زمانی بین مغرب و نماز عشا، ماه صَفر

خانه ی پدری، جگر گوشه و عزیز

ترکیب دو اسم محمد و عباس (ستوده و دلیر)

روشنا، تابنده، زیبا

بزرگ داشته شده، بزرگوار

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید

دیدگاه کاربران